حجم تبادل تجاری ایران و ترکمنستان در حال افزایش است/رییس جمهور به عشق آباد سفر می کند

حجم تبادل تجاری ایران و ترکمنستان در حال افزایش است/رییس جمهور به عشق آباد سفر می کند

حسین امیر عبداللهیان، از سفر رییس جمهور به ترکمنستان در آینده خبر داد .

به گزارش آیت البرز، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان سفر دو روزه خود به ترکمنستان  در جمع خبرنگاران درباره نتایج رایزنی هایش با مقامات عالی رتبه و ارشد  این کشور اظهار کرد : در این دیدارها چگونگی پیشرفت و اجرای آخرین توافقات بین سران دو کشور در جریان دیدار اخیر مقامات عالی رتبه ترکمنستان از تهران را مرور کردیم .

وی با بیان این که ما اتفاق نظر داشتیم که در حوزه هایی همچون انرژی، ترانزیت، حمل و نقل، علم و فناوری همکاری ها را توسعه دهیم، خاطر نشان کرد: حجم تبادل تجاری دو کشور به نحو رضایت بخشی در حال افزایش است و با توافقات امروز امیدوار هستیم در هفته های آینده شاهد جهشی در حجم تبادل تجاری بین دو کشور باشیم.

امیر عبداللهیان با بیان این که در این دیدارها همچنین درباره آب و حق آبه ایران و ترکمنستان از سددوستی که تحت تاثیر برنامه های بالادستی افغانستان قرار دارد، رایزنی و گفت وگو کردیم ،گفت: کمیته ای در این رابطه، تلاش های جدی را انجام خواهد داد که اقدامات خارج از حوزه ایران و ترکمنستان و منابع بالادستی در حوزه آب، تاثیری در حق آبه ایران و ترکمنستان در سد دوستی بر جای نگذارد.

وی با بیان اینکه از گذشته همکاری هایی بین دوکشور در حوزه برق و گاز بین دو کشور وجود دارد و این همکاری ها را بیش از گذشته تقویت خواهیم کرد، در بخش دیگری از صحبت های خود با خبرنگاران افزود : تعداد محدودی زندانی در دو کشور وجود دارد که در دیدار با رهبر ملی ترکمنستان توافق شد که ما بتوانیم گام هایی را برای استرداد و تبادل زندانیان برداریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که امیدواریم در آینده و در زمانی که توافق کردیم، شاهد سفر آقای رییسی به عشق آباد باشیم ، تصریح کرد : طبعا تا آن زمان، ما و همکارانمان در وزارت خارجه دو کشور ایران و ترکمنستان تلاش خواهیم کرد که برای موفقیت این سفر، گام های موثری را برداریم.

امیرعبداللهیان در این ارتباط همچنین تصریح کرد : یکی از اهداف سفرم به ترکمنستان فراهم کردن مقدمات سفر رییس جمهور ایران به ترکمنستان با مروری بر آنچه در گذشته بین دو کشور توافق شده و ارزیابی میزان پیشرفت این روابط بوده است.

پایان خبر آیت البرز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حجم تبادل تجاری ایران و ترکمنستان در حال افزایش است/رییس جمهور به عشق آباد سفر می کند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حجم تبادل تجاری ایران و ترکمنستان در حال افزایش است/رییس جمهور به عشق آباد سفر می کند"، کلیک کنید.