نفرات برتر اولین دوره جایزه ملی پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی معرفی شدند

به گزارش خبرنگار گروه پژوهش و دانش خبرگزاری علم و فناوری آیت البرز، از جمله محورهای این رویداد «دیپلماسی عمومی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران»، «اقتصاد فرهنگ در عرصه بین الملل»، «دیپلماسی تاریخی، دوران گذار تاریخی و نظم نوین منطقه ای و جهانی»، «ایرانی تباران و ایرانیان خارج از کشور» و «فناوری های نوین در روابط فرهنگی بین المللی» عنوان شده است.

 رضا ملکی رییس شورای سیاستگذاری جایزه ملی پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی ضمن تشکر از پژوهشگران، محققان و اندیشمندان برای ارسال آثار گفت: این آثار و افراد، هویت بخش به این جایزه بودند. باید از شورای علمی پژوهش و داوران آن و در راس آن از جناب دکتر حسینی دبیر علمی و همکاران خودم در مرکز مطالعات که برای برگزاری این جایزه فعالیت داشتند، تقدیر کنم.

وی ادامه داد: فرایند این جایزه ملی و ایده آن از اواخر سال 1401 شکل گرفت و مقرر شد تا جایزه ای در سطح بین الملل را داشته باشیم. تدوین آیین نامه با حضور مراکز علمی و دانشگاهی آغاز شد. در نخستین شورای سیاستگذاری، آیین نامه آن تصویب شد و دبیری این جایزه بر عهده دکتر حسینی گذاشته شد و از مهرماه فراخوان را در سطح دانشگاهی منشر کردیم.

وی با اشاره استقبال مراکز دانشگاهی متعدد و استان های مختلف از این جایزه، خاطر نشان کرد: تصوری که خیلی دور انتظار بود این که ما حتی از استان ها و دانشگاه های تراز دوم هم ارسال آثار داشتیم . با پایان مهلت ارسال آثار 300 اثر به دبیرخانه رسید و فرایند داوری از آبان آغاز شد و هییت داوران در ابتدا 12 اثر را به عنوان آثار برتر معرفی کردند.

ملکی خاطر نشان کرد: گستردگی شبکه اعضای هییت علمی و مراکز دانشگاهی این جایزه باعث شد تا ارتباط و شبکه ای خوب شکل بگیرد. همچنین تشکیل شبکه  ارتباط همکاران سازمانی و تقویت آن از دیگر نقاط قوت جایزه بود بطوریکه حدود 50 اثر از 300 اثر توسط همکاران سازمانی به دبیرخانه ارسال شد.

وی ادامه داد: این جایزه فقط محدود به اختتامیه و معرفی نفرات برگزیده نیست بلکه در نظر داریم تا برنامه هایی مثل حمایت از پابان نامه ها و اعطای فرصت مطالعاتی را هم در دستور کار داشته باشیم.

 * کم توجهی پژوهش ها به مسایل حیاتی کشور

در ادامه حجت الاسلام محمد مهدی ایمانی پور، ریاست سازمان ارتباطات و رییس شورای سیاستگذاری جایزه از زحمات دانشکده مطالعات جهان، دانشگاه امام صادق، شهید بهشتی، پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات، دانشگاه تربیت مدرس، علامه طباطبایی و خانه اندیشه ورز ایران که حلقه اصلی تلاش علمی برگزاری جشنواره و زحمت داوری ها را بر عهده گرفتند، تشکر کرد و بیان داشت: در برنامه تحول سازمان فرهنگ و ارتباطات یکی از رویکردها، مساله دانش بنیان کردن سازمان است که امیدواریم جایزه ملی پژوهش های برتر بتواند گام نخستی در این زمینه باشد.

