افزایش مسمومیت با شوینده های خانگی

افزایش مسمومیت با شوینده های خانگی

آفتاب نیوز :

فرحناز حسینی، با تاکید بر لزوم رعایت مواردی هنگام استفاده از شوینده ها جهت جلوگیری از مسمومیت، اظهار داشت: پیش از شروع تعطیلات نوروز بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شستشوی خانه ها با انواع شوینده ها انجام می شود که باید توجه داشت استفاده نابجا و بدون آگاهی از این مواد شیمیایی می تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد کند.

وی افزود: هنگام نظافت و خانه تکانی منزل، با رعایت اصول پیشگیری، باید مراقب مسمومیت با فرآورده های شوینده و ضدعفونی کننده ها بود، مسمومیت با شوینده های خانگی در سال های اخیر روند رو به افزایشی داشته است و نزدیک به 16 درصد از کل مسمومیت با مواد شیمیایی را شامل می شوند.

رییس اداره نظارت بر فرآورده های بهداشتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هنگام استفاده از انواع فرآورده های شوینده و گندزدایی کننده های سطوح باید اصول ایمنی را در نظر گرفت، توضیح داد: همیشه در هنگام استفاده از فرآورده های شیمیایی و شوینده لازم است به برچسب روی بسته بندی توجه کرد، استفاده از مواد شیمیایی در تاریکی و بدون مطالعه و آگاهی از نحوه استفاده آن ها می تواند خطرناک باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بعضی از شوینده ها و پاک کننده های مورد کاربرد اعم از محصولات جرم گیر سطوح، سفید کننده ها و…، دارای ماهیت اسیدی، قلیایی، ترکیبات کلره و سایر مواد شیمیایی بوده و بخارات آن ها برای ریه، چشم و پوست مضر است، لذا نباید در فضای فاقد تهویه استفاده شوند و لازم است از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بخارات این محصولات اجتناب شود و در زمان کاربرد محصولات فوق بایستی پنجره ها به طور کامل جهت ایجاد تهویه باز باشند.

حسینی نسبت به استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده های شیمیایی که می تواند خطرات جبران ناپذیری بر سلامت وارد کند، هشدار داد و گفت: از قرار دادن مواد شوینده، گندزدا و الکل در کمد های زیر ظرف شویی اجتناب کنید، خطر مسمومیت در کودکان نوپا و کنجکاو از این طریق بسیار بالا است؛ لذا این محصولات باید دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.

وی خاطرنشان کرد: محصولات شیمیایی و شوینده همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری شود، هیچ گاه این مواد در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نشود؛ چراکه ممکن است کودکان و سالمندان به اشتباه این مواد را خورده و دچار مسمومیت شدید شوند.

حسینی تاکید کرد: در صورتی که فردی ماده ای غیرخوراکی و سمی را بلعید و یا بخارات آن را استنشاق کرد، با مرکز اورژانس 115 و یا مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم 190 تماس بگیرید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش مسمومیت با شوینده های خانگی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش مسمومیت با شوینده های خانگی"، کلیک کنید.