بازدهی بازارها در هفته پایانی اسفند/ دلار در کانال پنجاه هزار تومان می ماند؟

ایمان ربیعی– بازارهای ایران در هفته های ایخر تحت تاثیر پیشرانی قیمت ارز، با رشد قابل ملاحظه ای روبرو شدند. بر اساس این گزارش عقب نشینی قیمت ارز اما سبب شد سایر بازارها نیز ریزش قیمت را تجربه نمایند.

این چنین شد که آخرین هفته سال 1402 با ریزش قیمت ها در بازارهای چهارگانه سرمایه گذاری بسته شد.

دلار چرا عقب رفت؟

سیاستگذار تمام تلاش خود رابه کار بست تا بتواند قیت ارز را در کانال پنجاه هزار تومان ببندد . البته وضعیت کنونی از نگاه کارشناسان شکننده است. به عبارت دیگر بازار ارز مستعد ورود دوباره به کانال شصت هزار تومان است و حضور در سقف کانال پنجاه هزار تومان با اولین تکانه می تواند به فراموشی سپرده شود. از راه رسیدن ماه مبارک رمضان اتفاق دیگری بود که سبب شد اندکی آرمش به بازار ارز بازگردد. تعطیلات طولانی مدت از یک سو و سیاست دولت برای تامین ارز مسافری از سوی دیگر تا حدی فشار موود بر بازار را تخلیه کرد با این حال کارشناسان بر این عقیده اند که نحوه تامین ارز مسافری خود عاملی است برای توزیع رانت.

قیمت دلار از 17 تا روز 25 اسفند اسفند و طی 6 روز معاملاتی هفته اخیر، نوسانات کاهشی داشت. این اسکناس در مدت یادشده افت بازدهی 2.23 درصدی و کاهش قیمت هزار و 350 تومانی داشت. در آخرین معامله روز جاری، اسکناس آمریکایی در محدوده قیمتی 59 هزار تومان قرار گرفت.

بازدهی بازارها در هفته پایانی اسفند/ دلار در کانال پنجاه هزار تومان می ماند؟

بازدهی بازار طلا با وجود رشد انس جهانی، منفی شد

عقبگرد قیمت دلار زمینه را برای کاهش اندک بهای طلا مهیا کرد این رزها البته مصهوعات طلا مشتری کمی دارد و اغلب سرمایه گذاران بر این عقیده اند که بهتر است نسبت به خرید طلای دست دوم و همچنین طلای آب شده اقدام کنند.

روز پنجشنبه هر گرم طلای 18 عیار به قیمت سه میلیون و 107هزار و 300 تومان رسید و با کاهش 89 هزار تومانی نسبت به هفته گذشته، به کار خود پایان داد. به این ترتیب بازار طلا شاهد کاهش 2.8 درصدی قیمت بود. این افت بالاترین بازدهی را از آن بازار طلا کرد. بر این اساس بهای هر مثقال طلای 18 عیار روی رقم 13 میلیون و 473 هزار تومانی ایستاد.

در کنار کاهش قیمت ارز ، کاهش تقاضای طلا نیز در ریزش قیمت موثر بود . البته در هفته ی پایانی سال 1402، قیمت هر اونس لای جهانی با افزایش سیزده دلاری مواجه شد. قیمت هر اونس طلا در میانه ی روز جمعه به 2169 دلار وارد شد.

سکه چقدر زیان داد؟

در هفته اخیر سکه امامی کاهش بازدهی 0.51 درصدی داشت. این قطعه در آخرین معامله روز پنجشنبه 24 اسفند با قیمت 36 میلیون و 910 هزار تومان به کار خود پایان داد و کاهش قیمت 190 هزار تومانی نسبت به هفته گذشته داشت.

روز پنجشنبه قیمت سکه بهار آزادی در سطح 34 میلیون و 990 هزار تومانی قرار گرفت. در آخرین معامله این هفته نیم سکه با قیمت 21 میلیون و 800 هزار تومان، ربع سکه با رقم 13 میلیون و 700 هزار تومان معامله شدند. سکه گرمی روی رقم 6 میلیون و 700 هزار تومانی ایستاد. نکته اینجاست که حراج سکه و ربع سکه نتوانست زمینه را چندان برای مهار بازار سکه مهیا کرده و زمینه را برای شکسته شدن حباب فراهم نماید.

بورس باز هم منفی شد

بازار سرمایه در شرایط کنونی با بحرانی بسیار جدی روبروست. بازار بورس هم در وعد افزایش نرخ دلار با ریزش مواجه می شود و هم در موعد افزایش نرخ ارز. بازار سرمایه مانند سایر بخش های اقتصاد یاران درگیر وضعیتی نامتارف است . عقب ماندگی این بازار از تورم البته این شایبه را ایجاد کرده بود که امسال سال رشد بورس است اما تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولت سبب شد بورس نتواند همپای تورم و سایر بازارها پیش برود.

نگاهی به معاملات هفته چهارم اسفندماه 1402 حکایت از آن دارد که شاخص کل این هفته از دو میلیون و 165 هزار واحد با کاهش 0.72 درصدی به دو میلیون و 150 هزار واحد رسیده است. شاخص هم وزن نیز طی پنج روز معاملاتی این هفته با کاهش حدود 0.9 درصدی از 738 هزار واحد به 732 هزار واحد رسیده است.

22223

بازدهی بازارها در هفته پایانی اسفند/ دلار در کانال پنجاه هزار تومان می ماند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازدهی بازارها در هفته پایانی اسفند/ دلار در کانال پنجاه هزار تومان می ماند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازدهی بازارها در هفته پایانی اسفند/ دلار در کانال پنجاه هزار تومان می ماند؟"، کلیک کنید.