ایران به روسیه هشدار امنیتی داده بود؟!

ایران به روسیه هشدار امنیتی داده بود؟!

به گزارش آیت البرز «دمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین، امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران به ادعای رسانه انگلیسی مبنی بر مطلع ساختن روسیه از حمله تروریستی اخیر به تالار کنسرت «کروکوس» واکنش نشان داده و گفت که مسکو هیچ گونه اطلاعاتی مرتبط با تهدید امنیتی را پیش از این حمله از ایران دریافت نکرده بود.

پسکوف گفت: من از هیچ گونه تصمیمی درباره این مسیله مطلع نیستم.

به نقل از آیت البرز اظهارات پسکوف در پی این مطرح می شود که خبرگزاری انگلیسی رویترز، امروز در گزارشی اختصاصی نوشت که سه منبع مطلع مدعی شدند که ایران پیش از حمله به تالار کنسرت کروکوس، درباره احتمال یک «عملیات تروریستی» بزرگ در خاک روسیه، به طور پنهانی، به آن هشدار داده بود.

در 22 مارس (3 فروردین) با تیراندازی چند مرد مسلح در تالار کنسرت کروکوس، مرگ بارترین حمله تروریستی در 20 سال اخیر در روسیه رخ داد که به کشته شدن حداقل 144 نفر منجر شد. گروه تروریستی داعش مسیولیت این حمله را بر عهده گرفت.

یکی از منابع مطلع با اشاره به حمله تروریستی در شهر کرمان در سال 1402، به خبرگزاری رویترز گفت: چند روز پیش از این حمله در روسیه، تهران اطلاعاتی را درباره یک حمله تروریستی بزرگ در داخل روسیه با آن به اشتراک گذاشت که طی بازجویی از افراد بازداشت شده مرتبط با بمب گذاری های مرگ بار در ایران به دست آمده بود.

رویترز نوشت که ایران 35 نفر را در ژانویه 2024 بازداشت کرد که یکی از فرماندهان داعش خراسان، شاخه گروه تروریستی داعش در افغانستان نیز در میان آن ها بود و به گفته آن با بمب گذاری 3 ژانویه در شهر کرمان مرتبط بود که به کشته شدن حدود 100 نفر منجر شد.

منبع مطلع دیگری نیز مدعی شد که اطلاعات ارایه شده از سوی تهران به مسکو دربردارنده جزییاتی مانند زمان و هدف دقیق این حمله نبود.

به گفته او «آن ها(اعضای داعش خراسان) برای عملیاتی مهم در روسیه آموزش دیده بودند. یکی از این تروریست ها (که در ایران بازداشت شده بود) گفته بود که برخی از اعضای این گروه آن موقع به روسیه سفر کرده بودند.»

سومین منبع مطلعی که با رویترز در این باره گفت وگو کرده است، مدعی شد: مقامات ایران به دلیل این که ایران سال ها قربانی حملات تروریستی بوده است، وظیفه خود دانستند که بر اساس اطلاعات به دست آمده از این تروریست ها، به مسکو هشدار بدهند.

این خبرگزاری همچنین مدعی شد که وزارت امور خارجه ایران به درخواست توضیح درباره این گزارش پاسخی نداد.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران به روسیه هشدار امنیتی داده بود؟!" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران به روسیه هشدار امنیتی داده بود؟!"، کلیک کنید.