آمریکا در تدارک نشست سه جانبه با قاهره -تل آویو در مورد غزه است

آمریکا در تدارک نشست سه جانبه با قاهره -تل آویو در مورد غزه است

سه مقام آمریکایی و صهونیست گفتند کاخ سفید در حال کار بر روی یک نشست سه جانبه بین مقامات آمریکایی، مصری و صهیونیست طی روزهای آتی در قاهره است تا در مورد بازگشایی گذرگاه رفح و طرحی برای تامین امنیت مرز بین مصر و غزه گفتگو کند.

به گزارش آیت البرز، طرحی برای بازگشایی گذرگاه، جلوگیری از قاچاق تسلیحات به نوار غزه از مصر و حفظ صلح ضعیف بین رژیم صهیونیستی و مصر اولویت های اصلی دولت بایدن است. دولت همچنین مصر را به عنوان یک بازیگر کلیدی در هر طرح پس از جنگ برای ثبات و بازسازی غزه می داند.

آکسیوس در گزارش خود آورده است: پیش بینی می شود یک هییت آمریکایی به ریاست تری ولف، مدیر ارشد خاورمیانه در شورای امنیت ملی کاخ سفید در روزهای آینده به مصر سفر کند. این سفر طی تماس تلفنی جمعه گذشته بین بایدن و عبدالفتاح السیسی، رییس جمهور مصر توافق شد.

در جریان این تماس، سیسی با درخواست بایدن برای از سرگیری حرکت کامیون های کمک رسانی به غزه از طریق رژیم صهیونیستی، پس از اینکه دو هفته پیش در اعتراض به تصرف بخش فلسطینی گذرگاه رفح از سوی اسراییل متوقف شد، موافقت کرد. یک مقام آمریکایی گفت بایدن به سیسی گفته است که اگر تحویل کامیون های کمک رسانی از سر گرفته نشود، ایالات متحده علناً از مصر به خاطر آن انتقاد خواهد کرد.

این مقام آمریکایی گفت: وی به رییس جمهور مصر وعده داد که در صورت از سرگیری جریان کمک ها، ایالات متحده برای بازگشایی گذرگاه رفح در اسرع وقت تلاش خواهد کرد. مقامات صهیونیست و آمریکایی می گویند که انتظار می رود هییتی از مقامات امنیتی اسراییل نیز همزمان به قاهره سفر کند.

به گفته مقامات، کاخ سفید می خواهد یک نشست سه جانبه بین ولف و هییت او، نمایندگان ارتش و سرویس اطلاعاتی مصر و هییت اسراییلی برگزار کند. مقامات آمریکایی گفتند که یک موضوع کلیدی در این مذاکرات، طرحی برای چگونگی بازگشایی گذرگاه رفح بدون حضور نظامی اسراییل در سمت فلسطینی گذرگاه خواهد بود.

تل آویو طرحی را برای بازگشایی گذرگاه با مشارکت سازمان ملل متحد و نمایندگان فلسطینی غزه که به حماس مرتبط نیستند، ارایه کرده است. به عنوان بخشی از طرح احتمالی، ارتش صهیونیستی در خارج از گذرگاه مستقر شده و آن را از خارج در برابر حملات حماس ایمن می کند.

مقامات آمریکایی گفتند که واشنگتن همچنین می خواهد با ساختن یک «دیوار زیرزمینی» ضد تونل در مرز بین مصر و غزه، طرحی را برای مهار قاچاق اسلحه مورد بحث قرار دهد.

یک مقام ارتش صهیونیستی در نشست خبری با خبرنگاران گفت: نیروهای اسراییلی در روزهای اخیر حدود 90 درصد از “کریدور فیلادلفیا” در مرز بین غزه و مصر را تحت کنترل درآورده اند، 20 تونل که زیر آن قرار دارد و به ارتش مصر اطلاع داده شده است.

مقام ها گفتند که ایالات متحده می خواهد با مصر درباره امکان تشکیل یک “نیروی انتقالی” که مسیول امنیت غزه در روز پس از جنگ باشد، گفتگو کند. واشنگتن مایل است مصر در کنار سایر کشورهای عربی نقش مهمی در یک نیروی امنیتی داشته باشد.

مقامات آمریکایی گفتند که در میان چندین کشور در منطقه علاقه مندی وجود دارد که – تحت شرایط سیاسی خاص – در یک نیروی امنیتی موقت عربی در غزه که امنیت مرزها، تامین کمک های بشردوستانه و آموزش یک نیروی امنیتی جدید فلسطینی را انجام دهد، مشارکت کنند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: «هییت اولیه بین سازمانی برای پیگیری تماس بین رییس جمهور بایدن و رییس جمهور سیسی برای گفتگوهای بیشتر در مورد گذرگاه مرزی رفح و امنیت مرزی به مصر سفر خواهد کرد. وی افزود که پس از آن یک “هییت گسترده تر و ارشدتر” برای ادامه این گفتگوها سفر خواهد کرد. این جزییات هنوز در دست بررسی است.»

پایان خبر آیت البرز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا در تدارک نشست سه جانبه با قاهره -تل آویو در مورد غزه است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا در تدارک نشست سه جانبه با قاهره -تل آویو در مورد غزه است"، کلیک کنید.