تمدید توافق ارمنستان و آمریکا برای مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی

تمدید توافق ارمنستان و آمریکا برای مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی

دولت ارمنستان تمدید توافق با ایالات متحده درخصوص مبارزه با اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی را تا سال ۲۰۳۰ تصویب کرد.

به گزارش آیت البرز، دولت ارمنستان در جلسه امروز (پنج‌شنبه) خود سند تمدید توافق با ایالات متحده در مورد مبارزه با اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی (WMD) را تا سال ۲۰۳۰ تصویب کرد.

در پیش‌نویس این سند که توسط آرمن سرکیسیان، معاون وزیر دفاع ارمنستان ارائه شده، آمده است: [دستور می‌دهم] موافقت‌نامه امضا شده در ایروان در ۲ مه ۲۰۲۴ و تمدید مدت اعتبار موافقت‌نامه همکاری در زمینه مقابله با اشاعه تسلیحات کشتار جمعی تصویب شود. همچنین [دستور می‌دهم] سند به دادگاه قانون اساسی ارسال تا بررسی شود که آیا شرایط آن با قانون اساسی ارمنستان مطابقت دارد یا خیر و در صورت مثبت بودن، برای تصویب به مجمع ملی [پارلمان ارمنستان] منتقل شود.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، قرارداد اولیه بین دولت‌های ایالات متحده و ارمنستان در ۲۴ ژوئیه ۲۰۰۰ امضا شد و اکنون تا ۲۴ نوامبر ۲۰۳۰ تمدید شده است.

این سند، همکاری دوجانبه بین واشنگتن و ایروان در مبارزه با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و فناوری‌ها، مواد، دانش و تجربیات مرتبط را فراهم می‌کند.

دولت ایالات متحده متعهد است تجهیزات، مواد و فناوری‌های بدون هزینه را برای جلوگیری از گسترش تسلیحات کشتار جمعی و همچنین آموزش پرسنل مربوطه به ارمنستان ارائه دهد. ایروان نیز به نوبه خود تضمین می‌کند که ورود و خروج نمایندگان ایالات متحده به کشور را به منظور اجرای برنامه‌های تعیین شده تسهیل کند. ارمنستان همچنین متعهد شده است که فناوری‌ها و کالاهای ایالات متحده در این زمینه را بدون اجازه کتبی واشنگتن به اشخاص ثالث منتقل نکند.

همچنین بر اساس این سند، دولت ایالات متحده، پرسنل و پیمانکاران آن از مالیات، تعرفه و سایر سهمیه‌ها در خاک ارمنستان تا زمانی که این توافق اجرا می‌شود، معاف هستند.

در همین حال، پرسنل نظامی و غیرنظامی ایالات متحده از مصونیت و برخی امتیازات در چارچوب کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک برخوردار خواهند بود.

پایان خبر آیت البرز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تمدید توافق ارمنستان و آمریکا برای مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تمدید توافق ارمنستان و آمریکا برای مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی"، کلیک کنید.