یادگیری شطرنج کودکان

شطرنج ورزشی است کاملا فکری که برای انجام آن تمرکز یکی از فاکتورهای اصلی می باشد. اما اگر به شطرنج علاقمند هستید می توانید آموزش ببینید و تمرین کنید تا بتوانید حرفه ای شوید.هیچ وقت برای یاد گرفتن بازی شطرنج دیر نیست. این بازی یکی از پر طرفدار ترین بازی ها در جهان می باشد. یاد گرفتن قوانین شطرنج بسیار آسان است که در این بخش از ورزش و به مهم ترین ها اشاره کرده ایم.

فواید شطرنج برای کودکان و تاثیر آن بر آینده آنها - چطور

معرفی صفحه شطرنج ، ساعت و مهره های این ورزش فکری

16 مهره سفید در 16 خانه در دو ردیف یک و دو و 16 مهره سیاه هم در 16 خانه در دو ردیف 7 و 8 قرار می گیرند. نحوه قرار گیری صفحه شطرنج باید طوری باشد که اولین خانه سمت راست هر دو شطرنج باز سفید باشد. قیمت صفحه شطرنج به نوع کیفیت و صفحه بستگی دارد و از 20 هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر است. انواع قیمت لباس خلبانی نظامی را میتوانید از سایت ما ببینید.

آموزش شطرنج از مبتدی تا حرفه ای

ساعت شطرنج

ساعت شطرنج در برگزاری مسابقات، اهمیت دارد و برای تعیین وقت میان دو بازیکن است تا در زمانی محدود بازی خود را تمام کنند ، فردی که تایمش زودتر تمام شود بازنده این دیدار است. قیمت ساعت شطرنج از 50 هزار تومان تا 400 هزار تومان متغیر می باشد.

انواع مهره های شطرنج

مهره های شطرنج پیاده یا سرباز، فیل، اسب، رخ و وزیر، شاه نام دارند.

شروع آموزش حرفه ای شطرنج برای مبتدیان

 1. صفحه شطرنج را باز کنید.
 2. حرکت مهره ها را یاد بگیرید.
 3. در مورد قوانین خاص مطالعه کنید.
 4. یاد بگیرید که چه کسی باید اول حرکت کند.
 5. قوانین برنده شدن را یاد بگیرید.
 6. استراتژی های پایه را بیاموزید.
 7. بازی های دیگر مربوط به شطرنج را بیاموزید.

حال در این قسمت به توضیح هر کدام از مراحل بالا می پردازیم.

چگونه صفحه شطرنج را بچینیم؟

زمانی که صفحه شطرنج را باز می کنیم، هر بازی کننده تعدادی خانه مربع شکل سیاه و سفید در مقابل خود دارد. مهره های شطرنج همیشه طبق یک قانون چیده می شوند و ردیف دوم را باید با سرباز ها پر کرد.

از گوشه شروع می کنیم و به تریتب در گوشه دو طرف دو رخ را قرار می دهیم و بعد از آن از دو طرف اسب، بعد دو فیل و بعد شاه و وزیر.شاه سفید باید روی مربع سیاه و شاه سیاه باید روی مربع سفید قرار بگیرد و وزیر نیز باید در مربع باقیمانده باشد.

مهره های شطرنج چگونه حرکت می کنند؟

هر یک از شش مهره مختلف شطرنج متفاوت حرکت می کنند. مهره ها نمی توانند از دیگری بگذرند و این که نمی توانند جای مهره دیگر را اشغال کنند و در صورتی که یکی از مهره ها بیرون از بازی باشد، می توانند جای آن رابگیرند. مهره ها می توانند به گونه ای حرکت کنند که از خود دفاع کنند.

چگونه باید شاه را در بازی حرکت داد؟

شاه مهم ترین مهره در بازی می باشد اما در واقع ضعیف ترین است. مهره شاه می تواند تنها یک خانه اما به هر جهتی حرکت کند. بالا، پایین، راست و چپ یا زیگزاگی. نباید تا حد امکان شاه را داخل بازی کرد و زمانی که شاه هیچ راه دفاعی نداشته باشد را کیش می گویند.

