پیش بینی قیمت طلا/ نگاه سرمایه گذاران به فلز زرد

پیش بینی قیمت طلا/ نگاه سرمایه گذاران به فلز زرد

به گزارش خبرگزاری آیت البرز، اظهارات سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا و همچنین داده های مربوط به بازار کار ماه آوریل از ایالات متحده می تواند بر تحرکات قیمت طلا در هفته آینده تاثیرگذار باشد.

براساس گزارش تجارت نیوز، طلای جهانی به همین واسطه 2.7 درصد در بعد روزانه کاهش یافت و به روند کاهشی خود ادامه داد. طلا در اوایل معاملات سه شنبه به ضعیف ترین سطح خود در بیش از دو هفته گذشته، یعنی نزدیک به 2290 دلار، رسید. با این حال، از آنجا که دلار آمریکا پس از انتشار اطلاعات ناامیدکننده PMI ایالات متحده تحت فشار فروش قرار گرفت، طلا بالاتر از 2300 دلار بهبود یافت.

شاخص ترکیبی PMI بخش خصوصی در ایالات متحده، طبق برآورد اولیه ماه آوریل به 50.9 کاهش یافت، در حالی که این رقم در ماه مارس 52.1 بود. این موضوع نشان دهنده کاهش شتاب رشد در فعالیت های تجاری بخش خصوصی است.

علاوه بر این، جزییات نهفته در گزارش، حاکی از کاهش تورم نهاده ها بود که بر ارزش دلار آمریکا (USD) تاثیر منفی بیشتری گذاشت. کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد کسب وکار، با ارزیابی یافته های نظرسنجی های PMI، گفت: «تضعیف تقاضا و سرد شدن بازار کار منجر به کاهش فشارهای قیمتی شد، زیرا ماه آوریل کاهش خوشایندی در نرخ های افزایش قیمت فروش برای کالاها و خدمات اتفاق افتاد.»

روز چهارشنبه، پس از گزارش اداره آمار آمریکا (US Census Bureau) مبنی بر افزایش 2.6 درصدی سفارشات کالاهای بادوام، ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای رقیب پرقدرت باقی ماند. در نتیجه، طلا برای به دست آوردن دوباره شتاب صعودی با مشکل مواجه شد.

اداره تجزیه و تحلیل اقتصادی ایالات متحده (BEA) روز پنجشنبه گزارش داد تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در سه ماهه اول با نرخ سالانه 1.6 درصد (اولین تخمین) رشد کرده است. این رقم پس از رشد 3.4 درصدی ثبت شده در سه ماهه چهارم 2023 به دست آمده است و با پیش بینی بازار برای رشدی معادل 2.5 درصد به میزان قابل توجهی فاصله دارد. در نتیجه، ارزش دلار آمریکا همچنان تضعیف شد و به طلای جهانی اجازه داد تا روز را با روندی صعودی به پایان برساند.

با این حال، روند صعودی طلا همچنان محدود ماند، چراکه گزارش تولید ناخالص داخلی نشان داد شاخص قیمت تولید ناخالص داخلی، از 1.7 درصد به 3.1 درصد افزایش یافته است. این موضوع نشان دهنده تاثیر قوی تر تورم بر رشد تولید ناخالص داخلی است.

اداره تجزیه و تحلیل اقتصادی (BEA) در روز جمعه اعلام کرد شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی (PCE) بدون احتساب مواد غذایی و انرژی در ماه مارس نسبت به سال گذشته 2.8 درصد افزایش یافته است. این رقم با افزایش ماه فوریه مطابقت داشت و از پیش بینی بازار که 2.6 درصد بود، فراتر رفت. این موضوع باعث حفظ استحکام ارزش دلار آمریکا شد و برای قیمت طلای جهانی که در آستانه آخر هفته کماکان روند صعودی خود را ادامه می داد، چالش ایجاد کرد.

