فوری:بالاخره حداقل دستمزد بدون امضای نمایندگان کارگری تصویب شد/جزییات را اینجا ببینید

فوری:بالاخره حداقل دستمزد بدون امضای نمایندگان کارگری تصویب شد/جزییات را اینجا ببینید

به کزارش خبرگزاری آیت البرز، بر اساس این مصوبه، حداقل دستمزد کارگران در سال 1403 نسبت به سال 1402 به میزان 35.3 درصد افزایش یافت. میزان افزایش دستمزد سایر سطوح هم 22 درصد به اضافه رقم ثابت ماهانه 6 میلیون و 900 هزار و 780 ریال تعیین شد. با توجه به سایر آیتم های مزدی، حداقل دریافتی کارگران در سال آینده بیش از 11 میلیون و 107 هزار تومان خواهد بود.

ایرنا اعلام کرد: صولت مرتضوی وزیر کار پس از جلسه شورای عالی کار اظهار داشت: از ویژگی های مصوبه شورای عالی کار این بود که برای اولین بار ردیفی تحت عنوان حق عایله مندی به ردیف های احکام کارگزینی کارگران اضافه می شود و مزیت آن بدین صورت است که اگر در گذشته کارگر متاهل مشغول به کار می شد به اندازه کارگر مجرد، دریافتی داشت اما با این مصوبه حق تاهل هم به وی داده می شود.

مرتضوی افزود: بر اساس تصمیم دیگر شورای عالی کار، قرارگاه مسکن برای کارگران عزیز تشکیل خواهد شد و نمایندگانی از کارگران و کافرمایان در آن حضور خواهند داشت. همچنین تمام کسانی که مشمول قانون کار هستند و در نهادها و ادارات و صندوق های بازنشستگی وابسته به منابع عمومی شاغل هستند، مشمول قانون حداکثر حقوق و مزایا خواهند بود.

وی درباره اصلاح قانون کار هم گفت: نباید افزایش حقوق در دو سطح بودجه توسط مجلس و شورای عالی کار تعیین شود. به دنبال این هستیم که با این اصلاحیه، افزایش حقوق کارگران در بودجه تعیین شود. همچنین برخی تشکل های کارگری معترضند که چرا فقط از یک تشکل در شورای عالی کار حضور دارند و به دنبال این هستیم که از هر تشکل یک عضو در شورای عالی کار حضور داشته باشند.

رعیتی فرد معاون وزیر کار هم در توضیح جزییات این مصوبه گفت: حداقل مزد روزانه با 35 درصد افزایش به 2 میلیون و 388 هزار و 728 ریال افزایش یافت. حق اولاد به تبع حداقل مزد از 5 میلیون و 308 هزار به 7 میلیون و 166 هزار ریال افزایش یافت. پایه سنواتی ثابت ماند اما کمک هزینه اقلام مصرفی 300 هزار تومان زیاد شد و از 1.1 میلیون تومان به 1.4 میلیون تومان افزایش یافت. همچنین کمک هزینه مسکن 900 هزار تومان ثابت ماند و حق تاهل 500 هزار تومانی هم برای اولین بار به کارگران متاهل اعطا خواهد شد.

به گفته وی، حداقل دریافتی ماهانه کارگران با دو فرزند از 8 میلیون و 579 هزار تومان به 11 میلیون و 609 هزار تومان افزایش پیدا کرد. حداقل دریافتی ماهانه کارگران با بعد خانوار 3.3 نفر از 8 میلیون و 208 هزار تومان به 11 میلیون و 107 هزار تومان افزایش یافت.

ایلنا نیز در گزارشی با اشاره به خروج نمایندکان کارگری و عدم امضای صورتجلسه نوشت:  علی حسین رعیتی فرد (معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در پاسخ به این موضوع که آیا جلسه توسط کارگران عضو شورا ترک شده است، گفت: جلسات شورای عالی کار با حضور دو سوم اعضا قانونی و تصمیمات و مصوبات با رای اکثریت اعضای آن قانونی محسوب خواهد شد.

عضو کارگری شورای عالی کار نیز به ایلنا گفت: نمایندگان کارگران بدون توافق جلسه شورای عالی کار را ترک کردند.

223223

فوری:بالاخره حداقل دستمزد بدون امضای نمایندگان کارگری تصویب شد/جزییات را اینجا ببینید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فوری:بالاخره حداقل دستمزد بدون امضای نمایندگان کارگری تصویب شد/جزییات را اینجا ببینید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فوری:بالاخره حداقل دستمزد بدون امضای نمایندگان کارگری تصویب شد/جزییات را اینجا ببینید"، کلیک کنید.