شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه داد/ روسیه نماینده فرانسه در شورای امنیت را به چالش کشید

شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه داد/ روسیه نماینده فرانسه در شورای امنیت را به چالش کشید

به گزارش آیت البرز، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور صلح خاورمیانه در ابتدای این جلسه ضمن محکومیت حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران در دمشق، بر لزوم حفاظت از هییت ها تاکید کرد.

وی خواستار خویشتن داری و پرهیز از هرگونه تشدید تنش در خاورمیانه شد و خاطر نشان کرد هر گونه اشتباه محاسباتی منجر به درگیری گسترده تری در سوریه، لبنان، فلسطین و خاورمیانه خواهد شد.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه در این نشست گفت: مصونیت اماکن و پرسنل دیپلماتیک و کنسولی باید در همه موارد مطابق با قوانین بین المللی رعایت شود. حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای عضو باید مطابق با قوانین بین المللی محترم شمرده شود.

به گزارش آیت البرز، پیشتر «دمیتری پولیانسکی» معاون اول نماینده دایم روسیه در سازمان ملل گفته بود امروز، شورای امنیت سازمان ملل به درخواست روسیه جلسه ای برای بحث درباره حمله هوایی روز گذشته رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران در دمشق تشکیل می دهد.

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد پولیانسکی در پستی تلگرامی نوشت: پس از حمله هوایی اسراییل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، ایرانی ها از شورای امنیت خواستند این اقدام را محکوم کند. پس از نامه ایران، ما خواستار تشکیل جلسه علنی شورای امنیت شدیم.

روز گذشته (دوشنبه) رژیم صهیونیستی ساختمان کنسولی سفارت ایران در جنوب غربی دمشق را مورد حمله هوایی قرار داد که در نتیجه این حمله، بخشی از ساختمان کنسولی سفارت ایران و اقامتگاه سفیر هدف قرار گرفت.

افزون بر این، 13 نفر از جمله سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی و سردار سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی به شهادت رسیدند.

واسیلی نبنزیا، نماینده دایم روسیه در سازمان ملل نیز در این جلسه ضمن محکومیت این حمله تاکید کرد حمله به مقرهای دیپلماتیک هرگز قابل قبول نیست.

وی همچنین حملات مداوم به خاک سوریه را محکوم و تاکید کرد که این اقدامات رژیم صهیونیستی تنها باعث تشدید درگیری ها خواهد شد.

نبنزیا همچنین از جامعه بین المللی خواست تا اقدامات بی پروای رژیم صهیونیستی در سوریه را محکوم کند.

وی تصریح کرد رژیم صهیونیستی با تشویق آمریکا که قطعنامه آتش بس شورای امنیت در غزه را غیر الزام آور خواند، این قطعنامه را نادیده می گیرد.

نماینده چین در سازمان ملل نیز حمله رژیم صهیونیستی در سوریه را محکوم کرد و آن را خلاف قوانین بین المللی خواند.

وی وضعیت خاورمیانه را خطرناک تر از هر زمان دیگری توصیف کرد و از کشورهای بانفوذ خواست رژیم صهیونیستی را برای توقف تجاوزات خود تحت فشار قرار دهند.

نماینده چین با انتقاد از مصونیت رژیم صهیونیستی در برابر مجازات تاکید کرد که این نوع مصونیت ها باعث ترویج تروریسم خواهد شد.

اما نماینده فرانسه در شورای امنیت از محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در خاک سوریه خودداری کرد.

نماینده الجزایر نیز حمله هوایی رژیم صهیونیستی علیه ایران در سوریه را نقض بزرگ قوانین بین المللی خواند و گفت: اسراییل از عمد تعهدات خود به قوانین بین المللی را نادیده می گیرد.

نماینده سوییس نیز با محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به نمایندگی ایران در سوریه، خواستار آتش بس فوری در نوار غزه شد.

نماینده آمریکا در شورای امنیت نیز مدعی شد کشورش در حمله به کنسولگری ایران نقشی نداشته و این را به ایران هم اعلام کرده است .

وی در ادامه بدون اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت واشنگتن از این رژیم، گعت: از 7 اکتبر به ایران مرتب هشدار دادیم که در کنار نیروهای نیابتی خود نباشد. ایران مرتب از حزب الله، انصارالله و گروه های عراقی حمایت می کند و این گروه ها مرتبا به منافع آمریکا حمله می کنند.

نماینده آمریکا در اظهاراتی تبلیغاتی ادعا کرد: ما حمله به اماکن دیپلماتیک را موجب نگرانی می دانیم و در مورد اقدامات منطقه ای ایران هم نگرانیم.

«زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل هم در این جلسه تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران این جنایات هولناک و حملات ناجوانمردانه تروریستی را به شدت محکوم می کند.

وی افزود رژیم صهیونیستی مرتکب نقض آشکار منشور ملل متحد، قوانین بین المللی و حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه شده است.

ارشادی حمله تروریستی روز دوشنبه رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق را توهین آشکار به اصل پذیرفته شده جامعه بین المللی، یعنی مصونیت نمایندگان و اماکن دیپلماتیک و کنسولی دانست؛ اصل مشترکی که سنگ بنای روابط بین الملل به حساب می آید، به رسمیت شناخته می شود و مورد حمایت قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد این جنایت به طور آشکار اصل اساسی مصونیت دیپلماتیک و کنسولی را نقض کرده و با کنوانسیون روابط دیپلماتیک 1961، کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی 1963 و کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرایم علیه افراد تحت حمایت بین المللی از جمله عوامل دیپلماتیک 1973 در تضاد است.

«قصی الضحاک» نماینده سوریه در سازمان ملل نیز ضمن محکوم کردن این حمله، از سازمان ملل خواست مسوولیت خود را درباره نقض های رژیم صهیونیستی و ممانعت از تکرار آن برعهده گیرد.

وی تاکید کرد رژیم صهیونیستی بدون حمایت آمریکا هرگز قادر به ارتکاب چنین جنایت های وحشتناکی نخواهد بود که آخرین آن جنایت نسل کشی علیه مردم غزه است.

الضحاک خاطرنشان کرد این تجاوزات رژیم صهیونیستی، دمشق را از گزینه های ملی و مواضع راسخ خود در حمایت از حق ملت فلسطین و باز پس گیری کامل جولان اشغالی منصرف نخواهد کرد.

وی با اشاره به حملات اخیر گروه های تروریستی در داخل سوریه تصریح کرد همزمانی حملات رژیم صهیونیستی با حملات سازمان های تروریستی بار دیگر بر هماهنگی و توزیع مستمر نقش ها بین رژیم اشغالگر و ابزارهای تروریستی آن صحه می گذارد.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه داد/ روسیه نماینده فرانسه در شورای امنیت را به چالش کشید" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه داد/ روسیه نماینده فرانسه در شورای امنیت را به چالش کشید"، کلیک کنید.