لوکاشنکو: غربی ها برای کنترل اوکراین، آن را به معتاد پول و سلاح تبدیل کرده اند

رییس جمهور بلاروس می گوید ایتلاف کشورهای غربی به عمد جنگ اوکراین را طولانی می کند، آن ها اوکراین را به یک معتاد به مواد مخدر تبدیل کرده اند که با وعده هایی مبنی بر دوز جدیدی از سلاح های اضافی و تزریق های مالی، افسارش را در دست داشته باشند.

به گزارش آیت البرز، «الکساندر لوکاشنکو» رییس جمهور بلاروس روز پنجشنبه و در نشست هفتمین کنگره خلق بلاروس گفت که اوکراین امروز به صلح نیاز دارد و امروز راحت ترین شرایط برای مذاکرات صلح وجود دارد.

او با اشاره به مذاکرات مسکو-کی یف در ترکیه گفت: بهتر است از توافقات استانبول شروع کنیم. متون اولیه ای که در هفته های ابتدایی جنگ بین مقامات روسیه و اوکراین در ترکیه مورد بحث قرار گرفت می تواند نقطه شروعی برای مذاکرات باشد. همه ارتش، روسای سرویس های اطلاعاتی غربی، سیاستمداران و سران کشورها علناً می گویند که نباید اجازه داد پوتین پیروز شود. اگر بر آن اصرار دارید، اکنون زمان مذاکره است.

براساس گزارش بلتا، لوکاشنکو گفت: همه بارها شنیده اند که وضعیت نظامی و سیاسی منطقه و جهان از سوی کارشناسان بحرانی ارزیابی می شود که قابلیت سرایت به یک درگیری جهانی را دارد. امروز ما در مورد نیروها و ابزارهایی صحبت خواهیم کرد که برای تشدید تهدیدها علیه امنیت ملی ما استفاده می شوند. خطر واقعی اصلی داشتن یک نقطه داغ در منطقه است؛ اوکراین.

لوکاشنکو: غربی ها برای کنترل اوکراین، آن را به معتاد پول و سلاح تبدیل کرده اند

اتحادیه اروپا یک چالش برای آمریکا

رییس جمهور بلاروس تاکید کرد: واشنگتن هر کاری انجام می دهد تا کشور ما را به درگیری بکشاند، مکانیسمی را برای مشارکت سایر کشورها در آن راه اندازی کند، به عبارت دیگر، اروپای غربی و اروپای شرقی را تضعیف کند.

او با اشاره به درگیری های سنگین و تلفات جانی، کمبود مهمات و پرسنل نظامی در ارتش اوکراین به حملات پهپادی به زیرساخت های روسیه، کمک های مالی و نظامی آمریکا اشاره کرد و گفت: نداشتن پول به معنای از دست دادن فرصت برای تضعیف روسیه است. تخصیص 60 میلیارد دلار از سوی ایالات متحده برای جنگ مهم ترین عامل تشدید درگیری در اوکراین است و این بسیار خطرناک است که موشک های دوربرد ارایه شده است.

رییس جمهور بلاروس خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ارتش روسیه به سلاح های جدید مجهز شده و در هر تیپ دارای ذخایر زیادی است. ارتش روسیه در حال پیشرفت است، اگرچه این پیشرفت بسیار کند است.

او همچنین گفت: اتحادیه اروپا به یک چالش جدی برای ایالات متحده آمریکا تبدیل شده است. چین و روسیه تنها دشمنان آمریکایی ها نیستند. اروپا، اتحادیه اروپا، رقیب بسیار جدی برای آمریکاست. به همین دلیل است که ایالات متحده در پی آن است که اروپا را بیش از حد با یک درگیری نظامی درگیر کند.

لوکاشنکو: غربی ها برای کنترل اوکراین، آن را به معتاد پول و سلاح تبدیل کرده اند

تحرکات ناتو در اروپای شرقی

او افزود: ناتو در حال ایجاد پتانسیل تهاجمی خود در اطراف بلاروس است. 18 کشور ناتو، از جمله لهستان و کشورهای بالتیک، قصد دارند حداقل 2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در سال جاری صرف امور نظامی کنند. مجموع هزینه های دفاعی کشورهای ناتو در سال جاری برای اولین بار در تاریخ ناتو به حدود 1.2 تریلیون یورو خواهد رسید. بروکسل تصمیم گرفته است که تعداد نیروهای واکنش سریع را به 300000 نیرو (در حال حاضر 80000 نفر) افزایش دهد تا ماموریت پلیس هوایی ناتو در بالتیک را به یک عملیات نظامی تبدیل کند و همچنین گروه های رزمی مستقر در لهستان و بالتیک را سازماندهی مجدد کند.

