بستنی ایرانی در کدام کشورها پرطرفدار است؟

بستنی ایرانی در کدام کشورها پرطرفدار است؟

محمدجواد شکری، از فعالان صنعت تولید و تجارت بستنی می گوید: بسیاری از شرکت های تولیدکننده ایرانی به کشورهای همسایه صادرات بستنی دارند که بیشتر به عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عمان و کویت و امارات به ویژه شهر دوبی است.

به گزارش آیت البرز، به نقل از همشهری آنلاین: «در ایران روزانه حدود هزار و 200تن بستنی مصرف می شود که از این میزان حدود هزار تن از سوی شرکت های صنعتی و 200تن هم از سوی کارگاه ها و بستنی سازی های سنتی تولید می شود.» اینها را محمدجواد شکری، از فعالان صنعت تولید و تجارت بستنی در ایران در مورد آمار تولید و صادرات بستنی در کشور به همشهری می گوید. اما مهم تر از بستنی هایی که مصرف داخلی دارند، لژیونرها و صادراتی ها هستند؛ بستنی هایی که با برند ایرانی شهرت جهانی کسب کرده و دل مشتری ها را به دست آورده اند.

شکری در مورد صادرات بستنی می گوید: «بسیاری از شرکت های تولیدکننده ایرانی به کشورهای همسایه صادرات بستنی دارند؛ صادراتی که رکورد 400تن بستنی در روز را به دست آورده است؛ بستنی هایی که بیشتر به عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عمان و کویت و امارات به ویژه شهر دوبی می رسند. علاوه بر حوزه خلیج فارس، بستنی های ایرانی به کشورهای آذربایجان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان و حتی کشورهای آفریقایی مانند لیبی هم صادر می شود و صادرکنندگان نیم نگاهی هم به بازار چین دارند.»

مردم جهان بستنی ایرانی را با چه طعم هایی دوست دارند؟

شکری با بیان اینکه صادرات بستنی ایرانی به کشورهای دیگر با توجه به فرهنگ و ذایقه هر کشوری و با بسته بندی های مختص هر منطقه انجام می شود، می گوید:« چینی ها مزه های ایرانی مانند رز، گلاب و زعفران را خیلی دوست دارند و کشورهای همسایه شمال ایران طعم زردآلو را می پسندند.»

این فعال صنعت تولید و تجارت بستنی با بیان اینکه بستنی ایران حتی به آمریکا و کانادا هم صادرات می شود، می گوید: «هرچند صادرات ما به این کشورها محدود به ایرانیان ساکن در آنجا می شود اما در شهرهایی مانند تورنتو عرضه بستنی ایرانی به جز فروشگاه های ایرانی به فروشگاه های غیرایرانی هم رسیده، ضمن اینکه به دنبال توسعه صادرات بستنی به آمریکا هم هستیم.»

بستنی زعفرانی ابتکار ایرانی

بستنی از فرنگ به ایران رسید. ناصرالدین شاه قاجار در سفر به فرانسه بعد از خوردن بستنی میوه ای فرانسوی، عاشق این دسر جذاب شد و به خدم وحشم خود دستور داد طرز تهیه آن را از فرانسوی ها بگیرند و به ایران بیاورند و اینگونه شد که پای بستنی به ایران باز شد. نخستین کسی که در تهران بستنی درست کرد «ممد ریش» نامی بود که با چرخ دوره گردی اش روانه کوچه و بازار می شد و بستنی می فروخت. پس از او، اکبر مشتی(مشدی) به بستنی رنگ و بوی ایرانی داد و بستنی زعفرانی تولید کرد. طعم این بستنی آنقدر خاص و خوب بود که خیلی زود در میان ایرانیان و جهانیان محبوب شد. اواخر دهه40 شمسی، دستگاه های بستنی سازی وارد ایران شدند و بستنی در طعم ها و برندهای مختلف عرضه شد.

بستنی گران شده، مشتری آب رفته

مغازه داران می گویند رشد قیمت این خوراکی پرطرفدار باعث شده تقاضا برای خرید بستنی کاهش پیدا کند. رییس اتحادیه بستنی، آبمیوه و کافی شاپ تهران با تایید این موضوع می گوید: «تورم بر میزان تقاضا برای آبمیوه و بستنی اثرگذار بوده و تقاضا تا حدودی کم شده است. برای همین با وجود اینکه هزینه ها بیش از 50درصد افزایش یافته است، صنف ما برای حمایت از مصرف کنندگان و برای حفظ بازارمان، تصمیم گرفت امسال فقط حدود 20درصد افزایش قیمت داشته باشد».

محسن مبرا، ضمن تاکید بر اینکه بستنی قیمت مصوب ندارد، ادامه می دهد: «از سال1402 بنا بر مصوبه سازمان حمایت، دیگر نرخ مصوب نداریم و نرخ ها از سوی خود تولیدکننده ها تعیین می شود.»

قیمت انواع بستنی در بازار

کماکان ارزان ترین بستنی بازاری بستنی یخی است. بستنی یخی میوه ای در برندهای مختلف 7 هزار تومان است. بستنی چوبی میلکی10 هزار تومان، بستنی کیم 10 هزار تومان، بستنی کیک تیرامیسو 15 هزار تومان، قیفی 15 هزار تومان، بیسکورول 20 هزار تومان، بستنی لیوانی ماراش با شیر بز 30 هزار تومان، بستنی چوبی سالار 30 هزار تومان و بستنی مگنولیا 40 هزار تومان است.

همچنین بستنی یک لیتری طالبی و وانیلی80 هزار تومان است.

هر کیلو بستنی سنتی ساده هم در تهران بین 130 تا 170 هزار تومان و نوع ویژه و 4 مغز آن بین 200 تا 275 هزار تومان است. هر کیلو بستنی میوه ای هم در طعم های مختلف انبه، توت فرنگی و غیره بین 150 تا 190 هزار تومان است.

اگر بخواهید بستنی سنتی در میزان کم سفارش دهید یک ظرف کوچک بستنی سنتی حدود 40 هزار تومان و یک ظرف کوچک بستنی میوه ای شامل 4 اسکوپ (هر اسکوپ بین 15 تا 20 هزار تومان) حدود 70 هزار تومان است. اگر هوس بستنی قیفی هم کنید هر عدد آن بین 15 تا 25 هزار تومان است. بستنی قیفی متری هم که در بعضی مغازه ها عرضه می شود با توجه به اندازه کوچک، متوسط و بزرگ به قیمت 50 هزار، 60 هزار و 70 هزار تومان فروخته می شود.

پایان خبر آیت البرز

بستنی ایرانی در کدام کشورها پرطرفدار است؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بستنی ایرانی در کدام کشورها پرطرفدار است؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بستنی ایرانی در کدام کشورها پرطرفدار است؟"، کلیک کنید.