مالیاتی که به افزایش حقوق مددجویان کمک کرد

مالیاتی که به افزایش حقوق مددجویان کمک کرد

رشد مالیات بر ارزش افزوده از 9 به 10 درصد در سال جاری صرف متناسب سازی حقوق بازنشستگان، مستمری بگیران و نیروهای مسلح می شود و بر این اساس مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی از این رشد مالیاتی بهره مند شدند.

به گزارش آیت البرز، فروردین ماه امسال محل از افزایش مالیات ارزش افزوده از 9 درصد به 10 درصد حدود 440 میلیارد تومان درآمد مالیاتی جدید ایجاد شد. سال گذشته دولت و مجلس با هدف حرکت به سمت دریافت مالیات بیشتر از پرمصرف ها و ثروتمندان، مالیات بر ارزش افزوده را در برنامه بودجه 1403 از 9 درصد به 10 درصد افزایش دادند.

این طرح ابتدا واکنش هایی را در پی داشت و با مخالفت مجلس نیز همراه شد. اما با توصیه های کارشناسی و بررسی های بیشتر، بهارستان نشینان با آن موافقت کردند.

کارشناسان معتقدند برای بهبود رفاه عمومی و تامین مخارج کشور باید منابع پایدار ایجاد شود. افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده فشار چندانی به مردم عادی وارد نمی کند بلکه مشمول ثروتمندان و پرمصرف های جامعه می شود.

کشورهای توسعه یافته به این سمت حرکت کرده اند تا از کسانی که پرمصرف و ثروتمند هستند مالیات بیشتری دریافت کنند. در مقابل، بسیاری از کالاها و خدماتی که عموم مردم از آن استفاده می کنند معاف از مالیات بر ارزش افزوده است.

دولت سیزدهم در لایحه بودجه 1403 پیشنهاد افزایش مالیات بر ارزش افزوده از 9 درصد به 10 درصد را داد که مجلس شورای اسلامی با آن موافقت کرد.

این مابه التفاوت صرف متناسب سازی حقوق بازنشستگان، مستمری بگیران و نیروهای مسلح شود. بر این اساس، اقشار متوسط و پایین جامعه از رشد درآمدی برخوردار می شوند که می تواند به بهبود وضعیت معیشتی آنها منجر شود.

در سال جاری حداقل حقوق مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با افزایش 30 درصد از 764 هزار تومان به 993 هزار تومان افزایش یافت. این در حالی است که میزان رشد حقوق کارکنان دولت 20 درصد بود. با افزایش 30 درصدی مستمری خانوارهای یک نفره تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ماهیانه 993 هزار و 720 تومان، دو نفره یک میلیون و 419 هزار و 600 تومان، سه نفره یک میلیون و 987 هزار و 440 تومان، چهار نفره دو میلیون و 555 هزار و 280 تومان و خانواده پنج نفره و بالاتر سه میلیون و 123 هزار و 120 تومان دریافت خواهند کرد.

از طرف دیگر مطابق قانون مالیات بر ارزش افزوده، تمامی محصولات کشاورزی فرآوری نشده، دام زنده و خوراک آن، شیر، ماست، پنیر، انواع گوشت، برنج، سویا، انواع روغن و شیرخشک و انواع کتاب و چاپ از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است. همچنین کلیه خدمات درمانی و تشخیصی نیز از این مالیات معاف خواهد بود. مالیات طلافروشان در سال جاری، بدون تغییر همچنان 9 درصد خواهد بود. مالیات کالاهای اساسی نیز یک درصد است.

طبق آخرین آمار سازمان امور مالیاتی، وصولی های مالیاتی فروردین ماه 1403 از محل مالیات ارزش افزوده 17 هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با 20 هزار میلیارد تومان سال گذشته 15 درصد کاهش یافته است. علت این کاهش، با وجود افزایش یک درصدی این نوع مالیات مشخص نشده است.

البته سازمان امور مالیاتی، چند روز قبل اعلام کرد فروردین ماه امسال از محل یک درصد افزایش مالیات ارزش افزوده از 9 درصد به 10 درصد حدود 440 میلیارد تومان درآمد مالیاتی جدید ایجاد شده است.

پایان خبر آیت البرز

مالیاتی که به افزایش حقوق مددجویان کمک کرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مالیاتی که به افزایش حقوق مددجویان کمک کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مالیاتی که به افزایش حقوق مددجویان کمک کرد"، کلیک کنید.