روز ملی هنرهای نمایشی فرصتی برای آسیب شناسی باشد

روز ملی هنرهای نمایشی فرصتی برای آسیب شناسی باشد

آیت البرز/خوزستان عضو کانون منتقدان تیاتر ایران معتقد است: روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تیاتر را باید به عنوان فرصت برای آسیب شناسی دقیق و عالمانه و عاری از هرگونه تعصب کاذب غنیمت دانست.

رضا کیانی در گفت وگو با آیت البرز، گفت: هنرهای نمایشی و تیاتر در ایران می تواند بهانه ای برای توجه جدی به بحث، گفت وگو، تعاملات و افزایش قدرت نقد، کنشگری و پژوهش در سطح جامعه و حتی در سطح جهان باشد.

وی ادامه داد: زیرا ما آثار جهان شمولی داریم که محور و جان مایه آن ها انسان است. از این رو، این آثار برای تمامی عصرها و نسل ها حرف برای گفتن دارند.

او با بیان این که خانواده تیاتر و هنرهای نمایشی باید بیش از پیش در بین خودشان تعامل را برای رفع مشکلات ارج بنهند، افزود: چه نیکوست که حرکت های صنفی در فضای تیاتر و هنرهای نمایشی بیش از پیش تقویت شود.

این کارگردان تیاتر با تاکید بر این که شایسته است سیاست جشنواره محوری کمرنگ تر شود، متذکر شد: بهتر است که از سیاست جشنواره محوری فاصله بگیریم و هر چه بیش تر به تقویت روند اجراهای عمومی به خصوص در شهرستان ها نگاه جدی تری داشته باشیم، تماشاخانه های خصوصی ایجاد و به معضلات و مشکلات تیاتر واقع بینانه نگاه کنیم.

کیانی هم چنین با تاکید بر این که باید به بحث ترجمه و دراماتورژی نیز نگاهی پویا و روزآمد داشت، گفت: اجرای کارهای فاخر جهان در سطح شهرستان ها فرصت بسیار خوبی است و هم چنین نقد و تحلیل و بررسی پیرامون آن ها نیز باید به صورت جدی دنبال شود.

عضو کانون منتقدان تیاتر ایران با بیان اینکه چشم انداز اساسی توسعه هنرهای نمایشی و تیاتر است، اظهار کرد: روز جهانی تیاتر را باید مبدل کنیم به جلا بخشیدن به محبت، همدلی، همراهی و هم افزایی. البته بی تردید اختلاف دیدگاه و سلیقه در هر خانواده ای وجود دارد اما چشم انداز را نباید فراموش کرد.

وی با بیان این که بحث آموزش و پژوهش باید به طور روزآمد دنبال شود گفت: ارتباط فضای هنری و فضای دانشگاهی با سازمان های مردم نهاد و رسانه ها در پویایی و جهش هنرهای نمایشی می تواند تاثیرگذار باشد.

پایان خبر آیت البرز

روز ملی هنرهای نمایشی فرصتی برای آسیب شناسی باشد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روز ملی هنرهای نمایشی فرصتی برای آسیب شناسی باشد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روز ملی هنرهای نمایشی فرصتی برای آسیب شناسی باشد"، کلیک کنید.