چگونه باید وزیر را در بازی حرکت داد ؟

وزیر قدرتمند ترین مهره می باشد و او می تواند به هر جهت مستقیمی حرکت کند و هر چند خانه را نیز طی کند اما نمی تواند از مهره مقابل خود عبور کند. وزیر را می توان مانند مهره های دیگر در بازی مورد حمله قرار داد و در قسمت زیر می بینید که چگونه وزیر سفید، وزیر سیاه را بیرون می اندازد و سپس شاه سیاه مجبور به حرکت می شود.

چگونه باید رخ را در بازی حرکت داد؟

رخ می تواند تا هر چند خانه که می خواهد حرکت کند اما نکته اینجاست که فقط مجاز به حرکت رو به جلو، عقب و چپ و راست است. رخ ها مهره های قدرتمندی هستند و می توانند نقش مهمی در مراقبت از مهره های دیگر داشته باشند.

چگونه فیل را در بازی حرکت دهیم؟

فیل می تواند هر چند خانه را طی کند اما فقط حق حرکت اریب را دارد با شرط این که فیل باید تنها روی خانه ای باشد که همرنگ خودش است و فقط باید روی آن رنگ بماند.

چگونه باید اسب را در بازی حرکت دهیم؟

اسب ها کمی با مهره های دیگر تفاوت دارند و آن ها باید دو خانه را در یک جهت طی کنند و حرکت آن ها باید به صورت L باشد. اسب ها تنها مهره هایی هستند که می توانند از مهره های دیگر نیز بگذرند.

چگونه باید سربازها را حرکت داد؟

حرکت سربازها کمی غیر معمولی است و آن ها می توانند فقط به جلو حرکت کنند اما اریبی به آن ها حمله شود. سربازها فقط باید یک خانه به سمت جلو بروند اما فقط در اولین حرکت اجازه حرکت دو خانه را دارند و برای حمله به سرباز ها فقط باید اریبی و به جلو حمله کرد و آن ها هیچ گاه نمی توانند عقب گرد داشته باشند.

قوانین خاص در بازی شطرنج

تعدادی قانون خاص در بازی شطرنج وجود دارد که شاید در نگاه اول منطقی به نظر نرسد اما آن ها را برای هیجان بیشتر در بازی خلق کرده اند.

چگونه سربازها را ارتقا دهیم؟

سربازها یک توانایی خاص دیگر دارند و آن این است که اگر سرباز موفق شود مسیر پیش روی خود را بصورت کامل و بسلامت طی کند و به سمت دیگر صفحه بازی برسد ، می تواند به مهره دیگری در بازی تبدیل شود.

سرباز در این حالت می تواند نقش هر مهره دیگر را بازی کند. بعضی افراد فکر می کنند که سرباز را می توان فقط جایگزین مهره های خارج شده کرد اما این موضوع درست نیست و معمولا می تواند نقش وزیر را بازی کند و فقط سربازها هستند که می توانند از این قانون استفاده کنند.

چگونه در شطرنج قلعه داشته باشیم؟

یکی دیگر از قوانین خاص در شطرنج، قلعه سازی است. این قانون به شما اجازه می دهد که دو کار را با یک حرکت انجام دهید:از شاه خود مراقبت کنید و رخ را دوباره وارد بازی کنید و این قانون زمانی صدق می کند که شاه را دو خانه به سمت چپ یا راست حرکت دهیم و سپس از گوشه کناری به سمت راست شاه بیاوریم و البته که باید موارد عنوان شده در ادامه این مطلب ورزش و تناسب اندام نمناک در آن رعایت شده باشد:

 • باید اولین حرکت شاه باشد.
 • باید اولین حرکت رخ باشد.
 • هیچ مهره ای نباید بین شاه و رخ حرکت کرده باشد.
 • شاه نباید کیش شده باشد یا حتی کیش را رد کرده باشد.

چگونه بفهمیم که چه کسی باید اول حرکت کند؟

همیشه اولین حرکت باید از سمت مهره سفید باشد و به این صورت که همیشه سفید حرکت می کند و سیاه به دنبال او است و در واقع مهره سفید یک شانس اضافی دارد و می تواند با هوشیاری سیاه را مورد حمله قرار دهد.

چگونه در بازی شطرنج برنده باشیم؟

راه های زیادی برای برنده شدن در بازی شطرنج وجود دارد، از جمله کیش و مات کردن، بیرون کردن مهره ها، کناره گیری، خطا کردن و … .

