قلب سبز مدینه چگونه پاک سازی می شود؟

مسجد نبوی یا مسجد پیامبر (ص) همچون پیکری زنده است که قلبی سبز دارد. این پیکره باشکوه همواره تمیز و آراسته است و رسیدگی به آن شب و روز نمی شناسد.

به گزارش خبرنگار اعزامی آیت البرز به حج، مسجدالنبی در قلب شهر مدینه منوره در عربستان واقع شده و پس از مسجد قُبا دومین مسجدی است که توسط پیامبر (ص) بنا شد.

مساحت مسجدالنبی در دوران پیامبر (ص) معادل 1050 متر مربع بود. کف مسجد با ماسه و سقف آن با ساقه های نخل پوشانده شده و ستون های آن از تنه ی درختان خرما بود.

پس از پیامبر اکرم (ص) خلفای راشدین یکی پس از دیگری به گسترش و آبادانی مسجدالنبی پرداختند و علاوه بر مساحت درونی و بیرونی، درهایی به آن افزودند و جدیدترین تزیینات معاصر خود را در این مسجد به کار بردند و بر زیبایی ها و جلوه های تزیینی آن اضافه کردند.

بیشترین توسعه مسجدالنبی از سال 1405 هجری قمری آغاز شد که به طور کامل تعمیر و بهبود یافت و مساحت آن از 165 هزار و 500 متر مربع که 257 هزار نمازگزار در آن می توانستند به اقامه نماز بپردازند، طی طرحی به 400 هزار و 500 متر مربع با گنجایش 650 هزار نمازگزار رسید.

قلب سبز مدینه چگونه پاک سازی می شود؟

این مسجد هر روزه میعادگاه هزاران نمازگزار با تیره و نژادهای مختلف است که از سراسر جهان در آن حاضر می شوند. یکی از کارهای حساس و اساسی در مسجدالنبی تمیز و پاکیزه نگه داشتن آن در تمام طول شبانه روز است.

گویا این مسجد، جسمی زنده است که هر روز باید به آن رسیدگی کرد؛ چراکه قلب تپنده شهر مدینه محسوب می شود. بر اساس مشاهدات خبرنگار آیت البرز، رسیدگی به بخش های مختلف مسجد نبوی روز و شب ندارد و در تمام لحظات هر جا که نیاز باشد مسجد را تعمیر و تمیز می کنند.

مناسب ترین زمان برای نظافت حیاط مسجد، صبح ها پس از روشن شدن آسمان است. معمولا در طول شب ملخ ها جذب روشنایی مسجد و روی کاشی ها حیات مسجد لگدکوب شده و صبح ها زمان مناسبی برای پاک کردن رد آنهاست. کشیدن طی در حیاط مسجد به شکل دستی، زمان خاصی ندارد، اما پاک سازی مکانیزه کف مسجد با ماشین های مخصوص در زمان صبح انجام می شود.

همچنین، تمام درها، ستون ها و دیوارهای آن بر اساس برنامه منظمی، شسته و ضد عفونی می شود. عملیات پاکسازی این بخش ها عمدتا در نزدیکی بامداد که از تعداد نماز گزاران کاسته شده، انجام می شود.

محدوده هایی که رفت و آمد زیادی دارند توسط ربات های مخصوص نشانه گذاری می شوند و خادمان حرم به پاک نگه داشتن مسیر می پردازند.

قلب سبز مدینه چگونه پاک سازی می شود؟

قلب سبز مدینه چگونه پاک سازی می شود؟
عکس ها از اینترنت

پایان خبر آیت البرز

قلب سبز مدینه چگونه پاک سازی می شود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قلب سبز مدینه چگونه پاک سازی می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قلب سبز مدینه چگونه پاک سازی می شود؟"، کلیک کنید.