تشکیل کارگروه مقابله با زمین خواری برای برخورد با دانه درشت ها

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری خبرداد:

تشکیل کارگروه مقابله با زمین خواری برای برخورد با دانه درشت ها

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری از تشکیل کارگروه ویژه مقابله با زمین خواری برای برخورد با دانه درشت ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری آیت البرز، عباسعلی نوبخت در نشست خبری که در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری برگزار شد گفت: بخش خصوصی باید عرصه را برای تولید نهال طی سال آینده آماده کنند. بیش از 90 درصد نهال های این بخش به کشت می رسد.

وی با اشاره به مشارکت زنان در طرح کاشت یک میلیارد اصله درخت اظهارکرد: در خیلی از روستا ها بانوان محترم، روستا را به نهالستان تبدیل کرده اند و نهال های تولید شده خیلی شاداب تر است و روستا هایی در سرپل ذهاب و هرمزگان دارای این ویژگی هستند.

وی اضافه کرد: تاکنون 70 دستگاه در طرح کاشت یک میلیارد درخت همراهی کرده اند علاوه بر آن خیرین هم وارد این کار شده اند. تاکنون 300 میلیون اصله نهال برای زراعت چوب در نظر گرفته شده اند.

وی به افزایش سرانه فضای سبز، مقابله با بیابان زایی از دیگر مزایای طرح یک میلیارد اصله درخت اشاره کرد.

نوبخت ادامه داد: برای اجرای کاشت یک میلیارد اصله درخت از 191 میلیارد تومان بودجه فعالیت های بیولوژیک استفاده می شود علاوه برآن از ظرفیت های مسیولیت های اجتماعی برخی صنایع استفاده می شود و تاکنون تشکل هایی، چون قرارگاه بسیج مستضعفین، بسیج سازندگی، هلال احمر ورود پیدا کرده اند.

وی با اشاره به مطالعه ای انجام شده به کمک هوش مصنوعی در برخی استان های کشور اظهار کرد: با اجرای این طرح 20 درصد رطوبت افزایش و 3 درجه سانتیگراد درجه حرارت کاهش می یابد.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به وقوع سیل در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: داک 9/6 کیلومتری ایجاد شده موجب کاهش خسارات در منطقه شد با وجود اینکه 30 روستا بارندگی را تجربه کردند ولی ناچیزترین خسارات را متحمل شدند و برای 600 هکتار باغ نیز مشکلی ایجاد نشد.

به گفته نوبخت مطالعات درباره 32 هزار هکتار از مناطق سیستان و بلوچستان نیز به پایان رسیده است.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه آبخیزداری گفت: 90 میلیون هکتار از 125 میلیون هکتار در قلمرو فرسایش آبی است که کار های اجرایی آن هنوز به پایان نرسیده است، اما می توان تا 10 سال آن را تمام کرد قرار است بر اساس برنامه هفتم توسعه برای 20 میلیون هکتار از این اراضی اقدامات آبخیزداری انجام شود.

وی اضافه کرد: اگر فعالیت های آبخیزداری در 90 میلیون هکتار انجام شود بر اساس برآورد سالانه حدود 50 میلیارد متر مکعب آب به آبخوان ها اضافه می کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه باید هزینه حفاظت را به خوبی ببینیم گفت: اقداماتی که در مدیریت جامع آبخیز تعریف می کند، نیازمند هزینه های حفاظت است اگر 2.2 همت برای 32 هزار هکتار از اراضی عرصه های سیستان و بلوچستان در نظر بگیریم هر یک دلار صرف شده برای آبخیزداری 4.7 دلار آورده دارد.

وی اضافه کرد: در غرب دشت سیستان ه ای 2 میلیون هکتاری وجود دارد که در صورت انجام عملیات آبخیزداری بخش قابل توجهی از مشکلات آب منطقه حل می شود. با انجام این کار 60 تا 100 میلیون متر مکعب آب به آبخوان ها اضافه می شود این در حالی است که آب مورد نیاز منطقه 30 میلیون متر مکعب است. مطالعات این کار در مراحل پایانی است.

به گفته نوبخت مدیریت جامع حوزه آبخیز دشت قزوین نیز در حال مطالعه هست و قرار است طی یک برنامه 5 ساله اجرا شود.

وی در ادامه گفت نظام نامه مردمی سازی فعالیت های منابع طبیعی و آبخیزداری تدوین شده است علاوه بر آن کارگروه ویژه مقابله با زمین خواری تشکیل شده است.

گفته نوبخت در سال جاری 300 تا 340 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در کشور انجام شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: دولت مصمم است برای تامین اعتبارات راهکار هایی را در نظر بگیرد به عنوان نمونه از ظرفیت مولدسازی برای تحقق این امر مهم استفاده کند خوشبختانه اجرای 20 میلیون هکتار آبخیزداری برای سه سال تهیه شود که از سال آینده آغاز می شود.

نوبخت در پایان درباره ادعایی مطرح شده که یکی از کشور های منطقه می تواند طرح کاشت یک میلیارد اصل نهال را در کشور اجرا کند گفت این موضوع به طنز شبیه است چرا که از نظر زیرساختی و نیرو های متخصص برخی کشور های دیگر مانند ازبکستان به ما مراجعه کرده اند و ایران جزو نخستین کشور هایی است که جنگلکاری کرده است.

تشکیل کارگروه مقابله با زمین خواری برای برخورد با دانه درشت ها

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشکیل کارگروه مقابله با زمین خواری برای برخورد با دانه درشت ها" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشکیل کارگروه مقابله با زمین خواری برای برخورد با دانه درشت ها"، کلیک کنید.