سیگاری ترین کشورها؛ مردم جنوب شرق آسیا و اروپا در صدر مصرف کنندگان

سیگاری ترین کشورها؛ مردم جنوب شرق آسیا و اروپا در صدر مصرف کنندگان

با وجود اینکه آگاهی عمومی نسبت به خطرات مصرف دخانیات افزایش پیدا کرده است و دولت ها هر سال درباره عوارض آن هشدار می دهند اما همچنان بیش از یک میلیارد فرد سیگاری در جهان وجود دارد.

به گزارش آیت البرز، داده ها می گویند مردم کشورهای جنوب شرق آسیا و اروپا بیشترین مصرف کنندگان دخانیات در جهان هستند.

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO) در حال حاضر 1.25 میلیارد فرد سیگاری در سراسر جهان وجود دارد که از این تعداد 80 درصد آنها در کشورهای با درآمد کم یا متوسط زندگی می کنند.

داده های مربوط به سازمان جهانی بهداشت و بانک جهانی در سال 2020، حاکی از آن است که بالاترین میزان افراد سیگاری با رقمی حدود 26.5 درصد در کشورهای جنوب شرق آسیا زندگی می کنند و پس از آن اروپا با آمار 25.3 درصد قرار دارد. اروپا همچنین با حدود «دو برابر میانگین جهانی» رکورددار بیشترین زنان سیگاری در جهان است.

سیگاری ترین کشورهای جهان

جزیره «نایورو» واقع در اقیانوسیه در صدر رتبه بندی آمارهای سازمان جهانی بهداشت قرار دارد، براساس این داده ها حدود 48.5 درصد مردم این کشور یعنی تقریبا نیمی از جمعیت آن سیگاری هستند.

پس از آن میانمار با حدود 44.1 درصد جمعیت سیگاری در رتبه دوم و کشور کِریباتی با 40.6 درصد در رتبه سوم قرار گرفته است.

همچنین صربستان با 39.8 درصد جمعیت سیگاری در اروپا جایگاه اول و در جهان در جایگاه چهارم قرار دارد. پاپوآ گینه نو نیز با 39.3 درصد فرد سیگاری در کشورش، جایگاه پنجم جهان را به خود اختصاص داده است.

فرانسه در این رده بندی با 33.4 درصد جمعیت سیگاری پس از یونان (33.5 درصد) و بالاتر از لیتوانی (32 درصد) در جایگاه نوزدهم قرار دارد. بر اساس مطالعه ای که در سال 2022 توسط بهداشت عمومی فرانسه روی افراد سیگاری روزانه 18 تا 75 سال انجام گرفت، مردان (27.4 درصد) بیشتر از زنان (21.7 درصد) تحت تاثیر سیگار قرار می گیرند.

کاهش مصرف دخانیات

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، تعداد سیگاری ها در سراسر جهان بین سال های 2000 تا 2022 کاهش یافته است. از هر پنج بزرگسال در سراسر جهان یک نفر دخانیات مصرف می کند، در حالی که این رقم در آغاز هزاره، یک نفر به ازای هر سه نفر است. در مجموع جمعیت افراد سیگاری در 150 کشور کاهش یافته است. برزیل یکی از نمونه های بارز در این زمینه است، جمعیت افراد سیگاری در این کشور از سال 2010 تاکنون بیش از یک سوم کاهش یافته است.

در مقابل شش کشور دیگر از جمله کنگو، مصر، اندونزی، اردن، عمان و مولداوی در 15 سال گذشته شاهد افزایش جمعیت افراد سیگاری بوده اند.

حفاظت از کودکان در برابر دخانیات

سازمان جهانی بهداشت «حفاظت از کودکان در برابر مداخلات صنعت دخانیات» را به عنوان شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات انتخاب کرده است و از دولت ها می خواهد سیاست هایی را اتخاذ کنند که از جوانان در برابر صنعت دخانیات و صنایع مرتبط محافظت کند. اگرچه به لطف تلاش پیشگامان بهداشت عمومی استعمال دخانیات طی سال های گذشته کاهش یافته است، اما محافظت از این گروه آسیب پذیر نیازمند تلاش بیشتری است.

به گزارش یورونیوز، طبق داده های سال 2022 سازمان جهانی بهداشت، دست کم 37 میلیون جوان 13 تا 15 ساله در سراسر جهان به مصرف تنباکو روی آورده بودند. این رقم در اروپا برای پسران 11.5 درصد و برای دختران 10.1 درصد تخمین زده شده است.

صنعت دخانیات و جوانان

صنعت تنباکو برای ادامه کسب درآمدهای میلیارد دلاری باید برای میلیون ها مشتری که بسیاری از آنها هر ساله جان خود را از دست می دهند یا به هر دلیلی از جمله منع پزشکی سیگار را ترک می کند، جایگزینی پیدا کند.

این صنعت به همین خاطر برای دستیابی به این هدف، تلاش می کند تا محیطی مساعد برای پذیرش محصولات دخانی توسط نسل جدید ایجاد کند.

صنعت تنباکو همچنین از طریق شبکه های اجتماعی و پلتفرم های پرمخاطب در حال توسعه محصولات و تاکتیک های تبلیغاتی خود است. جایی که کودکان و نوجوانان به صورت روزانه در آن فعالیت می کنند.

محبوبیت محصولاتی مانند سیگارهای الکترونیکی در بین جوانان رو به افزایش است. آمارها نشان می دهد که در سال 2022 میلادی حدود 12.5 درصد از نوجوانان در اروپا سیگار الکترونیکی مصرف کرده اند، در حالی که این رقم در بزرگسالان دو درصد بوده است. در برخی از کشورهای منطقه، میزان استفاده از سیگار الکترونیکی در میان کودکان مدرسه ای دو تا سه برابر بیشتر از میزان مصرف سیگار است.

صنعت دخانیات عمداً به جوانان اعتیاد مرگبار می فروشد، به همین دلیل است که روز جهانی بدون دخانیات در سال 2024 از دولت ها و پیشگامان کنترل دخانیات می خواهد تا از نسل بعدی در مقابل این خطرات محافظت کنند.

پایان خبر آیت البرز

سیگاری ترین کشورها؛ مردم جنوب شرق آسیا و اروپا در صدر مصرف کنندگان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیگاری ترین کشورها؛ مردم جنوب شرق آسیا و اروپا در صدر مصرف کنندگان" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیگاری ترین کشورها؛ مردم جنوب شرق آسیا و اروپا در صدر مصرف کنندگان"، کلیک کنید.