«ماتورین»، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!/ عکس

تینا مزدکی: لاک پشت «Peltocephalus maturin» بین 40000 تا 9000 سال قدمت دارد و از آمازون برزیل می آید. این گونه با طول پوسته حدود 180 سانتی متر یکی از بزرگترین لاک پشت های آب شیرین شناخته شده در جهان است. این خزنده زره پوش از نام لاک پشت غول پیکر «ماتورین» نامگذاری شد، شخصیتی خیالی که توسط نویسنده پرفروش استیون کینگ خلق شده است.

لاک پشت لاک نرم (Chitra chitra) با حداکثر طول پوسته 140 سانتی متر، همراه با لاک پشت رودخانه ای آمریکای جنوبی با طول تقریباً 110 سانتی متر (Podocnemis expansa) یکی از بزرگترین لاک پشت های آب شیرین زنده امروزی هستند. از جانوران گذشته، دانشمندان فقط چند لاک پشت را شناسایی کرده بودند که در آب های شیرین زندگی می کردند و طول پوسته شان بیش از 150 سانتی متر بود. چنین جانوران بزرگی مربوط به دوران میوسن، دوره ای حدود 23 تا 5 میلیون سال پیش شناخته شده اند.

محققان اکنون یکی از این خزندگان غول پیکر را از اواخر دوره پلیستوسن، در حدود 40000 تا 9000 سال پیش کشف کرده اند و آن را به عنوان یک گونه جدید توصیف کرده اند. بقایای فسیلی بخشی از فک پایین لاک پشت توسط معدنچیان طلا در معدن «Taquaras» در پورتو ولهو، برزیل یافت شد.

«ماتورین»، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!/ عکس

بر اساس ویژگی های مختلف، تیم تحقیقاتی رابطه نزدیکی با لاک پشت سر بزرگ آمازون مدرن (Peltocephalus dumerilianus) را برای این فسیل پیش بینی می کنند و رژیم غذایی همه چیزخوار را برای آن فرض می کند. یکی از محققان با اشاره به اندازه بسیار بزرگ لاک پشت، می گوید: «این بسیار تعجب آور است زیرا لاک پشت های آب شیرین بر خلاف اقوام زمینی و دریایی خود به ندرت چنین اشکال غول پیکری دارند و جوان ترین فسیل های غول پیکری که تا به امروز شناخته شده اند از ذخایر دوران میوسن می آیند.»

«ماتورین»، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!/ عکس

یافته جدید جوانترین رخداد شناخته شده لاک پشت های غول پیکر آب شیرین است و نشان دهنده همزیستی Peltocephalus بالغ با ساکنان اولیه یعنی اولین انسان ها در منطقه آمازون است. مردم در منطقه آمازون حدود 12600 سال پیش ساکن شدند. ما همچنین می دانیم که لاک پشت های بزرگ از زمان پارینه سنگی تحت رژیم غذایی انسان ها بوده اند.

اینکه آیا لاک پشت های آب شیرین که به دلیل چابکی شکار آن ها دشوارتر است هم در اوایل توسط انسان خورده می شدند و اینکه آیا Peltocephalus انقراض این جانور هم همچون مگافون آمریکای جنوبی قربانی گسترش انسان شده است، هنوز مشخص نیست. در واثع برای پاسخ دادن به این سوالات ما به داده های بیشتری از نهشته های پلیستوسن پسین و هولوسن اولیه حوضه آمازون نیاز داریم.

منبع: phys

«ماتورین»، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!/ عکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«ماتورین»، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«ماتورین»، لاک پشت غول پیکر دنیای واقعی کشف شد!/ عکس"، کلیک کنید.