حمایت 6.5 همتی صندوق تثبیت بازار سرمایه از ابتدای امسال

حمایت 6.5 همتی صندوق تثبیت بازار سرمایه از ابتدای امسال

بازار تثبیت بازار سرمایه ایران (سنا) در گزارشی اعلام کرد: ارزش سهام خریداری شده توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه از ابتدای سال تا هفتم خرداد 1403 رقمی معادل 64.810 هزار میلیارد ریال (حدود 6.5 همت) بوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آیت البرز از بازار سرمایه ایران (سنا)، طبق آمار ارایه شده از سوی صندوق تثبیت بازار سرمایه، خلاصه فعالیت این صندوق در طول 41 روز کاری به شرح نمودار و جدول زیر است.

مسایلی مانند حمله غاصبانه رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه (فروردین ماه)، بند س تبصره 6 بودجه 1403 (اردیبهشت ماه) و همچنین شهادت رییس جمهور و تیم همراه آیت الله رییسی (خردادماه) مهم ترین اخبار تاثیرگذار بر بازار سهام در نخستین فصل از سال 1403 بوده که به مراتب این اتفاق منجر به افزایش فشار فروش در بازار شد.

به دنبال چنین اتفاقی، صندوق تثبیت بازار سرمایه در این برهه زمانی و در راستای ایفای نقش خود برای حمایت از بازار سهام بیشترین خرید را داشت.

در راستای رسالت صندوق تثبیت بازار سرمایه و حمایت از بازار سهام (شرکت های بورسی و فرابورسی)، این صندوق از ابتدای سال 1403 تاکنون خرید بلوکی نداشته و موجودی سهام این صندوق نیز در طی سال های اخیر به صورت خرید خرد در همه نماد ها تامین شده است.

طبق این آمار، ارزش سهام خریداری شده توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه از ابتدای سال تا هفتم خرداد 1403 رقمی معادل 64.810 هزار میلیارد ریال (حدود 6.5 همت) بوده است.

همچنین، ارزش سهام فروخته شده به صورت خرد و بلوکی توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه در طول سال 1403 تاکنون به ترتیب رقمی معادل 1.529 و 24.939 میلیارد ریال بوده است.

با توجه به شرایط بازار در دوره مذکور، فروش صندوق تثبیت بازار سرمایه در فروردین و اردیبهشت ماه 1403 رقمی معادل 26 هزار و 468 میلیارد ریال بود که از این رقم 98 درصد فروش بلوکی (24 هزار و 939 میلیارد ریال) را در بر می گیرد.

یادآوری می شود منابع حاصل از فروش سهام، مجدد به گردونه حمایت از بازار سهام بازگشته و خروج منابع اتفاق نیفتاده، به عبارت دیگر صندوق تثبیت در کنار حمایت از بازار سرمایه کمک چشمگیری را به نقدشوندگی بازار داشته است.

در مجموع از ابتدای سال 1403 تاکنون با 41 روز معاملاتی در بازار سهام همراه بودیم که از این تعداد روزها، صندوق تثبیت بازار سرمایه 31 روز (76 درصد) به بازار ورود داشته و با معامله 482 نماد و نیز 19 صندوق EFE به حمایت از بازار سهام پرداخته است.

صندوق تثبیت بازار سرمایه باید در راستای حمایت از بازار موظف به نگهداری بخشی از منابع خود به صورت دارایی های با نقدشوندگی بالا شامل گواهی سپرده بانکی و سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت است، اما با توجه به شرایط بازار، از منابع موجود در سپرده های بانکی کاسته و صرف خرید سهام شده است.

حمایت 6.5 همتی صندوق تثبیت بازار سرمایه از ابتدای امسال

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حمایت 6.5 همتی صندوق تثبیت بازار سرمایه از ابتدای امسال" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حمایت 6.5 همتی صندوق تثبیت بازار سرمایه از ابتدای امسال"، کلیک کنید.