آیا استخراج لیتیوم از دریاچه ارومیه صحت دارد؟

آیا استخراج لیتیوم از دریاچه ارومیه صحت دارد؟

آفتاب نیوز :

علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت از محیط زیست امروز به مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری رفت تا به صورت برخط پاسخگوی سوالات مردمی باشد.

ور در ابتدای حضور خود درباره ادغام سازمان های محیط زیست و منابع طبیعی گفت: به اعتقاد ما این اقدام باعث رفع موازی کاری می شود.

وی در ادامه توضیح داد که برخی مسایل محیط زیستی سال ها بود که تبدیل به استخوان لای زخم شده اند. بر همین اساس 411 ابر پروژه در حوزه محیط زیست باقی مانده بود و به دستور رییس جمهوری، سازمان محیط زیست وارد کار شده است. این پروژه ها در حال غربالگری است و به تدریج تعیین تکلیف می شوند.

وی ادامه داد: پروژه های میانکاله و خلیج گرگان تعیین تکلیف شد و با اقدامات انجام شده طی چهار هفته 3000 هکتار به وسعت خلیج گرگان افزوده شد.

سلاجقه گفت: بازار پرندگان مازندران تعطیل شد و اتفاقات خوبی در استان فارس همچنین شهرک امیرالمومنین و پردیس استان تهران در حوزه رفع مشکلات زیست محیطی رخ داد.

سلاجقه اظهار کرد: 2500 روستا در مناطق حفاظت شده قرار داشتند و با مشکلاتی مواجه بودند. برای رفع مشکلات آن ها با بنیاد مسکن نشستی را برگزار کردیم و براساس تصمیمات اتخاذ شده در آخرین شورای عالی محیط زیست مشکلات 50 روستا حل شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوال دیگری با اشاره به وضعیت تالاب ها اظهار کرد: پیش از بارش های اخیر تمهیداتی را برای بررسی وضعیت زیست محیطی تالاب ها اندیشیدیم و در جهت پرداخت شدن حقآبه تالاب ها تلاش هایی صورت گرفت. 11 تالاب اقماری دریاچه ارومیه پیش از بارش ها وضعیت بهتری پیدا کردند.

سلاجقه ضمن تشکر از وزارت نیرو برای رهاسازی حقآبه دریاچه ارومیه از برخی سد ها ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری حقآبه این دریاچه از سایر سد های آن منطقه رهاسازی شود. در حال حاضر دریاچه ارومیه 1.5 میلیارد مترمکعب آب دارد.

وی در ادامه درباره سوالی پیرامون تامین تجهیزات محیط بانان اظهار کرد: برای نخستین بار 100 دستگاه خودروی باکیفیت در اختیار پاسگاه های محیط بانی قرار گرفته است.

در ادامه یکی از مخاطبان درباره سامانه های محیط زیست مطالبی را مطرح کرد و رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد که سامانه های محیط زیست جامع ترین سامانه های کشور هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به جذب نیرو به سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در سال جاری حدود 1000 نیرو به این سازمان اضافه خواهند شد.

سلاجقه درباره تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران در زمینه مقابله با طوفان های ماسه ای و گردوغبار در مجمع جهانی محیط زیست تصریح کرد: به این مجمع 24 قطعنامه ارسال شده بود که چهار قطعنامه رد شد، اما قطعنامه پیشنهادی ایران پذیرفته شد از صفر تا 100 این قطعنامه در دولت سیزدهم انجام شد و برای نخستین بار بود که قطعنامه ای در این زمینه از سوی ایران به تصویب رسید. در حال حاضر نیز فرآیند های اجرایی آن در سازمان های بین المللی پیگیری می شود.

پاسخگویی به سوالات مردمی

سلاجقه در بخش دیگری از این برنامه پاسخگوی تماس های مردم بود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسشی در زمینه اصلاح یا تعطیلی معادن روستای اوره گفت: من از وضعیت این معدن بازدید کرده ام و روز گذشته نیز جلسه ای در این زمینه داشتم و از مدیر کل استان درخواست کردم تا وضعیت تک تک معادن بررسی شود و در صورت تخلف تعطیل شود و دراین زمینه مکاتبه با نهاد های ذیربط نیز انجام شده است.

وی تاکید کرد: نطنز از منظر باستان شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما در حال حاضر شبیه به یک منطقه جنگ زده شده است بنابراین باید طبق قانون به وظایف خود نسبت به این منطقه عمل کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: دولت سیزدهم به مجموعه محیط زیست توجه ویژه ای دارد و محیط بانان در موقعیت خوبی قرار گرفته اند، به گونه ای که در حال حاضر شیب مهاجرت از سمت کارشناس به محیط بان است و این روند نسبت به سال های قبل برعکس شده است.