چگونه طرف مقابل را کیش و مات کنیم؟

هدف از بازی کردن، کیش و مات کردن رقیب است و این اتفاق زمانی می افتد که شاه کیش شود و نتواند خودش را نجات دهد.

سه راه وجود دارد که بتوانیم شاه را از کیش نجات دهیم:

 • آن را از حالت کیش دربیاوریم و حرکتش دهیم.
 • راه کیش را با مهره دیگر ببندیم.
 • به مهره ای که شاه را کیش کرده، حمله کنیم.

اگر شاه نتواند از کیش و مات بگریزد، بازی تمام می شود و در واقع هیچ گاه نمی توان شاه را از بازی بیرون انداخت.

برخی قوانین و استراتژی های پایه ای در بازی شطرنج

چهار قانون ساده در بازی که هر فردی باید آن را بداند:

مراقب شاه باشید

شاه را به قسمت های امن تر در بازی ببرید و اصلا مهم نیست که چقدر به کیش و مات کردن حریف نزدیک باشید، باید مراقب باشید که در لحظه آخر شاه خودتان کیش و مات نشود.

برای خرید تکاور لباس نوپو بچه گانه  بعد از اینکه اندازه های بچه رو گرفتید و از راهنمای سایز، سایز مناسب کودکتون رو انتخاب کردید، از منوی سایزها انتخابش کنید و روی افزودن به سبد خرید کلیک کنید و با اتصال به درگاه پرداخت زرین پال، به صورت آنلاین پرداختتون رو انجام بدید و در سریعترین زمان ممکن بسته تون رو تحویل بگیرید.

مهره ها را بیرون نیاندازید

با بی دقتی مهره ها را از دست ندهید که هر مهره ارزشمند است و در کیش و مات کردن می تواند نقش داشته باشد و اگر بخواهیم با عدد ارزش هر مهره را مشخص کنیم، باید اینگونه بگوییم :

سرباز ارزش 1

اسب ارزش 3

فیل ارزش 3

رخ ارزش 4

وزیر ارزش 9

شاه ارزش بی نهایت

مرکز شطرنج را کنترل کنید:

باید تمام حواستان به مرکز بازی و مهره ها باشد و با مراقبت کردن از مرکز بازی، اجازه حرکت بیشتر و فرصت حمله بالاتری دارید.

از تمام مهره ها استفاده کنید:

بهتر است که بیشتر مهره ها را وارد بازی کنید و شانس حرکتی خود را افزایش و طرف مقابل را کاهش دهید که با این کار فرصت بیشتری برای حمله به وزیر را خواهید داشت.

با بالا بردن تعداد بازی ها مهارت خود را افزایش دهید:

یکی از مهم ترین چیزهایی که باعث می شود در این بازی خبره شوید، دفعات بالای بازی است. اصلا مهم نیست که این بازی را در خانه با دوست یا اعضای خانواده انجام می دهید، یا آنلاین بازی می کنید فقط در هر دو حالت مهارت شما افزایش خواهد یافت. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در زمینه تهیه  لباس پلیس بچه گانه در تهران ، می توانید از طریق شماره تماس های موجود در صفحه و یا آدرس وبسایت  با تیم پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

ارزش مهره ها :

ارزش مهره های شطرنج به شرح زیر است…

ارزش وزیر : 9 امتیاز (به اندازهٔ 9 سرباز ارزش دارد )

ارزش رخ : 5 امتیاز (به اندازهٔ 5 سرباز ارزش دارد)

ارزش فیل : 3 امتیاز (به اندازهٔ 3 سرباز ارزش دارد)

ارزش اسب : 3 امتیاز (به اندازهٔ 3 سرباز ارزش دارد)

ارزش سرباز :1 امتیاز

نماد و شکل نوشتاری مهره ها :

مهره ها را در شطرنج با حروف ویژه ای نشان می دهند. حروف مهره ها به شکل زیر است…

اسب (به انگلیسی :Knight) با نماد N

فیل (به انگلیسی :Bishop) با نماد B

رخ (به انگلیسی :Rook) با نماد R

وزیر (به انگلیسی :Queen) با نماد Q

شاه (به انگلیسی :King) با نماد K

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یادگیری شطرنج کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یادگیری شطرنج کودکان"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.