پیش بینی قیمت طلای جهانی در هفته پیش رو

توجه سرمایه گذاران طلای جهانی بر تصمیم فدرال رزرو در روز چهارشنبه متمرکز است. اهالی بازار انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را بدون تغییر در محدوده 5.25 تا 5.5 درصد نگه دارد. بر اساس ابزار «CME FedWatch»، احتمال اینکه فدرال رزرو در ماه ژوین نیز سیاست تثبیت نرخ بهره را در پیش بگیرد حدود 90 درصد است. به نظر می رسد بیانیه فدرال رزرو نشانه جدیدی در مورد زمان چرخش سیاست های پولی این بانک ارایه نکند.

در پی اعلام تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو در چهارشنبه آینده، توجه سرمایه گذاران طلا به کنفرانس خبری پس از نشست جلب خواهد شد. جروم پاول، رییس فدرال رزرو، به احتمال زیاد با پرسش هایی در مورد احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوین مواجه خواهد شد. اگر پاول درِ این کاهش را نبندد، واکنش اولیه می تواند باعث کاهش شدید بازده اوراق خزانه آمریکا و در نتیجه تقویت طلا شود.

همان طور که معامله گران به یاد دارند، پس از نشست سیاست گذاری ماه مارس، پاول اشاره کرد ارقام بالای تورم در ژانویه و فوریه ممکن است ناشی از عوامل فصلی بوده باشد. فعالان بازار همچنین به دقت به اظهارات پاول در مورد چشم انداز تورم توجه خواهند کرد. اگر لحن پاول درباره آخرین تحولات تورم نگران کننده باشد، ممکن است ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای رقیب همچنان مقاوم باقی بماند و مانع از افزایش قیمت طلا شود.

در نهایت، اگر پاول عدد ناامیدکننده تولید ناخالص داخلی (GDP) در سه ماهه اول را کم اهمیت جلوه دهد، سرمایه گذاران، آن را نشانه ای از رویکرد سخت گیرانه فدرال رزرو تلقی می کنند و این امر می تواند مانع از رشد قیمت طلای جهانی شود.

تمرکز معامله گران بر داده های اقتصاد آمریکا

روز جمعه، اداره آمار کار ایالات متحده (US Bureau of Labor Statistics) گزارش اشتغال ماه آوریل را منتشر خواهد کرد. کاهش چشمگیر در رشد لیست حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (Nonfarm Payrolls) – یعنی رسیدن این رقم به عددی نزدیک به 150 هزار نفر – می تواند بلافاصله باعث فروش گسترده دلار آمریکا شود. حتی اگر این داده ها تاثیر چندانی بر انتظارات کاهش نرخ بهره در ماه ژوین نداشته باشد، همچنان می تواند بر ارزش دلار آمریکا سنگینی کند، به ویژه اگر تمایل سرمایه گذاران به چرخش سیاست های پولی در ماه سپتامبر افزایش یابد.

ابزار «CME FedWatch» نشان می دهد بازارها احتمالاً نزدیک به 40 درصد شانس برای بدون تغییر ماندن نرخ بهره فدرال رزرو در سپتامبر در نظر گرفته اند.

از سوی دیگر، افزایش قوی تر از پیش بینی در لیست حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، به خصوص اگر با آمار بالای تورم دستمزد همراه باشد، می تواند انتظارات برای عدم اقدام فدرال رزرو در سپتامبر را تقویت کند و باعث کاهش شدید قیمت طلای جهانی، پیش از پایان هفته معاملاتی شود.

یمت طلای جهانی تحت فشار شدید کاهشی، هفته را آغاز کرد و روز دوشنبه، بزرگ ترین کاهش یک روزه خود در سال جاری را تجربه کرد. این فلز گران بها در نیمه دوم هفته موفق به بازگشت شد، اما همچنان هفته را با ثبت کندل منفی به پایان رساند.

227217

پیش بینی قیمت طلا/ نگاه سرمایه گذاران به فلز زرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی قیمت طلا/ نگاه سرمایه گذاران به فلز زرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی قیمت طلا/ نگاه سرمایه گذاران به فلز زرد"، کلیک کنید.