کاهش قابل ملاحظه تعداد روزهای آلوده تهران در سال جاری/ لزوم تداوم کنترل آلودگی وسایل نقلیه

کاهش قابل ملاحظه تعداد روزهای آلوده تهران در سال جاری/ لزوم تداوم کنترل آلودگی وسایل نقلیه

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به کاهش قابل ملاحظه تعداد روزهای آلوده تهران در سال جاری گفت:
به طور قطع با انجام اقداماتی مانند اجرای روش های کنترلی نظیر جدی گرفتن معاینه فنی برای تمام وسایل نقلیه اعم از سواری، موتورسیکلت و دیزل از غلظت آلاینده های هوا کاسته خواهد شد.

به گزارش آیت البرز محمدصابر باغخانی پور با مقایسه اجمالی وضعیت شاخص کیفیت هوای پایتخت در دو ماه ابتدایی سال 1403 با مدت مشابه دو سال گذشته گفت: هوای تهران در سال جاری نسبت به سال 1402 بهبود نسبی و نسبت به سال 1401 بهبود چشمگیری داشته است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با استناد به اطلاعات دریافتی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، اعلام کرد: هوای پایتخت در تمام روزهای فروردین و اردیبهشت سال جاری در شرایط مطلوب قرار داشت، در 62 روز ابتدایی سال جاری، تهرانی ها پنج روز هوای پاک و 57 روز هوای قابل قبول تنفس کردند این در حالیست که هوا در دو ماهه نخست سال گذشته، 8 روز پاک، 51 روز قابل قبول و 3 روز ناسالم برای گروه های حساس بود و در دو ماهه نخست سال 1401 نیز دو روز پاک، 43 روز قابل قبول، 13 روز ناسالم برای گروه های حساس ، سه روز ناسالم و یک روز در شرایط خطرناک قرار داشت که طی سال های اخیر بی سابقه بود.

وی با اعلام اینکه طی دو ماه ابتدایی سال جاری، کیفیت هوای تهران در تمام روزها در شرایط مجاز قرار داشت اما در سال گذشته پنج درصد روزها و در سال 1401 نیز 27 درصد روزها فراتر از حد مجاز بود، افزود: بیشترین میانگین شاخص کیفیت هوای ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای پایتخت در سال های 1401، 1402 و 1403، به ترتیب برابر با 332، 112 و 95 بوده است.

باغخانی پور این آمار را نشانگر بهبود قابل ملاحظه کیفیت هوای سال جاری نسبت به دو سال گذشته دانست که تغییرات میزان انتشار آلودگی به ویژه از منابع متحرک نیز در ایجاد آن موثر بوده اند و گفت: بدون تردید تغییرات شرایط هواشناسی در کاهش و افزایش غلظت آلاینده ها تاثیر فراوانی دارد، به گونه ای که اصولاً تحلیل و مقایسه وضعیت آلودگی هوا فارغ از بررسی شرایط هواشناسی قابل استناد نیست.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت کیفیت هوای تهران در بیشتر روزهای دو ماه نخست سال جاری، متاثر از شرایط ناپایدار جوی همراه با وزش باد موثر بود که این وضعیت پراکندگی آلاینده ها را تسهیل کرد، افزود: در مدت مشابه سال 1401، وقوع طوفان های حامل گرد و خاک منجر به افزایش قابل ملاحظه غلظت ذرات معلق و ثبت 17 روز آلوده از جمله یک روز با شرایط خطرناک شد، در صورتی که با افزایش میزان بارش و عدم خشکی نسبی خاک، فعالیت کانون ها و چشمه های خیزش گرد و خاک تا میزان زیادی محدوده شده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اعلام اینکه با وجود کاهش قابل ملاحظه تعداد روزهای آلوده در سال جاری، همچنان شرایط موجود با استاندارد سلامت فاصله دارد و در برخی روزها و بعضی ایستگاه ها، غلظت تعدادی از آلاینده ها فراتر از حد استاندارد قرار دارد، گفت: در صورت اهتمام به کنترل آلودگی منابع آلاینده به خصوص وسایل نقلیه موتوری، مهار انتشار آلاینده ها با سرعت بیشتر انجام خواهد شد، هر چند نمی توان درصد دقیقی از تاثیر پدیده های جوی و اقدامات کنترلی را در افزایش و کاهش غلظت آلاینده ها ارایه کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، باغخانی پور در خاتمه خاطرنشان کرد: به طور قطع با اجرای روش های کنترلی نظیر جدی گرفتن معاینه فنی برای تمام وسایل نقلیه اعم از سواری، موتورسیکلت و دیزل، اعمال محدودیت های ترددی برای خودروهای بیش آلاینده و فرسوده، گسترش حمل و نقل پاک و کم آلاینده با محوریت توسعه وسایل نقلیه برقی، افزایش مطلوبیت استفاده از حمل و نقل عمومی و بهبود کیفیت سوخت، از غلظت آلاینده های هوا کاسته خواهد شد.

پایان خبر آیت البرز

کاهش قابل ملاحظه تعداد روزهای آلوده تهران در سال جاری/ لزوم تداوم کنترل آلودگی وسایل نقلیه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاهش قابل ملاحظه تعداد روزهای آلوده تهران در سال جاری/ لزوم تداوم کنترل آلودگی وسایل نقلیه" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاهش قابل ملاحظه تعداد روزهای آلوده تهران در سال جاری/ لزوم تداوم کنترل آلودگی وسایل نقلیه"، کلیک کنید.