لوکاشنکو تصریح کرد: واشنگتن در حال افزایش درجه خصومت ناتو در جهت بلاروس است. آمریکا موفق شده است مسکو و مینسک را به عنوان دشمن اهریمنی جلوه دهد. واشنگتن به طور پیوسته روایت های تهاجمی را علیه بلاروس و روسیه پیش می برد و درجه خصومت ناتو را در جهت ما افزایش می دهد.

وی افزود: نظامی کردن لهستان برای هر لهستانی، از جمله نوزادان، تا 4000 دلار هزینه خواهد داشت. برنامه های نوسازی فنی ارتش لهستان تا سال 2035 ، 133 میلیارد دلار تخمین زده می شود. آیا لهستانی ها می دانند که تا 4000 دلار از هر شهروند از جمله نوزادان کسر می شود؟ لهستان و کشورهای بالتیک به طور هدفمند به پل ارتباطی ناتو تبدیل می شوند. ما می بینیم که چگونه فرودگاه ها، پایگاه های دریایی، پایگاه های آموزشی در آن سوی مرز غربی ما به سرعت رشد می کنند. آن ها در حال ایجاد پایگاه های رو به جلو برای استقرار و ذخیره سازی تجهیزات، سلاح و مواد اولیه هستند. تا به امروز، پنج مورد فرودگاه ها، دو پایگاه دریایی و 6 سایت آزمایشی بزرگ در لهستان و کشورهای حوزه بالتیک ارتقا یافته اند.

لوکاشنکو: غربی ها برای کنترل اوکراین، آن را به معتاد پول و سلاح تبدیل کرده اند

هدف غرب از تسلیح اوکراین

لوکاشنکو گفت: غرب اروپای شرقی را عرصه بالقوه خصومت می داند. سامانه های دفاع موشکی آمریکا در دسامبر 2023 در لهستان به بهره برداری رسید. ما امکان استفاده از موشک های کروز تاماهاوک را که در آنجا مستقر شده و می توانند اهدافی را تا عمق کامل خاک بلاروس و بخش اروپایی فدراسیون روسیه هدف قرار دهند، به عنوان یک تهدید واقعی می دانیم. ما حقایق تجسس مستمر هوایی و فضایی در جهت شرقی توسط کشورهای غربی را ثبت می کنیم. تقریباً کل زرادخانه موجود کشورهای ناتو – از هواپیماهای شناسایی استراتژیک گرفته تا هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین قابلیت های مربوطه کشورهای شریک – در حال استفاده است. اهداف فعالیت های جاری و ماهیت وظایفی که برای حفاری تا پایان ماه مه برنامه ریزی شده است، نشان می دهد که غرب منطقه اروپای شرقی را به عنوان عرصه بالقوه خصومت می داند. روسیه و بلاروس به عنوان دشمن شناخته شده اند.

رییس جمهور بلاروس تاکید کرد: هیچ تجاوزی از خاک بلاروس علیه لهستان صورت نخواهد گرفت. نیازی به این کار نداریم.

به گفته لوکاشنکو، ایتلاف کشورهای غربی به عمد جنگ اوکراین را طولانی می کند، آن ها «اوکراین را به یک معتاد به مواد مخدر تبدیل کرده اند که با وعده هایی مبنی بر دوز جدیدی از سلاح های اضافی و تزریق های مالی، افسارش را در دست داشته باشند». اوایل آوریل 2024 در نشست بروکسل وزرای امور خارجه کشورهای ناتو در بروکسل ایجاد یک ماموریت برای اوکراین با بودجه اختصاصی حدود 100 میلیارد دلار برای اوکراین پیشنهاد شد. قرار است کمک های مالی برای این پروژه به نسبت تولید ناخالص داخلی کشورهای ناتو تقسیم شود. 

