هواشناسی 1403/03/19؛ بارش های شدید در 4 استان

هواشناسی 1403/03/19؛ بارش های شدید در 4 استان

آفتاب نیوز :

 بر اساس پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی طی پنج روز آینده برای شمال غرب کشور گذر متناوب امواج کم دامنه تراز میانی جو پیش بینی شده و در سایر مناطق کشور جوی پایدار و آرام مستقر است.

بر این اساس طی امروز و فردا در مناطقی از شمال غرب، دامنه های زاگرس مرکزی واقع در استان های همدان، مرکزی و جنوب قزوین، همچنین در جنوب شرق کرمان، نیمه شرقی هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان در ساعات بعدازظهر افزایش ابر گاهی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی می شود.

دوشنبه در شمال غرب و برخی نقاط غرب کشور و استان های گیلان و قزوین در ساعات بعدازظهر رگبار پراکنده و وزش باد روی می دهد. در این روز شرایط برای تشکیل گردوخاک در کشور عراق مهیاست و نفوذ گردوخاک و کاهش کیفیت هوا در مناطقی از غرب و جنوب غرب کشور انتظار می رود.

روز سه شنبه علاوه بر شمال غرب و دامنه های زاگرس مرکزی واقع در استان های همدان، مرکزی و قم، ارتفاعات غرب اصفهان و چهارمحال و بختیاری، دامنه های جنوبی البرز شامل استان های قزوین، البرز و تهران و سواحل غربی دریای خزر نیز افزایش ابر و رگبار پراکنده روی خواهد داد. 

روز چهارشنبه تنها در نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و ارتفاعات البرز مرکزی افزایش ابر گاهی رگبار، رعدوبرق، در برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد تگرگ پیش بینی شده است.

هشدار زرد فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: سه شنبه 1403/03/22

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

شنبه 1403/03/19: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان، مرکزی.

یکشنبه 1403/03/20: آذربایجان غربی، زنجان، شمال کردستان، ارتفاعات استان های مرکزی و همدان.

دوشنبه 1403/03/21: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، مرکزی، همدان، شمال لرستان، گیلان، قزوین، ارتفاعات استان های مازندران، البرز و تهران.

سه شنبه 1403/03/22: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، مرکزی، همدان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، غرب مازندران، غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی محلی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، وزش باد نسبتاً شدید، صاعقه، احتمال تگرگ، لغزندگی بویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفر های بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت طبیعت گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی بویژه در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب رو ها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع.

هشدار نارنجی بارش های شدید

زمان پایان: یک شنبه 1403/03/20

نوع مخاطره: رگبارباران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

شنبه 1403/03/19: شمال و شرق هرمزگان، جنوب کرمان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شمال و شرق آذربایجان شرقی.

یکشنبه 1403/03/20: اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده ها و احتمال سقوط سنگ به ویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفر های بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت طبیعت گردی به ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب رو ها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی راهداری و سایر دستگاه های اجرایی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع.

هشدار افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان پایان: ظهر یکشنبه 1403/03/20

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد در محدوده 22 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 1.5 متر در مناطق ساحلی در غرب دریای عمان، تنگه هرمز و جزایر شرقی خلیج فارس.

منطقه اثر:

شنبه 1403/03/19: مناطق ساحلی و دور از ساحل نواحی غربی دریای عمان، تنگه هرمز و نواحی شرقی خلیج فارس.

یکشنبه 1403/03/20: مناطق ساحلی و دور از ساحل تنگه هرمز و نواحی شرقی خلیج فارس.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تور های صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، اختلال در تردد ها و فعالیت دریایی به ویژه تردد شناور های سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین، اختلال در فعالیت سکو های نفتی.

توصیه: منع شنا، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناور های سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکو های نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هواشناسی 1403/03/19؛ بارش های شدید در 4 استان" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هواشناسی 1403/03/19؛ بارش های شدید در 4 استان"، کلیک کنید.