وی ادامه داد: هدف برگزاری جشنواره، شناسایی ظرفیت ها بود. لذا تلاش خواهیم کرد ظرفیت ها را معرفی کنیم و امیدواریم با شکل گیری چنین شبکه ای با کمک این عزیزان، اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

نفرات برتر اولین دوره جایزه ملی پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی معرفی شدند

وی ادامه داد: دانشگاه های ما نیازمند حمایت از پژوهش های خودشان است که در برنامه تحول سازمان، مسیله دانش بنیان کردن روابط بین الملل را در دستور کار قرار دادیم و امیدواریم از این ظرفیت و پتانسیل موجود در دانشگاه ها با برگزاری رویدادهایی این چنینی بتوان نهایت استفاده را کرد.

 وی تصریح کرد: در کشورما علی رغم رشد نسبی و کمی در ارایه مقالات و پژوهش ها و مطالعات در حوزه فرهنگی روابط بین الملل اما شاهدیم که مراکزی از این دست به تعداد محدودی فعالیت می کنند در حالیکه در آمریکا اندیشکده های زیادی وجود دارد که در طول سال آثار متعددی را به عنوان خروجی از آن ها شاهد هستیم.

ایمانی پور با اشاره به ارسال 305 اثر که در سال اول عدد خیلی ناچیزی است، خاطر نشان کرد: امیدواریم با تلاش هایی که صورت می گیرد در دوره های بعد، دریافت های بیشتری داشته باشیم. از 305 اثر 50 اثر متعلق به همکاران سازمانی بود که رقم قابل قبولی است و همکاران سازمان فرهنگ نشان دادند که در این حوزه مطالعات خوبی دارند. نکته مثبت قرابت مطالعات و پژوهش های آنان با میدان بود که اتفاق مهمی است.

وی افزود: یکی از نقاط ضعفی که در آثار این دوره شاهد بودیم باید در عدم پرداخت مطالعات به مسایل کشور اشاره کرد. همچنین قرآن که یکی از اصلی ترین محورهای تقریب در خارج از کشور است باید فعالیت های آن توسعه پیدا کند و در این زمینه نیاز به مطالعه و پژوهش  بسیاری داریم.

* هوش مصنوعی در حوزه روابط فرهنگی بین الملل جدی گرفته شود

در ادامه محمدرضا دهشیری ریاست دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه به عنوان عضو شورای سیاستگذاری این جایزه گفت: پژوهش معیار در حوزه روابط فرهنگی بین الملل باید به مسایلی مثل هوش مصنوعی و یا مباحثی مثل مقاومت، توجه جدی تری کند یا موضوعاتی که به تحولات بین الملل و شناخت روندهای بین المللی که حایز اهمیت است اشاره جدی تری داشته باشد.

وی ادامه داد: موضوع و محور دیگر توجه به رویکرد تمدنی در دیپلماسی بین الملل است. الگو سازی برای دست یابی به تمدن نوین اسلامی که بر مایه خردورزی استوار است در این رویدادها باید حایز اهمیت باشد.

وی تصریح کرد: در یک جنگ شناختی با دیگران در میان هستیم و نیازمند دانش بازنمایی و بازآفرینی سیاست ها و دستاوردهای خودمان باید باشیم تا در این جهان روایت خوبی را از خودمان به جهان نشان دهیم. پژوهشگران باید متناسب با سلایق مخاطبان اقدام به خلق اثر کنند تا لازم و کارآمد جلوه کند.

دهشیری به توجه به رویکرد میان رشته ای در پژوهش های فرهنگی در بین املل اشاره کرد و بیان کرد: پژوهشگران باید از علوم دیگر مثل جامعه شناسی، مردم شناسی، روابط بین املل و … هم در مطالعات خودشان بهره ببرند تا جنبه کاربردی تری داشته باشد. یکی دیگر از محورهای مورد توجه، تفکر انتقادی به مسایل است که باید توسط پژوهشگران لحاظ شود.

وی ادامه داد: رویکرد دیگر در بحث های روشی، مطالعات مبتنی بر فهم عمیق از واقعیت است بطوریکه بتوان میان پژوهش و زمینه های فرهنگی جامعه ارتباط برقرار کرد.

* توجه به شانتاژهای تبلیغاتی غرب را در پژوهش ها لحاظ کنیم

سید محمد حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری در خصوص تاکید اسلام و ایمه بر مطالعات و پژوهش بیان کرد: امام علی(ع) گفته اند هر حرکتی می خواهید کنید باید برمبنای شناخت و معرفت باشد.