وی تاکید کرد: دولت اوکراین جان اوکراینی ها را با سلاح معامله می کند. به عبارت دیگر، این پرداخت برای توانایی ادامه رویارویی با فدراسیون روسیه، برای خرابکاری فعال و فعالیت های تروریستی در مناطق روسیه که هم مرز با اوکراین و در اعماق خاک روسیه است، است.

لوکاشنکو همچنین گفت: واشنگتن کار برای بررسی آمادگی اجزای سه گانه هسته ای آمریکا را تشدید کرده است. تسلیحات هسته ای تاکتیکی مستقر در خاک کشورهای عضو ناتو با سرعتی سریع در حال ارتقاء است. 

به گفته وی، بیش از 200 موشک و بمب در پایگاه های هوایی اروپا مستقر شده است، از جمله پایگاه هوایی کلاین بروگل (بلژیک) – 20 فروند، پایگاه هوایی بوشل (آلمان) – 20، پایگاه هوایی آویانو (ایتالیا) – 60، هوایی قدی. پایگاه (ایتالیا) – 30، پایگاه هوایی اینجرلیک (ترکیه) – 50، پایگاه هوایی وولکل (هلند).

لوکاشنکو: غربی ها برای کنترل اوکراین، آن را به معتاد پول و سلاح تبدیل کرده اند

دکترین نظامی روسیه و بلاروس

لوکاشنکو در گفت گو با خبرنگاران در حاشیه هفتمین نشست کنگره خلق بلاروس نیز با اشاره به استفاده از تسلیحات هسته ای گفت: روش استفاده از سلاح های هسته ای در پیش نویس دکترین نظامی جدید تصریح نشده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا دکترین نظامی جدید روش استفاده از تسلیحات هسته ای را تصریح می کند یا خیر، پاسخ داد: مکانیسم استفاده از تسلیحات هسته ای مشخص نشده است. این به من و پوتین بستگی دارد. علاوه بر این، ما با یکدیگر در مورد چگونگی، زمان و مکان استفاده از سلاح های تاکتیکی [سلاح های هسته ای] بلکه از سلاح های متعارف نیز مشورت می کنیم. من فرمانی را صادر کرده ام که فرمول استفاده از موشک های تاکتیکی هسته ای و بمب هایی را که توسط هواپیماها حمل می شود، مشخص می کند. همه این ها تصریح شده است و قابل درک است که چگونه باید عمل کرد و چه باید کرد. اما اکنون کمتر در مورد آن صحبت می کنم، زیرا احتمالاً صحبت در مورد سلاح های هسته ای برای ما چیز خوبی نیست. این یک سلاح وحشتناک است. خدانکند اگر مجبور به استفاده از آن باشیم.

لوکاشنکو گفت که اگر روسیه از سلاح های هسته ای در تلافی اقدامات غرب استفاده کند، ممکن است یک آخرالزمان رخ دهد.

رییس جمهور بلاروس تاکید کرد: غرب خواهان پیروزی پوتین در رویارویی کنونی نیست. من به آن ها پیشنهاد می کنم پشت میز مذاکره بنشینند، یک معاهده صلح ببندند. اگر این کار را نکنند، پوتین قطعا پیروز خواهد شد. این همه ماجراست.

لوکاشنکو: غربی ها برای کنترل اوکراین، آن را به معتاد پول و سلاح تبدیل کرده اند

کمک آمریکا به اوکراین

لوکاشنکو افزود که با ولادیمیر پوتین همتای روس خود درباره تخصیص کمک نظامی آمریکا به اوکراین گفت وگو کرده است.

او گفت: هر 2 رهبر می دانستیم که چنین تصمیمی اتخاذ خواهد شد اما این پول با توجه به هزینه های بالای مهمات چه چیزی را حل می کند؟ چیزی را حل نمی کند. من نمی دانم که اوکراین چه زمانی این بسته کمکی را دریافت می کند.

پایان خبر آیت البرز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لوکاشنکو: غربی ها برای کنترل اوکراین، آن را به معتاد پول و سلاح تبدیل کرده اند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لوکاشنکو: غربی ها برای کنترل اوکراین، آن را به معتاد پول و سلاح تبدیل کرده اند"، کلیک کنید.