راز افزایش رشد اقتصاد با ایده های نو چیست؟

در گفت وگو با آیت البرز تشریح شد؛

راز افزایش رشد اقتصاد با ایده های نو چیست؟

پژوهشگر اقتصادی ضمن تاکید بر تاثیر دانش بنیان ها بر افزایش سرعت رشد اقتصادی گفت: باید به این نکته توجه داشت که ایده های نو دانش بنیان ها به تنهایی نمی توانند چرخ های اقتصاد را به گردش دربیاورند؛ بلکه دولت نیز باید پای کار تولید بیاید.

حسین زمانی میقان پژوهشگر اقتصادی درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری آیت البرز در خصوص کسب رتبه دوم جهانی سال 2023 در زمینه نرخ رشد اقتصادی که در گزارش صندوق بین المللی پول نیز مورد تایید قرار گرفت، گفت: از مهم ترین عوامل موثر بر این رشد اقتصادی، افزایش فروش نفت بوده است.

وی ادامه داد: مسیولان با به کار گیری دیپلماسی های اقتصادی توانستند در شرایط تحریمی که بر اقتصاد سایه انداخته بود، روزنه هایی ایجاد کنند. از این رو پیگیری سیاست های ضد تحریمی و افزایش روابط با دیگر کشور ها تحولی در شرایط تحریمی ایجاد کرده است.

سازوکار تحریم های اقتصادی سست شده است

این پژوهشگر اقتصادی تصریح کرد: شرایط تحریم ها علیه این هم اکنون در وضعیت متفاوتی قرار گرفته است. عضویت ایران در بریکس و پیمان شانگهای و دیگر تفاهم نامه های از این دست شرایطی را ایجاد کرده کرد که ما می توانیم به افزایش فروش نفت و عقد قرار داد های نفتی جدید امیدوار باشیم.

وی در ادامه اظهار کرد: سازوکار تحریم ها سست شده اند و هم اکنون شرکای عمده اقتصادی ما مانند چین و روسیه آزادی عمل بیشتری دارند. از همین رو فروش نفت و تجارت ما بخصوص با چین افزایش قابل توجهی داشته است.

رشد اقتصاد

زمانی در خصوص رشد دیگر جوانب رشد اقتصادی کشور گفت: متاسفانه با وجود اهمیت زیاد بخش صنعت و کشاورزی این دو بخش همچنان مغفول مانده اند؛ بطوری که که رشد اقتصادی در بخش کشاورزی منفی بوده و در بخش صنعت نیز رشد قابل توجهی نداشته ایم.

دانش بنیان ها و رشد اقتصادی

این پژوهشگر اقتصادی ضمن تاکید بر تاثیر دانش بنیان ها بر افزایش سرعت رشد اقتصادی بخصوص در بخش صنعت گفت: باید به این نکته توجه داشت که دانش بنیان ها به تنهایی نمی توانند چرخ های اقتصاد را به گردش دربیاورند؛ بلکه دولت نیز باید پای کار تولید بیاید.

وی ادامه داد: با همکاری دولت با این بخش و اختصاص منابع مورد نیاز و مدیریت مطلوب امکان جهش در این حوزه وجود دارد.

تداوم رشد اقتصادی در سایه ابهام

زمانی گفت: با تداوم فروش نفت رشد اقتصادی نیز به تبع آن ادامه خواهد داشت؛ اما ذکر این نکته ضروری است ک این نوع رشد اقتصادی از نظر کارشناسان امر چندان مناسب نیست بلکه لازم است، به سمت رشد اقتصادی پایدار و توسعه صنایع پیش برویم.

وی تاکید کرد: رشد اقتصادی باید به شرایطی میل کند که برای عموم مردم ملموس باشد؛ این موضوع نیز با تامین سرمایه برای بخش های تولیدی محقق می شود. شایان ذکر است که تامین نقدیگی بخش تولید از طریق مدیریت جریان نقدینگی امکان پذیر است و حتی احتیاجی به سرمایه گذاری خارجی آنچنانی وجود ندارد.

راز افزایش رشد اقتصاد با ایده های نو چیست؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راز افزایش رشد اقتصاد با ایده های نو چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راز افزایش رشد اقتصاد با ایده های نو چیست؟"، کلیک کنید.