10 اقتصاد جهان که بیشترین رشد را داشتند؛ برگ برنده نفت و گردشگری

10 اقتصاد جهان که بیشترین رشد را داشتند؛ برگ برنده نفت و گردشگری

بررسی تخمین های صندوق بین المللی پول در یکسال گذشته

آفتاب نیوز :

“گویان”، واقع در سواحل شمال شرقی آمریکای جنوبی به عنوان یکی از نیرو های مهم اقتصادی درحال ظهور است. طبق اطلاعات صندوق بین المللی پول (IMF)، تولید ناخالص داخلی واقعی این کشور 800 هزار نفری، حدود “38 درصد” در سال 2023 رشد داشته است، به طوری که هیچ کشوری نتوانسته است در سال گذشته چنین رشد اقتصادی را ثبت کند.

به گزارش اکوایران، عامل اصلی این رشد در تولید نفت این کشور نهفته است. در سال 2015، شرکت نفت و گاز “اکسون موبیل” ذخایر نفتی قابل توجهی را در سواحل این کشور کشف کرد. طبق تخمین ها، بلوکی که به نام “استابروک” شناخته می شود ذخایری معادل ده ها میلیارد بشکه را در خود جای داده است.

براساس گزارشی از بلومبرگ، چاه های جدید روزانه 645 هزار بشکه نفت تولید می کنند که به درآمد 1.6 میلیارد دلاری برای دولت گویان در 2023 منجر شد. اقتصاد این کشور در پنج سال گذشته چهار برابر شده است و از یکی از پایین ترین عملکرد ها در منطقه به سریع ترین رشد در جهان طی دو سال متوالی رسید. ذخایر نفتی نسبت به جمعیت گویان به قدری بزرگ است که برخی پیش بینی ها نشان می دهد که این کشور با پشت سر گذاشتن کویت به بزرگ ترین تولیدکننده سرانه نفت خام جهان تبدیل شده است و 16 درصد رشد خالص عرضه نفت را تا سال 2028 به خود اختصاص می دهد.

اکتشاف نفت تا حد زیادی برای گویان، کشوری که میان ونزویلا و سورینام در سواحل اقیانوس اطلس شمالی قرار گرفته است، یک موهبت بوده است. اما این مستعمره سابق بریتانیا باید مسیری روبه جلو طی کند که از “نفرین منابعی” که دولت های نفتی را که به شدت به منابع طبیعی متکی هستند و در عین حال سایر حوزه های اقتصادی را رها می کنند، اجتناب کند.

تنها اقتصادی که از رونق اقتصادی گویان در سال 2023 پیشی گرفت، “منطقه اداری ویژه ماکایو در چین” است. ماکایو شبه جزیره ای در دریای جنوبی چین است که تا سال 1999 میلادی مستعمره پرتغال بود، ولی اکنون بخشی از خاک مناطق ویژه اداری کشور چین محسوب می شود که به صورت خودمختار اداره می شود و فرهنگ آن آمیزه ای از فرهنگ چینی و پرتغالی است.

ماکایو به عنوان “لاس وگاس آسیا” شناخته می شود، به طوری که به یک مرکز پر جنب وجوش برای تجارت و سرگرمی تبدیل شده است. رشد تولید ناخالص داخلی بیش از 74 درصدی آن عمدتاً ناشی از حوزه هایی، چون گردشگری، قمار و املاک و مستغلات است. ابتکارات دولت برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و تقویت مشارکت های بین المللی نیز به رشد اقتصادی کمک کرده است.

طبق داده های IMF، لیبی، مالدیو، ساموا، فیجی، ارمنستان، موزامبیک، کنگو و تاجکستان به ترتیب پس از ماکایو و گویان بیشترین رشد های اقتصادی را در 2023 به ثبت رسانده اند.

“هند”، اما در دو سال گذشته بالاترین رشد اقتصادی را در میان اقتصاد های بزرگ جهان داشته است و پیش بینی می شود در سال جاری نیز باتوجه به پیشرفت شهرنشینی و صنعتی سازی همچنان جایگاه خود را حفظ کند.

IMF رشد اقتصادی 2023 هند را در آخرین به روز رسانی خود 6.7 درصد تخمین زده است که بالاتر از رشد 5.2 درصدی چین و بیش از دوبرابر میانگین رشد اقتصادی 3.1 درصدی جهان بوده است.

اقتصاد و جمعیت هند به چین بین اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 شباهت دارد، که نشان می دهد ممکن است دو دهه دیگر با رشد سریع و همچنین افزایش شدید مصرف انرژی همراه باشد.

10 اقتصاد جهان که بیشترین رشد را داشتند؛ برگ برنده نفت و گردشگری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "10 اقتصاد جهان که بیشترین رشد را داشتند؛ برگ برنده نفت و گردشگری" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "10 اقتصاد جهان که بیشترین رشد را داشتند؛ برگ برنده نفت و گردشگری"، کلیک کنید.