کریم خان: وظیفه ام را در قبال جنایات جنگی اسراییل انجام می دهم

کریم خان: وظیفه ام را در قبال جنایات جنگی اسراییل انجام می دهم

«کریم خان» دادستان دیوان کیفری بین المللی که درخواست حکم بازداشت نخست وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی را صادر کرده، ضمن انتقاد از واکنش منفی برخی از سیاستمداران، گفت در این مسیر چه تشویق شود و چه محکوم وظیفه اش را انجام خواهد داد.

به گزارش آیت البرز، هفته گذشته «کریم خان» درخواست حکم بازداشت «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی را صادر کرد؛ اقدامی که در این مرحله به یکی از شعبات مقدماتی دیوان کیفری بین المللی ارسال می شود و هییتی متشکل از سه قاضی از رومانی، بنین و مکزیک درباره آن تصمیم گیری خواهند کرد.

دادستان دیوان کیفری بین المللی در اولین مصاحبه اش از زمان اعلام این دادخواست، به سیاستمدارانی از جمله «ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس و «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا پرداخت که واکنش منفی به این حکم نشان داده بودند.

کریم خان در مصاحبه با روزنامه تایمز گفت: «کار ما دوست پیدا کردن نیست. ما چه تشویق شویم و چه محکوم، وظیفه مان را انجام می دهیم. ما باید اهمیت برابر هر کودک، هر زن و هر غیرنظامی را در جهانی که به شدت قطبی می شود، برجسته کنیم و اگر این کار را نکنیم، آن وقت هدف ما چیست؟»

اگر دادخواست دیوان کیفری بین المللی اجرایی شود، 124 کشور در سراسر جهان از جمله همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همه کاندیداها، به جز اوکراین و ترکیه که اساسنامه رم را امضا و تصویب نکرده اند، موظف هستند از حکم این دیوان پیروی کنند و مقامات مذکور صهیونیستی در صورت ورود به خاک آنها دستگیر می شوند.

دادستان دیوان کیفری بین المللی در ادامه تاکید کرد: «اگر کشورها اقدامی در این راستا انجام ندهند، پیامدهای سنگینی به دنبال خواهد داشت. دیوان کیفری بین المللی همانند کودک آنها است و من مثل پرستار. آنها وظیفه دارند از کودک خود مراقبت کنند و یا نسبت به طرد او مسوول باشند.»

وی افزود: «جهان در این وضعیت نگاهش را به ما دوخته است. در آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا مردم این وضعیت را به عنوان یک نقطه تبلور می بینند. آیا دولت های قدرتمند صادقانه می گویند مجموعه ای از قانون وجود دارد یا این سیستم مبتنی بر قواعد یک سیستم پوچ و مزخرف است و صرفا ابزار ناتو و دنیای پسااستعماری است، بدون اینکه قصد واقعی برای اجرای قانون را به طور یکسان داشته باشد؟ قانون باید هدفی داشته باشد؛ این همان چیزی است که کشورهایی را که به قانون احترام می گذارند از گروه های جنایتکار و تروریست ها جدا می کند.»

کریم خان با اشاره به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: «اسراییل حق دارد از جمعیت خود محافظت کند و اسرایش را بازگرداند اما هیچ کس مجوز ارتکاب جنایات جنگی یا جنایت علیه بشریت را ندارد.»

هنگامی که کریم خان حدود 2 سال و نیم پیش زمام امور را به دست گرفت، وعده اصلاحات، به خصوص تمرکز بر جنایات علیه کودکان و خشونت جنسی و هم چنین گسترش تمرکز جغرافیایی دادگاه را داد. دیوان کیفری بین المللی به لحاظ تاریخی تنها به دنبال جنگ طلبان و دیکتاتورهای آفریقایی بوده است و طی 22 سال فعالیتش، تنها نسبت به 10 مورد اعلام جرم کرده است.

دادستان دیوان کیفری بین المللی در ادامه این مصاحبه عنوان کرد: «ما در حال حاضر تحقیقات فعالی در فیلیپین، افغانستان، میانمار، بنگلادش، آمریکای لاتین، گرجستان، اوکراین و فلسطین داریم. ما ممکن است بی نقص نباشیم، اما صادقانه و با شواهد و مدارک کار می کنیم نه توسط عوامل خارجی.»

کریم خان با اشاره به وضعیت دشوار غزه و جنایاتی که رژیم صهیونیستی در این باریکه مرتکب شده، گفت: « ببینید همه آژانس های امدادی مطرح چه می گویند، ما در مورد کودکان ضعیف و تحلیل رفته چه می بینیم. حتی اگر به پزشکان فلسطینی اعتماد نداشته باشیم، پزشکان آمریکایی و انگلیسی داریم که از انجام قطع عضو بدون بیهوشی، از مرگ نوزادان در انکوباتور به دلیل قطع برق و از مرگ مردم به دلیل نبود انسولین صحبت می کنند.»

در شرایطی رژیم صهیونیستی به حکم دیوان کیفری بین المللی اعتراض دارد که بیش از 35 هزار فلسطینی در نتیجه عملیات های زمینی و هوایی این رژیم از هفتم اکتبر در غزه به شهادت رسیده اند. اکثر قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می دهند و سران رژیم صهیونیستی بی توجه به تبعات حملاتشان، با پشتوانه آمریکا به جنایت علیه ملت فلسطین ادامه می دهد.

دادستان دیوان کیفری بین المللی در پایان این مصاحبه تاکید کرد: «به لحاظ بین المللی، لحظه پرمخاطره ای است و اگر ما اکنون از قانون پیروی نکنیم، عملا هیچ چیز دیگری نداریم که بخواهیم به آن پایبند باشیم.»

پایان خبر آیت البرز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کریم خان: وظیفه ام را در قبال جنایات جنگی اسراییل انجام می دهم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کریم خان: وظیفه ام را در قبال جنایات جنگی اسراییل انجام می دهم"، کلیک کنید.