تخصیص بودجه به اوکراین راهگشای استراتژی سر در گم غرب نیست

تخصیص بودجه به اوکراین راهگشای استراتژی سر در گم غرب نیست

رسانه آمریکایی با انتقاد از عدم شفافیت غرب درباره معنای پیروزی در جنگ اوکراین، از مقامات غربی خواست از اظهارنظرهای کلی خودداری کرده و با جزییات، نقشه خود در ادامه راه را شرح دهند.

به گزارش آیت البرز، پایگاه تحلیلی «Real Clear Politics» در مقاله ای با اشاره به اینکه غرب نمی داند در حمایت از اوکراین چه تعریفی از پیروزی دارد، گزارش داد، ارسال تسلیحات مضاعف به اوکراین چاره مشکلات این کشور نخواهد بود.

به گزارش این پایگاه تحلیلی، کنگره آمریکا اخیراً یک بسته 60.8 میلیارد دلاری را برای کمک به اوکراین در جنگ با روسیه تصویب کرد. گرچه «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا ابراز کرده است ایالات متحده «تا هروقت لازم باشد» در کنار اوکراین خواهد ایستاد، اما استراتژی مشخصی برای پایان جنگ اوکراین ارایه نشده است. به گزارش این پایگاه تحلیلی، آمریکا شاید با پول و سلاح در سطح تاکتیکی از اوکراین پشتیبانی کند، اما این ها نمی تواند به پرسش های استراتژیک در این باره پاسخ دهد.

در این گزارش با اشاره به تعاریف متعدد و احتمالی برای مفهوم «پیروزی» آمده است: «متاسفانه آمریکا همچنان پول بیشتری را به جنگ اوکراین تزریق می کند، اما رهبران آمریکا یا اوکراین هیچ نظریه مشخصی برای پیروزی ارایه نکرده اند.»

این گزارش همچنین با زیر سوال بردن امکان پیروزی اوکراین در صورت دریافت تسلیحات مضاعف، به این مسیله می پردازد که کی یف با تمام تسلیحات و مهماتی که تا امروز از غرب دریافت کرده نتوانسته پیروزی چشمگیری در میدان نبرد به دست آورد و با گذر زمان هر روز در موضع ضعیف تری نسبت به روز قبل قرار گرفته است.

به گزارش این نشریه، اوکراین بهترین روزهای خود در میدان نبرد را در تابستان 2022 تجربه کرد که توانست نیروهای روسیه را از بخشی از قلمرو خود مخصوصاً در «خرسون» عقب براند. در آن زمان رهبران آمریکا و اوکراین که از آن پیروزی ها در میدان نبرد سرمست بودند، بحث پس گرفتن شبه جزیره کریمه و حتی سرنگونی حکومت روسیه را مطرح می کردند!

با این حال، این کشور از آن زمان تا امروز سیر نزولی داشته و گرچه بروز چند نقطه اوج در این جنگ روی کاغذ غیرممکن نیست، اما احتمال وقوع آن بسیار پایین است؛ حتی با حمایت های فراوان غرب. باید در نظر داشت که کنگره آمریکا از آغاز جنگ تا امروز 113.4 میلیارد دلار بودجه برای اوکراین تصویب کرده است.

این نشریه با اشاره به شکست اوکراین در ضدحمله و اذعان فرمانده وقت نیروهای مسلح این کشور به ورود جنگ به بن بست، می نویسد: «در مقابل، به نظر می رسد روسیه در حال تقویت قوای خود است و قصد دارد تعداد نیروهای مسلح خود را از 1.15 میلیون نفر به 1.5 میلیون نفر افزایش دهد. اوکراین هم گرچه بیشتر از کمبود سلاح و مهمات گلایه دارد، اما مشکل اصلی این کشور کمبود نیروی نظامی است.»

از این ها گذشته، وضعیت اوکراین فردای جنگ هم نامشخص است. بودجه بازسازی این کشور از کجا خواهد آمد؟ همچنین مشخص نیست که آیا آمریکا و متحدانش به اوکراین تضمین های امنیتی ارایه خواهند کرد یا نه. وزیر خارجه آمریکا مدعی شده که اوکراین به ناتو خواهد پیوست، اما باید در نظر داشت که در یک دهه گذشته رهبران بسیاری در غرب این وعده را به اوکراین داده اند. همچنین این شایسته توجه است که در صورت حصول توافق برای پایان مسالمت آمیز جنگ میان روسیه و اوکراین، حتی اگر غرب به وعده خود عمل کرده و اوکراین را عضو ناتو کند، بی شک روسیه خشمگین شده و واکنشی نشان می دهد که هر توافق حاصل شده ای میان کی یف و مسکو باطل خواهد شد.

این پایگاه تحلیلی پرسش های فراوان دیگری را هم مطرح کرده است، از جمله اینکه شروط غرب برای لغو تحریم های اقتصادی علیه روسیه چیست؟ مسکو باید چه کار کند تا غرب دارایی های این کشور را که تصرف کرده، آزاد کند؟ از سوی دیگر، اگر جنگ در مرزهای کنونی پایان یابد، تکلیف مناطقی از اوکراین که در کنترل روسیه است، چه خواهد بود؟ آیا جامعه بین المللی این را هم مانند الحاق کریمه به روسیه نگاه می کند؟

به گزارش این رسانه، جزییات در این مسیله از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. اینکه صرفاً بگویند «ما تا هر زمان که لازم باشد در کنار اوکراین هستیم» که استراتژی نیست! اگر آمریکا قرار است 60 میلیارد دلار دیگر از جیب مالیات پردازان آمریکایی را به اوکراین بفرستد، شهروندان آمریکا حق دارند بدانند بنیان ها و پایه و اساس رویکرد استراتژیک نسبت به این جنگ چیست و پس از پایان آن چه اتفاقی خواهد افتاد.

پایان خبر آیت البرز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تخصیص بودجه به اوکراین راهگشای استراتژی سر در گم غرب نیست" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تخصیص بودجه به اوکراین راهگشای استراتژی سر در گم غرب نیست"، کلیک کنید.