وی تاکید کرد: در تلاش هستیم تا در اولین فرصت تمام مناطق محیط زیستی به صورت برخط پایش شود. از سوی دیگر با وجود آنکه در بدترین شرایط اقلیمی، سیاسی و اجتماعی قرار داشتیم، اما دستاورد های حوزه محیط زیست قابل قیاس با دوره های قبل نیست. البته ما اصلا راضی نیستیم.

سلاجقه تاکید کرد: شرایط محیط زیست مانند 40 – 50 سال قبل نیست بنابراین باید برای حفاظت از آن از فناوری های روز استفاده کنیم. خوشبختانه ظرفیت های شرکت های دانش بنیان بسیار عالی هستند و در تلاش برای بهره بردن از آن ها هستیم. علاوه بر آن تلاش می کنیم براساس آموزه های دینی و دانش بومی در جهت کلیدواژه سازی برای جهان و تولید علم و فرهنگ عمل کنیم.

سلاجقه درباره کاشت بی رویه درختان مثمر در اراضی ملی طارم زنجان و تغییر کاربری در این منطقه تصریح کرد: یکی از ظرفیت های دانش بنیان و هوش مصنوعی تشخیص تغییر کاربری اراضی است و ما تلاش می کنیم از این امکانات در مناطق مختلف استفاده کنیم و با سازمان منابع طبیعی هم هماهنگی های لازم انجام شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در طارم زنجان طرح طوبی انجام و برخی از اراضی طبیعی به مردم واگذار شده اند. سه شنبه هفته آینده گزارش کامل در زمینه وضعیت این منطقه از اداره کل محیط زیست استان گرفته و در صورت وجود تخلفاتی جلوی آن ها گرفته می شود.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه زمان برگزاری شورای عالی محیط زیست به منظور بررسی درخواست های صدور مجوز قرق های اختصاصی اظهار کرد: دولت تلاش کرده تا اصل 59 قانون اساسی عمل کند بنابراین حفاظت مشارکتی را در دستور کار خود قرار داده است. صدور مجوز قرق های اختصاصی نیز حتما در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار می گیرد.

سلاجقه در ادامه درباره علت مالچ پاشی در غرب کرخه در فصل بارندگی و رویش پوشش گیاهی تاکید کرد: مالچ پاشی نفتی تبعات محیط زیستی زیادی دارد بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست با صدور فراخوان کشوری تلاش کرده تا مالچ های دوستداران محیط زیست را شناسایی کند. حدود 100 شرکت در این زمینه سابقه دارند. در بررسی های انجام شده روی مالچ های دوستدا محیط زیست زمان ماندگاری آن ها و تاثیر این خاک پوش بر جانداران مدنظر قرار گرفته است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که دو نوع مالچ دوستدار محیط زیست را به کلیه دستگاه های اجرایی معرفی کردیم، تصریح کرد: ما با سازمان منابع طبیعی مکاتبه و مخالفت خود را نسبت به استفاده از مالچ نفتی اعلام کردیم.

وی تاکید کرد: از جنبه ایمنی زیستی ما مکلف هستیم و نباید هیچ گونه وارداتی روی مالچ ها کاسته شود.

به گفته سلاجقه قرار است طرح جامع منطقه دینارکوه و زون بندی آن مدنظر قرار گیرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود درباره اقدامات سازمان محیط زیست در زمینه آفرودسواری گفت: این دولت برای اولین بار با آفرودسواران جلسه گذاشت و آیین نامه ای درباره نحوه حضور آنان در طبیعت درحال نهایی شدن و قرار است در کمیته طبیعت گردی نیز تصویب شود. به احتمال زیاد از اردیبهشت ماه عملیاتی می شود تا هم ملاحظات زیست محیطی لحاظ و هم از اعمال خلاف طبق قانون جلوگیری شود و طبق این آیین نامه بخش های مربوط به آفرودسواری متعهد می شوند.

وی در مورد مطرح شدن شایعاتی مانند برداشت لیتیوم از بستر دریاچه ارومیه اظهارکرد: متاسفانه در زمینه جهاد تبیین ضعف داریم و دشمن نیز از موضوعات محیط زیستی برای سیاه نمایی استفاده می کند و شایعاتی مانند ابردزدی و استخراج لیتیوم از بستر دریاچه ارومیه مطرح می شود که کاملا کذب است.

سلاجقه تصریح کرد: درصد لیتیوم دریاچه ارومیه 5 ppm است این در حالیست که حداقل لیتیوم یک عرصه برای برداشت 500 ppm است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره آخرین وضعیت دیوار ساحلی در استان سیستان و بلوچستان که ساخت آن راکت مانده است، گفت: در این زمینه هفته آینده جلسه ای با مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان برگزار می کنیم.

