رصد کهکشان ها در روز ممکن شد

رصد کهکشان ها در روز ممکن شد

دانشمندان تکنیک جدیدی را توسعه داده اند که بواسطه آن تلسکوپ مستقر در استرالیا قادر است در طول روز انواع اجرام آسمانی را دقیق و با جزییات رصد کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آیت البرز به نقل از اسپیس، ستاره شناسان دانشگاه مک کواری استرالیا با استفاده از فیلتر های نوری در تلسکوپ هانتسمن، تکنیک جدیدی را توسعه داده اند. این تلسکوپ که در اصل برای رصد های فوق حساس آسمان شب طراحی شده بود، اکنون توانایی اندازه گیری دقیق ستارگان، کهکشان ها و سایر اهداف را در روز روشن نیز دارد.

دانشمندان با تحلیل داده ها و گزارش های اخیر گفته اند، تلسکوپ هانتسمن قادر است، در ساعات روشنایی روز به نتایج قابل توجهی دست یابد و حکایت از آن دارد که طراحی نوآورانه تلسکوپ برای تماشای آسمان در طول روز موفقیت آمیز بوده و امکان جدیدی برای رصد بی وقفه کیهان مهیا کرده است.

سارا کدی که به طراحی و ساخت تلسکوپ هانتسمن کمک کرد، در بیانیه ای گفت: مردم قرن هاست که سعی کرده اند ستاره ها و کهکشان ها را در طول موج های نوری روز رصد کنند، اما انجام این کار بسیار دشوار بوده است، اکنون آزمایشات ما نشان می دهد که هانتسمن می تواند در ساعات روشنایی روز به نتایج قابل توجهی دست یابد.

تلسکوپ هانتسمن، واقع در رصدخانه سایدینگ اسپرینگز در شهر کونابارابران در نیو ساوت ولز، مجهز به دوربین نجومی و تجهیزات فوکوس نجومی-مکانیکی را با آرایه ای منحصر به فرد از 10 لنز بسیار حساس 400 میلی متری است و طوری تنظیم شده که پس از گرفتن هزاران تصویر با نوردهی کوتاه در ثانیه توسط یک دوربین متصل پردازش می شوند.

به طور کلی، نور خورشید سیارات، ستارگان و کهکشان های کم نور را از دید پنهان می کند و به همین علت رصدخانه های زمینی صرفا به تماشای شبانه محدود می شوند. این تلسکوپ جدید قادر به مشاهده ستاره ها، ماهواره ها و اجرام آسمانی دیگر در طول روز است که به واسطه تکنولوژی های پیشرفته ای است که در طراحی و ساخت آن به کار گرفته شده است.

 لنز های مخصوص با قدرت بالا که در این تلسکوپ استفاده شده، به منجمان این امکان را می دهند که ستاره ها و اجسام کوچک در فضا را به وضوح و با جزییات دقیقتری مشاهده کنند. تکنولوژی های پیشرفته به متخصصان این امکان را می دهد که اجسام آسمانی را ثبت و ذخیره و در ادامه بررسی و تحلیل کنند. این تلسکوپ با ترکیب طراحی منحصر به فرد و تکنولوژی پیشرفته، یک ابزار قدرتمند برای مشاهده و بررسی اجرام آسمانی در زمان روز است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رصد کهکشان ها در روز ممکن شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رصد کهکشان ها در روز ممکن شد"، کلیک کنید.