این ویتامین ها را با هم مصرف نکنید

این ویتامین ها را با هم مصرف نکنید

آفتاب نیوز :

همانطور که در مصرف دارو باید حواسمان به تداخلات دارویی باشد، در مصرف ویتامین ها نیز باید به این اصل توجه داشت.

ویتامین هایی که نباید با هم ترکیب و مصرف شوند، عبارتند از:

ویتامین C با ویتامین B-12

ویتامین C یک آنتی اکسیدان ضروری برای سلامت سیستم ایمنی است. ویتامین B-12 به حفظ سیستم عصبی و تشکیل گلبول های قرمز کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که مصرف همزمان این دو مکمل ممکن است میزان ویتامین B-12 دریافتی را در بدن کاهش دهد. بنابراین، کارشناسان توصیه می کنند این مکمل ها را حداقل با فاصله دو ساعت مصرف کنید.

مکمل ویتامین A با غذا های غنی از ویتامین A

از آنجا که ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است، هر مقدار اضافی در بدن ذخیره می شود. بنابراین، لازم نیست هر روز ویتامین A مصرف کنید. ویتامین A بیش از حد می تواند منجر به ضعیف تر شدن استخوان ها و با افزایش سن باعث شکستگی های استخوانی شود. هم چنین می تواند برای جنین مضر باشد. اگر باردار هستید یا مکمل ویتامین A مصرف می کنید، از خوردن جگر خودداری کنید؛ چرا که این ماده غذایی به حدی سرشار از ویتامین A است. یا اگر مکمل ویتامین A مصرف نمی کنید، کافیست فقط یک بار در هفته جگر بخورید.

اسید فولیک (ویتامین B 9) و ویتامین B 12

در حالی که هر دوی این ویتامین های B مهم هستند، مصرف بیش از حد اسید فولیک یا فولات در واقع می تواند علایم کمبود ویتامین B 12 را پنهان کند. بنابراین، قبل از افزودن این مکمل ها به رژیم خود، با پزشک صحبت کنید تا سطح ویتامین خون تان را بررسی کند.

ویتامین E و ویتامین K

بر اساس مطالعات، مکمل ویتامین E می تواند منجر به افزایش خونریزی در برخی افراد شود. برخی از پزشکان مکمل ویتامین K را برای کمک به لخته شدن خون تجویز می کنند. مصرف همزمان ویتامین E می تواند مزایای ویتامین K را بی اثر کند.

بین مصرف ویتامین های مختلف چقدر باید وقفه انداخت؟

فاصله زمانی بین ویتامین ها به نوع ویتامینی که مصرف می کنید بستگی دارد. اما یک قانون ثابت وجود دارد؛ اینکه در مصرف قرص های ویتامین، ثبات و استمرار را حفظ کنید و در ساعات و روز های مشخص آن ها را بخورید تا بهترین اثربخشی را داشته باشند.

ویتامین های محلول در چربی (ویتامین های A، D، E و K) را بهتر است همراه غذا مصرف کنید. خوردن چربی به عنوان بخشی از وعده غذایی به انتقال و جذب این ویتامین ها در بدن کمک می کند. در خصوص مولتی ویتامین ها نیز به همین منوال عمل کنید.

این ویتامین ها را با هم مصرف نکنید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این ویتامین ها را با هم مصرف نکنید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این ویتامین ها را با هم مصرف نکنید"، کلیک کنید.