رتبه ایران در میان کشور های ثروتمند و فقیر

رتبه ایران در میان کشور های ثروتمند و فقیر

آفتاب نیوز :

یورونیوز نوشت: بسیاری معمولاً فکر تصور می کنند که معنی ثروتمندترین را می دانند: کشوری که وقتی کل دارایی هایش را جمع می زنید و بدهی هایش را کم می کنید از بقیه بیشتر ثروت داشته باشد.

این قطعاً یکی از راه های اندازه گیری ثروت یک کشور است، اما این تنها روش نیست.

ثروتمندترین کشور بر اساس کل دارایی

برای شروع می توان به معیار اصلی نگاه کرد یعنی کل ارزش خالص دارایی های یک کشور منهای ارزش کل بدهی های آن.

طبق این استاندارد، احتمالاً از اینکه ایالات متحده با ثروت کل تقریباً 140 تریلیون دلار (بر اساس گزارش جهانی ثروت گروه خدمات مالی و بانک داری «یو بی اس» در سال 2023) این مقام را به خود اختصاص می دهد، شگفت زده نخواهید شد.

اگر با همین معیار محاسبه کنیم، در جایگاه دومین کشور ثروتمند دنیا چین با 84 تریلیون دلار قرار می گیرد. ثروتی که کمتر از مجموع کل قاره اروپا (با 104 تریلیون دلار) است.

بعد از آمریکا و چین کشور های ژاپن با 23، آلمان با 17 و بریتانیا و فرانسه با 16 تریلیون دلار در رده های بعدی هستند.

در این لیست ایران با 3.03 تریلیون دلار در جایگاه 22 در میان کشور های جهان قرار دارد.

ثروتمندترین کشور بر پایه دارایی به ازای هر بزرگسال

تنها به این دلیل که یک کشور در صدر جدول های مالی بین المللی قرار دارد، به این معنی نیست که الزاما برای ساکنان آنجا بهشت است.

نگاهی به میانگین ثروت سرانه، یعنی میانگین میزان دارایی هر فرد در کشور، داستان بسیار متفاوتی را نشان می دهد. جایی که مقام اول را کشوری جز سوییس به خود اختصاص نمی دهد.

شهروندان این کشور کوچک، که به بی طرفی اش معروف است، به طور متوسط چیزی بیش از 685 هزار دلار به ازای هر نفر ثروت دارند.

این رقم بسیار بیشتر از 551 هزار دلار ثروت یک آمریکایی به طور متوسط است.

بسته به اینکه به کدام منابع نگاه می کنید، کشور دیگری وجود دارد که از نظر میانگین ثروت سرانه حتی آمریکا را شکست می دهد.

کارشناسان داده در مرکز «استاتیستا» ثروت سرانه متوسط سرانه در این کشور کوچک لوکزامبورگ را تقریباً 586 هزار دلار تخمین می زنند.

ایران با 59 هزار دلار به ازای هر نفر در رتبه های پایین فهرست قرار دارد.

ثروتمندترین کشور از نظر میانه ثروت سرانه برای هر فرد

میانه ثروت سرانه برای هر فرد ارتباط نزدیکی با میانگین ثروت دارد.

در این معیار، رقم میانه برای ثروت یک شهروند فرضی به این روش تعریف می شود که نیمی از جمعیت بزرگسال ثروتی کمتر از این مقدار و نیمی دیگر ثروتی بیشتر از آن داشته باشند.

بر خلاف پایه دارایی به ازای هر بزرگسال، این رقم کمتر مستعد منحرف شدن توسط چند نفر از افراد فوق العاده ثروتمند در بالای جدول است.

اگر با این معیار بسنجیم، ایالات متحده آمریکا با کسب رتبه 13 حتی در 10 رده برتر نیز قرار نمی گیرد.

در صدر چنین فهرستی بلژیک با رقم حدود 250 هزار دلار در صدر قرار دارد، کشور بعدی در این لیست استرالیا است که با 247 هزار دلار جایگاهش نسبت به رتبه اول سال گذشته افت کرده و سپس هنگ کنگ که با 202 هزار دلار سوم شده است.

ایران با حدود 7 هزار و 700 دلار در رده های پایین جدول قرار دارد.

کشور های با بیشترین میلیاردر ها

بسته به اینکه از چه نهادی بپرسید، این ایالات متحده با 813 نفر (با مجموع 5.7 تریلیون دلار ثروت) یا چین با 814 نفر (با مجموع 1.3 تریلیون دلار) دو کشوری هستند که بیشترین میلیاردر ها را در خود جای داده اند.

صرف نظر از اینکه چین در رتبه نخست قرار می گیرد یا آمریکا، بر سر یک چیز به نظر می رسد توافق وجود دارد و آن این است که تعداد میلیاردر ها در ایالات متحده رو به افزایش است، در حالی که چین میلیاردر های خود را سال به سال از دست می دهد.

کشور های بعدی در این فهرست هند با 200 میلیاردر، آلمان با 132، روسیه با 120 و ایتالیا با 73 میلیاردر هستند.

مطابق ارقام گزارش جهانی ثروت منتشره توسط یوبی اس، ایران در سال 2022 بیش از 104هزار فرد میلیونر (دارای املاک و مستغلات و دارایی های مالی به ارزش حداقل یک میلیون دلار) داشته است.

کشوری با کمترین نرخ فقر

داشتن میلیاردر های بیشتر در هر کشور ممکن است کاملاً مباهات باشد، با این حال ما بیشتر در معرض فقر هستیم تا ثروت. در کدام کشور، اما این احتمال کمتر است؟

در این مورد کشوری بالاترین مقام را دارد که شاید حدسش را نزنید: اسلوونی. این کشور با اتخاذ شیوه هایی مانند ارایه رایگان آموزش در مهدکودک ها به یکی از کشور هایی با کمترین نرخ فقر در جهان تبدیل شده است.

بعد از اسلوونی، کشور های قبرس، سوییس، آلمان، بلژیک و فنلاند قرار دارند. 

رتبه ایران در میان کشور های ثروتمند و فقیر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رتبه ایران در میان کشور های ثروتمند و فقیر" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رتبه ایران در میان کشور های ثروتمند و فقیر"، کلیک کنید.