توصیه های مهم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

توصیه های مهم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

به گزارش آیت البرز، طبق داده های مطالعه ای که در 4 آوریل سال جاری میلادی (2024) به روزرسانی و به صورت آنلاین در «CA: مجله سرطان برای پزشکان» منتشر شد، در سال 2022 حدود 20 میلیون مورد جدید ابتلا به سرطان در جهان ثبت شده است.

آیت البرز در گزارشی نوشت: همچنین طبق داده ها در 2022 میلادی 9.7 میلیون مرگ ناشی از سرطان نیز در جهان به ثبت رسید.

دکتر «فردی بری» از آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در لیون فرانسه و همکارانش آمار جهانی سرطان سال 2022 را بر اساس منطقه جهان ارایه می کنند. این تخمین ها نشان می دهد که از هر پنج مرد یا زن، یک نفر در طول زندگی به سرطان مبتلا می شود و از هر 9 مرد، یک نفر و از هر 12 زن، یک نفر بر اثر سرطان می میرند.

در سال 2022، سرطان ریه شایع ترین سرطان تشخیص داده شده بود که مسیول نزدیک به 2.5 میلیون مورد جدید ابتلا (12.4 درصد سرطان ها در سراسر جهان) بود و پس از آن سرطان های سینه، کولورکتوم، پروستات و معده قرار داشتند.

همچنین سرطان ریه با حدود 1.8 میلیون مرگ (18.7 درصد) و پس از آن سرطان های روده بزرگ، کبد، سینه و معده بیشترین تلفات را داشته اند. در زنان و مردان، شایع ترین سرطان ها سرطان سینه و ریه (هم برای موارد ابتلا و هم برای تلفات) بوده است. همچنین در سراسر مناطق جهان، نرخ بروز از چهار برابر تا پنج برابر برای مردان و زنان متفاوت است.

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، متخصصان بر نیاز به افزایش جهانی اقدامات هدفمند کنترل سرطان تاکید کرده اند.

در همین حال، سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد بار سرطان در جهان در حال افزایش است و این آژانس سازمان ملل متحد پیش بینی می کند تا سال 2050 میلادی موارد ابتلا به سرطان در جهان 77 درصد افزایش یابد.

یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: نظرسنجی جهانی جدید از سوی سازمان جهانی بهداشت نابرابری های عمده و عدم حمایت مالی از سرطان در سراسر جهان را روشن می کند و به ویژه در کشورهای کم درآمد، افراد قادر به دسترسی به اصول اولیه مراقبت از سرطان نیستند.

متخصصان اعلام کرده اند که رعایت برخی از نکات ساده می تواند به کاهش خطر ابتلای افراد به سرطان کمک کند. در ادامه به چند توصیه در این زمینه خواهیم پرداخت.

* غذاهای سالم بخورید، تحرک داشته باشید و الکل مصرف نکنید

داشتن یک رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی منظم و حفظ وزن سالم فواید زیادی برای سلامتی دارد. هر سه عامل می توانند خطر سرطان را کاهش دهند و با سلامت کلی بهتر و بهبود کیفیت زندگی و پیش آگهی پس از تشخیص سرطان مرتبط هستند. علاوه بر این باید از مصرف الکل خودداری کرد زیرا یک ماده سرطان زاست و مشخص شده که خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها را افزایش می دهد.

* برای ترک سیگار برنامه ریزی کنید

دخانیات می تواند خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان های ریه، دهان، گلو، دهانه رحم، خون، مثانه، مری، معده، پانکراس و کلیه را افزایش دهد. پرهیز از دخانیات و ترک سیگار از گام های اصلی است که می توان برای کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام داد.

* از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) محافظت کنید

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) توصیه می کند که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در ظهر را به حداقل برسانید، لباس های آستین بلند بپوشید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

* پیشگیری و غربالگری سرطان را جدی بگیرید

آزمایش های غربالگری پیشگیرانه می تواند منجر به تشخیص زودهنگام سرطان ها شود که در صورت تشخیص زودهنگام، برخی از آنها با موفقیت درمان می شوند. سرطان های رایج مانند سرطان روده بزرگ، ریه، سینه و … در صورت تشخیص زودهنگام با موفقیت درمان می شوند.

توصیه های مهم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه های مهم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه های مهم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان"، کلیک کنید.