حداقل مقرری «بیمه بیکاری» در سال 1403 / جزییات تغییرات کسر «حق بیمه»

حداقل مقرری «بیمه بیکاری» در سال 1403 / جزییات تغییرات کسر «حق بیمه»

بخشنامه دستمزد مبنای کسر حق بیمه در سال 1403 از سوی سازمان تامین اجتماعی صادر شد که براساس آن، حداقل دستمزد روزانه مبنای وصول حق بیمه بیمه شدگان مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی (به استثنای مشاغل و فعالیت های دارای دستمزد مقطوع) 2 میلیون و 388 هزار و 728 ریال اعلام شد. همچنین حداقل مقرری بیمه بیکاری قابل پرداخت به افراد مشمول واجد شرایط نیز در سال جاری، معادل «حداقل دستمزد» این سال خواهد بود.

به گزارش آیت البرز، در پی صدور  بخشنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص تغییر حداقل دستمزد روزانه و سایر سطوح دستمزدی و حداقل مزایای پرداختی به کارگران مشمول قانون کار در سال 1403، سازمان تامین اجتماعی در بخشنامه ای مقررات مربوط به دستمزد روزانه مبنای کسر حق بیمه از ابتدای سال جاری را به واحدهای اجرایی این سازمان ابلاغ کرد.

براساس این بخشنامه، حداقل دستمزد روزانه مبنای وصول حق بیمه بیمه شدگان مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی (به استثنای مشاغل و فعالیت های دارای دستمزد مقطوع) مبلغ  2 میلیون و 388 هزار و 728 ریال اعلام شده و سایر سطوح دستمزدی مبنای کسر حق بیمه نیز براساس آخرین دستمزد روزانه سال 1402، معادل 22 درصد به علاوه رقم ثابت روزانه 230,026 ریال افزایش می یابد.

در بخشنامه سازمان تامین اجتماعی همچنین آمده است: با توجه به اینکه طبق بندهای (2)، (3)، (4) و (5) تصویب نامه شورای عالی کار مقرر شده کارفرمایان مشمول قانون کار به کلیه کارگران اعم از دایم و موقت و مجرد یا متاهل، ماهیانه مبلغ 14 میلیون ریال بابت کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای، مبلغ 9 میلیون ریال بابت کمک هزینه مسکن کارگری، مبلغ 2 میلیون و 100 هزار ریال به عنوان پایه سنواتی (به شاغلانی که در سال 1403 دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد) و همچنین حق تاهل پرداخت کند، لذا کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار می بایست طبق بند (5) ماده (2) قانون تامین اجتماعی و آیین نامه اجرایی ماده (39) قانون مذکور با رعایت بخشنامه های جدید درآمد (وصول حق بیمه) به هنگام تنظیم صورت مزد و مزایا نسبت به درج مبالغ یادشده به همراه سایر اقلام مشمول کسر حق بیمه از جمله اضافه کاری و … در ستون مربوطه و کسر حق بیمه متعلقه و پرداخت آن به شعبه اقدام کنند.

طبق بند (5) تصویب نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص تغییر حداقل دستمزد روزانه و سایر سطوح دستمزدی و حداقل مزایای پرداختی به کارگران مشمول قانون کار در سال 1403، مقرر شده است که کارفرمایان مشمول قانون کار به کلیه کارگران متاهل اعم از مرد و زن از ابتدای فروردین ماه 1403 ماهانه مبلغ 5 میلیون ریال به عنوان حق تاهل پرداخت کنند.

لازم به ذکر است حسب این بخشنامه، چنانچه براساس مصوبه هییت وزیران، مبلغ حق مسکن قابل پرداخت به بیمه شدگان در سال 1403 افزایش یابد، کارفرمایان کارگاه های مشمول قانون کار باید رقم جدید را در هنگام تنظیم صورت مزد و مزایای کارگران و پرداخت حق بیمه رعایت کنند.

به موجب بند (2) مصوبه مزبور و تبصره های ذیل آن و نیز دستورالعمل های صادره از سوی اداره کل روابط کار، جبران خدمت و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جداول مربوطه، کلیه کارفرمایان مکلفند از مبلغ مزد پایه سنواتی کارگران مشمول قانون کار (اعم از کارگاه های دارای طرح طبقه بندی و فاقد طرح طبقه بندی مشاغل) که “دارای حداقل یک سال سابقه کار در همان کارگاه شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته است” مبلغ روزانه 70 هزار ریال، حق بیمه متعلقه را کسر و با رعایت ماده (39) قانون تامین اجتماعی و آیین نامه اجرایی مربوطه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمایند.

براساس بخشنامه سازمان تامین اجتماعی، به هنگام محاسبه حق بیمه آن دسته از بیمه شدگان که در آخرین گزارش بازرسی انجام شده مربوط به قبل از 01 /01 /1403، دستمزد آنان بیش از حداقل دستمزد روزانه سال گذشته درج شده است، چنانچه در سال 1403 کارفرما از ارسال لیست و پرداخت حق بیمه بیمه شدگان مذکور خودداری یا در لیست های ارسالی ترک کار آن ها را اعلام نکند، می بایست دستمزد آن ها مطابق این بخشنامه تعیین و سپس مبنای محاسبه حق بیمه ماه هایی که لیست آن ارسال نشده است، قرارگیرد.

در مورد بیمه شدگان اختیاری نیز در این بخشنامه اعلام شده است که حداقل مبنای پرداخت حق بیمه بیمه شدگان ادامه بیمه به طور اختیاری در سال 1403 معادل 2 /1 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار خواهد بود و همچنین مبنای پرداخت حق بیمه بیمه شدگان ادامه بیمه به طور اختیاری که مبنای پرداخت حق بیمه آنان در سال 1402 از رقم روزانه یک میلیون و 769 هزار و 428 ریال بیشتر بوده است، همانند سایر سطوح دستمزدی معادل 22 درصد به علاوه رقم ثابت روزانه 230,026 ریال افزایش می یابد که در هر حال از 2 /1 حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر نخواهد بود.

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد نیز در سال 1403 معادل رقم روزانه 2 میلیون و 388 هزار و 728   ریال خواهد بود و در مواردی که دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بالاتر از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در سال 1402 باشد، می بایست ضریب دستمزد مربوطه نسبت به حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار در سال 1403 رعایت شود.

در این بخشنامه همچنین اعلام شده است که کلیه پرداختی های آن دسته از مقرری بگیران بیمه بیکاری که تاریخ وقوع بیکاری آنان از تاریخ 01 /01 /1403 به بعد است، با رعایت حداقل دستمزد سال 1403 خواهد بود. همچنین پرداختی های آن دسته از مقرری بگیران بیکاری سنوات قبل که در سال 1403 ادامه می یابد و مبلغ آن کمتر از حداقل دستمزد مزبور در سال 1403 است، تا مبلغ حداقل دستمزد سال 1403 ترمیم می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، متن کامل بخشنامه تعیین دستمزد مبنای کسر حق بیمه در سال 1403 که از سوی میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی صادر شده است، در پایگاه رسمی اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www.tamin.ir  قابل دریافت و مطالعه است.

پایان خبر آیت البرز

حداقل مقرری «بیمه بیکاری» در سال 1403 / جزییات تغییرات کسر «حق بیمه»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حداقل مقرری «بیمه بیکاری» در سال 1403 / جزییات تغییرات کسر «حق بیمه»" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حداقل مقرری «بیمه بیکاری» در سال 1403 / جزییات تغییرات کسر «حق بیمه»"، کلیک کنید.