اعتراض کمپین معلولان به صدا و سیما

اعتراض کمپین معلولان به صدا و سیما

به گزارش آیت البرز، کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت در نامه ای به رییس صداو سیما به عملکرد این سازمان در قبال افراد توان جو اعتراض کرد. متن نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای جبلی

با سلام و تقدیم احترام

« یَا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَی اَنْ یَکُونُوا خَیْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَی اَنْ یَکُنَّ خَیْرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا اَنْفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بالْاَلْقَاب بیْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْاِیمَانِ وَمَنْ لَمْ یَتُبْ فَاُولَیِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ » (الحجرات، 11)

ای کسانی که ایمان آورده اید! نباید قومی از شما قوم دیگر را مسخره کنند، شاید آنها از اینها بهتر باشند؛ و نه زنانی زنان دیگر را، شاید آنان بهتر از اینان باشند و یکدیگر را مورد طعن و عیب جویی قرار ندهید و با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید، بسیار بد است که بر کسی پس از ایمان نام کفرآمیز بگذارید و آنها که توبه نکنند، ظالم و ستمگرند!

آری! این تنها یک آیه از ده ها آیه قرآن کریم است که ایمان داران را از مسخره کردن و تحقیر دیگران نهی می کند. بنا به آیه کریمه یاد شده، منع از تمسخر دیگران نه تنها تک تک افراد را شامل می شود؛ بلکه شامل نهی از تمسخر گروه ها یا اقلیت های مختلف نیز می شود.این در حالی است که به رغم تاکید آیات و احادیث متعدد در ارتباط با نکوهش تمسخر و تحقیر دیگری، (خواه به صورت فردی و خواه گروهی) رسانه ملی از هیچ تلاشی برای انجام این امر زشت و نکوهیده، نسبت به بزرگ ترین اقلیت اجتماعی که همانا شهروندان دارای معلولیت هستند خودداری نمی ورزد.

آری! به ویژه این روزها که دست صدا و سیما از مجریان و برنامه سازان توانمند خالی مانده و این سازمان عریض و طویل ساعات خود را با مسابقه و مصاحبه پر می کند. آن هم با استفاده از مجریانی ناتوان و با برنامه هایی بی ارزش.

یک نگاه به شبکه های متعدد صدا و سیما نشان می دهد که عموم برنامه ها، مصاحبه محور و مسابقه ای شده اند. تکرار سریال های تکراری گذشته هم که نیازی به ذکر ندارد.

در حالی که قرار بود به استناد ماده 21 قانون حمایت از حقوق معلولان از سوی صدا و سیما پنج ساعت از برنامه ها در هفته به صورت رایگان در زمان های مناسب به برنامه های سازمان بهزیستی و تشکل های مردم نهاد حامی افراد دارای معلولیت به منظور آشنایی مردم با حقوق، توانمندی ها و مشکلات این افراد اختصاص یابد؛ آن رسانه ملی نه تنها یار شاطر نشد، بلکه بار خاطر گشت.

پخش یک به ظاهر تاتر در برنامه بگو و بخند و به سخره گرفتن افراد دارای معلولیت و حتی متکدی نشان دادن آنها نشان می دهد که رسانه ای که قرار است فرهنگ سازی کند در چه ورطه ای از بی فرهنگی فرو رفته است.

عکس العمل مجری تحصیل کرده سهمیه ای برنامه که در برنامه ویدیو چک هم جز مسخرگی و مسخره کردن افراد، هنر دیگری ندارد نیز جزیی از این تاتر مضحک است.

این برنامه نشان داد که داوران برنامه نیز که هر یک سالهاست ادعای طنازی دارند هنوز مرز بین طنز و هزل را نمی شناسند و آن چه برای شان مهم است عایدی مالی برنامه است نه محتوای آن.

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت، ضمن محکوم ساختن اقدامات صدا و سیمای ملی تحقیر، توهین، استهزاء، ترویج ادبیات تحقیرآمیز و نیز القای معلولیت به عنوان عقوبت گناهان، مصرانه از مسیولان و ناظران امر می خواهد تا با عمل به آیات و احادیث، قانون اساسی و مقررات حقوق بشری در ارتباط با نهی از تمسخر، تحقیر و توهین انسان ها و گروه های گوناگون، از تخریب گروه های دارای معلولیت دست برداشته و در صدد ترویج رویکردهای نوین به معلولیت که همانا مدل حقوق بشری توام با حفظ و پاس داشت کرامت انسانی است، برآید.

47236

اعتراض کمپین معلولان به صدا و سیما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعتراض کمپین معلولان به صدا و سیما" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعتراض کمپین معلولان به صدا و سیما"، کلیک کنید.