چینی ها دیابت را درمان کردند

چینی ها دیابت را درمان کردند

آفتاب نیوز :

به نظر می رسد اولین درمان دیابت نوع 2 در جهان با روش سلول درمانی در چین محقق شده است که طی آن مردی 59 ساله که به مدت 25 سال مبتلا به دیابت نوع 2 و متحمل عوارض شدید این بیماری بود، اکنون از شر آن رها شده است.

 گروهی از دانشمندان و پزشکان چینی در یک دستاورد نوآورانه پزشکی، برای اولین بار با استفاده از روش سلول درمانی توانسته اند یک بیمار دیابتی را درمان کنند.

به نقل از آی ای، بیمار مردی 59 ساله است که به مدت 25 سال دیابت نوع 2 را تحمل کرده و با عوارض شدید این بیماری مواجه بود. وی با وجود دریافت پیوند کلیه در سال 2017 بیشتر عملکرد جزایر لانگرهانس خود را که برای تنظیم سطح گلوکز خون حیاتی است، از دست داده بود و به چندین تزریق روزانه انسولین وابسته بود.

جزایر لانگرهانس مناطقی درون لوزالمعده (پانکراس) هستند که هورمون های انسولین، گلوکاگون، آمیلین، سوماتواستاتین، پلی پپتید پانکراسی و گرلین را ترشح می کنند و اهمیت بالایی در متابولیسم گلوکز دارند.

تیموتی کیفر (Timothy Kieffer) استاد گروه علوم سلولی و فیزیولوژیکی در دانشگاه بریتیش کلمبیا روز دوشنبه به رسانه چینی ساوث چاینا مورنینگ پست گفت: من فکر می کنم این مطالعه نشان دهنده پیشرفت مهمی در زمینه سلول درمانی برای دیابت است.

محققان در سراسر جهان در حال بررسی پیوند جزایر لانگرهانس به عنوان یک درمان جایگزین امیدوارکننده هستند که در درجه اول بر ایجاد سلول های جزایر لانگرهانس مانند کشت سلول های بنیادی انسانی تمرکز دارند. اکنون پس از بیش از یک دهه تلاش به نظر می رسد محققان چینی به پیشرفت چشمگیری دست یافته اند.

در ژوییه 2021 این بیمار تحت این پیوند سلولی قرار گرفت و تنها 11 هفته بعد، دیگر نیازی به انسولین خارجی نداشت و در عرض یک سال، نیاز او به دارو های خوراکی برای کنترل سطح قند خون کاملاً برطرف شد.

این تیم به سرپرستی یین هایو، محقق برجسته در بیمارستان چانگ ژنگ شانگ های از سلول های تک هسته ای خون خود بیمار استفاده و آن ها را برنامه ریزی کردند. این سلول ها به «سلول های بذر» تبدیل شدند و بافت جزایر لانگرهانس را در یک محیط مصنوعی بازسازی کردند.

یین هایو تاکید کرد که این پیشرفت نوین دیگری در زمینه پزشکی بازساختی است که از قابلیت های بازسازی خود بدن برای درمان بیماری استفاده می کند.

یک چالش رایج در تحقیقات پیوندی، تمایز سلول های بنیادی به سلول های تولید کننده انسولین با کیفیت بالا در مقیاس بزرگ برای استفاده درمانی است.

در مطالعه ای که در اوایل سال جاری در مجله Stem Cell Research & Therapy منتشر شد، تیمی از محققان دیابت به رهبری تیموتی کیفر روش هایی را برای افزایش تولید مقیاس پذیر بررسی کردند. آن ها پارامتر های کلیدی را برای نظارت بر کیفیت در طول تولید سلول درمانی شناسایی کردند. یافته های آن ها بینش های ارزشمندی را در مورد تولید در مقیاس بزرگ سلول های پانکراس مشتق از سلول های بنیادی پرتوان انسانی (hPSC) ارایه می کند و راه هایی را برای استاندارد کردن فرآیند تولید پیشنهاد می کند.

در حالی که داده های پیش بالینی تیم کیفر از استفاده از سلول های جزایر لانگرهانس مشتق شده از سلول های بنیادی برای درمان دیابت نوع 2 پشتیبانی می کند، به گفته کیفر، گزارش یین هایو نشان دهنده اولین شواهد کارکرد آن در انسان است.

هوانگ یانژونگ کارشناس ارشد بهداشت جهانی در شورای روابط خارجی خاطرنشان می کند که جمعیت دیابتی در چین به طور نامتناسبی بالاست. وی تاکید کرد که اگرچه چین 17.7 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد، اما جمعیت دیابتی آن یک چهارم کل جمعیت جهان را تشکیل می دهد و هزینه قابل توجهی را بر دولت این کشور تحمیل می کند.

چین بیشترین تعداد مبتلایان به دیابت را در جهان دارد. طبق اعلام فدراسیون بین المللی دیابت، این کشور 140 میلیون نفر مبتلا به دیابت دارد که حدود 40 میلیون نفر از آن ها به تزریق مادام العمر انسولین وابسته هستند.

کیفر می گوید اگر این رویکرد سلول درمانی موفقیت آمیز باشد، می تواند بیماران را از شر دارو ها رها کند، سلامت و کیفیت زندگی آن ها را بهبود بخشد و هزینه های مراقبت های بهداشتی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

با این حال او تاکید کرد که مطالعات بیشتر که شامل بیماران بیشتری باشد، بر اساس یافته های این مطالعه چینی برای دستیابی به نتایج قطعی ضروری است.

چینی ها دیابت را درمان کردند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چینی ها دیابت را درمان کردند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چینی ها دیابت را درمان کردند"، کلیک کنید.