وی درباره اضافه کار محیط بانان نیز تصریح کرد: در حال پیگیری مطالبات محیط بانان هستیم و در حالی که در گذشته محیط بانان پس از 24 ساعت کار48 ساعت استراحت می کردند. این وضعیت به 24 ساعت رسیده است. البته مذاکرات ما درباره مطالبات دیگر آنان نیز در حال پیگیری است البته ممکن است به طول بینجامد.

سلاجقه در زمینه بررسی تالاب لنگرود نیز اظهار کرد: این تالاب کوچک است، ولی اهمیت زیادی دارد و قرار است هفته آینده گزارشی درباره آن تهیه و طبق قانون بررسی می شود و تخلفات صورت گرفته در دستور کار قضایی قرار می گیرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه آخرین وضعیت شهرک سرب و روی زنجان نیز گفت: جابه جایی این شهرک در دستور کار است.

وی در مورد علت تداوم آلودگی هوای تهران و دستگاه های کم کار در این زمینه اظهارکرد: کاهش آلودگی هوای تهران و سایر کلانشهر ها یکی از دغدغه های ماست. سال 96 سیاهه انتشار آلودگی تهران منتشر شد، اما در حال حاضر داده های آن قدیمی است بنابراین بروزرسانی این سیاهه را در دستور کار خود قرار داده ایم.

سلاجقه تاکید کرد: برقی کردن خودرو ها در زمینه کاهش آلودگی هوا نقش دارد، اما فرآیند سایش موتور خودرو، آلودگی زیادی را ایجاد می کند بنابراین در این زمینه نیز لازم است تمهیداتی اندیشیده شود.

وی اضافه کرد: قرار است حدود 700 واگن به متروی تهران افزوده شود و 450 ایستگاه برقی سازی نیز در تهران و کرج مستقر شوند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: مسایل محیط زیستی مانند آلودگی هوا در بازه زمانی طولانی رخ می دهد و در کوتاه مدت قابل رفع نیست. توسعه صورت گرفته در کشور منطبق بر قوانین طبیعت نبوده است.

وی با بیان این که چندین هزار صنایع در اطراف تهران مستقر هستند، اظهار کرد: لازم است شعاع تعیین شده در زمینه حریم شهر تهران برای صنایع رعایت شود و داخل این حریم تنها شرکت های دانش بنیان و صنایع غذایی اجازه استقرار دارند این در حالیست که حتی برخی صنایع فاقد مجوز نیز در این محدوده قرار گرفته اند.

سلاجقه تاکید کرد: صنایع ثابت شهر تهران لازم است ساماندهی شوند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ما میراث دار مقصران گذشته هستیم، اما تلاش می کنیم تا این وضعیت شرایط بهتری پیدا کند. حدود دو ماه قبل رییس جمهور تذکر دادند و قرار شد نام دستگاه های متخلف را به او ارایه دهیم. در آخرین جلسه مربوط به قانون هوای پاک نیز گزارش هایی را دریافت کردیم و قرار شده است دستگاه های مسیول براساس جدولی که تدوین می شود در زمینه کاهش آلودگی هوا تلاش شود. پس از تدوین این جدول آن را به مردم نیز ارایه خواهیم داد.

وی با بیان این که برخی اقدامات برای کاهش آلودگی هوا بسیار هزینه بر است، تصریح کرد: چند پالایشگاه زیر بار کیفی سازی سوخت رفتند و ما تلاش کرده ایم با صرف 5.5 میلیارد یورو 54 فلر را خاموش کنیم.

سلاجقه با اشاره به کاهش زمان برای صدور مجوز زیست محیطی تصریح کرد: این کار به معنای صدور مجوز برای همه متقاضیان نیست بلکه به بسیاری از تقاضا ها مجوز داده نمی شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای احیای خلیج گرگان اظهار کرد: دو مجله معتبر به نام های نیچر و ساینس آخرین مسایل روز دنیا در حوزه محیط زیست را منعکس می کنند. مجله ساینس به احیای خلیج گرگان پرداخت و آن را یکی از بزرگترین پروژه های محیط زیستی توصیف کرد که برای آن تبلیغ زیاد نشده است.

سلاجقه با اشاره به روز درختکاری تصریح کرد: غرس نهال یکی از خدمات مهم است که به حفظ منابع آب و خاک و تولید اکسیژن کمک می کنند.

در پایان این نشست سلاجقه دو اصله نهال غرس کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا استخراج لیتیوم از دریاچه ارومیه صحت دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا استخراج لیتیوم از دریاچه ارومیه صحت دارد؟"، کلیک کنید.