هشدار مهم رییس سازمان ملی مهاجرت: خرید شناسنامه خانواده های فقیر ایرانی توسط اتباع

هشدار مهم رییس سازمان ملی مهاجرت: خرید شناسنامه خانواده های فقیر ایرانی توسط اتباع

به گزارش آیت البرز، «عبدالله مبینی» رییس سازمان ملی مهاجرت درباره صدور شناسنامه برای افرادی که حاصل ازدواج مادر ایرانی با پدر غیرایرانی هستند، گفت: این موضوع در جلسه بیست و یکم شورای سیاست گذاری و هماهنگی اتباع خارجی در دستور کار قرار گرفت. تقریبا 19 مصوبه برای این موضوع تنظیم شده است.

ایلنا نوشت: وی ادامه داد: این مصوبات ابلاغ شده است و در حال حاضر براساس این مصوبات، اقدامات در حال انجام است و به سمتی می رویم که مشکل این افراد رفع شود.

رییس سازمان ملی مهاجرت در واکنش به برخی گزارش های منتشره در رسانه ها مبنی بر بروز خطا در رد مرز به این معنا که گاهی اوقات افراد فاقد شناسنامه در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان به جای اتباع غیرایرانی بازداشت و برای طرد به مرز اعزام می شوند، گفت: اگر فردی ایرانی و فاقد شناسنامه است، حتما دارای شجرنامه است و اگر فاقد شجرنامه است ثبت سوابق جلدی دارد یعنی تمام سوابق در ادارات استان مانند استان سیستان و بلوچستان موجود است. اگر همه این موارد نیز وجود نداشته باشد، در نهایت از طریق روش های علمی و پزشکی و DNA می توانیم اقدام کنیم.

مبینی گفت: این افراد باید مراجعه کرده و تشکیل پرونده بدهند و اثبات کنند که ایرانی هستند. اتفاقی که در سیستان و بلوچستان می افتد، این است که یک عده ای هستند که از این خلاء استفاده می کنند و فرد هویت یک کشور دیگر را دارد، اما از فقر مالی یک سری خانواده ها استفاده کرده و اقدام به خرید شناسنامه می کند و یا خود را به روش دیگری ایرانی جا می زند؛ ما به این افراد مشکوک التابعین می گوییم.

روند مبهمی در خصوص تشخیص مشکوک التابعین وجود ندارد

وی ادامه داد: در همین شورای سیاست گذاری فرآیند تشخیص این افراد مشکوک التابعین تنظیم شده است و در این خصوص تصمیم گیری و ابلاغ شده است. در حقیقت روند مبهمی در این خصوص وجود ندارد و نمی توانیم بگوییم که نمی شود، هویت این افراد را مشخص کرد.

الان همه این موارد را شورای سیاست گذاری و هماهنگی اتباع خارجی تنظیم کرده است و از رییس سازمان ثبت احوال آقای دکتر کارگر نیز در این جلسات دعوت شده و آن ها نیز موارد مد نظر خود را مطرح کرده اند.

رییس سازمان ملی مهاجرت خاطرنشان کرد: من فکر می کنم دیگر زمینه برای سوءاستفاده وجود ندارد تا عده ای مدعی شوند که ایرانی هستند و بعد از طریق روش های علمی و ماهیتی مشخص شود که این افراد اکثرشان ایرانی نیستند و تنها خود را به جای ایرانی جا می زدند.

هشدار مهم رییس سازمان ملی مهاجرت: خرید شناسنامه خانواده های فقیر ایرانی توسط اتباع

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار مهم رییس سازمان ملی مهاجرت: خرید شناسنامه خانواده های فقیر ایرانی توسط اتباع" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار مهم رییس سازمان ملی مهاجرت: خرید شناسنامه خانواده های فقیر ایرانی توسط اتباع"، کلیک کنید.