وی ادامه داد: در دولت سعی شده تا در مراودات با کشورهای همسایه علاوه بر سیاست در حوزه اقتصادی، فرهنگی و … هم گام های خوبی برداشته شود.
بطوریکه رهبرانقلاب هم در سخنان خود اشاره داشتند علاوه براقتدار نظامی و سیاسی باید بر اقتدار فرهنگی در دنیا هم اتکا داشته باشیم تا مکتب و آرمان های والای خودمان را به آن ها بشناسانیم.

وی ادامه داد: اتفاقات و بحران هایی که در این سال ها در کشورمان افتاده است و شانتاژهای تبلیغاتی آمریکا بر جهت دهی افکار عمومی بر علیه کشورمان به شدت شکل گرفته است در حالیکه ما می توانیم در این پژوهش ها با استناد به این موضوعات و استفاده از راهکارهای علمی و فرهنگی به ارایه یک بینش عمیق دست پیدا کنیم.

حسینی تصریح کرد: روابط فرهنگی می تواند افکار حاکمان را در تغییر رویه برنامه های خودشان ایجاد کند و هر چقدر بتوان این روابط را مستحکم تر کرد می توان امیدوار بود که در عرصه بین الملل و سیاست خارجه موفق ترعمل کنیم.

* معرفی نفرات برتر جایزه ملی پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی

اسامی و آثار برگزیدگان اولین دوره جایزه ملی پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی به شرح زیر است:

 رشته پژوهشگران شاخص سازمان در سال 1402: نفر برگزیده: دکتر محمدرضا بهمنی، دکتر مهدی مولایی به خاطر کتاب فاخر: چیستی رویکرد تمدنی، از عرصه نظر تا صحنه عمل.

رشته کتاب (تالیف): نفر برگزیده: رامین مددلو با کتاب همراهی خون و خدا: شیعیان ترکیه پس از انقلاب اسلامی/ شایسته تقدیر: زهرا محمدی با کتاب زیر لایه های برف: نگاهی به شاخص های فرهنگی روسیه و محمدعلی ربانی با کتاب محیط شناسی راهبردی هند معاصر.

رشته کتاب (ترجمه): نفر برگزیده: احسان محمدی با کتاب دیپلماسی فوتبال: روابط بین الملل و فوتبال/ شایسته تقدیر: عبدالرضا آبای فینی با کتاب سیاست های اوراسیایی: هویت، فرهنگ توده و سیاست خارجی روسیه.

رشته مقاله: نفر برگزیده: آرش قربانی سپهر با مقاله: نگرشی نو در تبیین مرزبندی هویتی در عصر جهانی شدن – مورد مطالعه: حوزه فرهنگی و قومیتی پیرامون خزر/ شایسته تقدیر: مهسا صادقی نژاد با مقاله پیش بینی روند همکاری های علمی ایران در پرتو پیوستن به معادات یبن المللی: شبیه سازی سناریوهای محتمل/ محمد تقی رییس السادات با مقاله the geopolitics of sport and diplomacy of neighborhood relation In the 2022 world cup in Qatar/  رضا باقری با ترازیابی موقعیت ایران، اسلام و گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه بین الملل.

رشته پایان نامه تحصیلات تکمیلی: امیرحسین عرب پور با «شناسایی ابعاد و مولفه های دیپلماسی اقتصادی و تجاری و تاثیر آن بر برند ملی جمهوری اسلامی ایران/ محمدصاق پیر بلوطی با «بازنمایی مولفه های فرهنگی برند ملی جمهوری اسلامی ایران در بستر شبکه اجتماعی اینستاگرام»/ ابراهیم شمشیری با «والت دیزنی و دیپلماسی عمومی آمریکا برای کودکان»/ محمدعلی صادق زاده «رهبری و دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران/ محمدصابر تاجی با «وضعیت شناسی تبلیغ تشیع در آمریکای لاتین».

رشته گزارش سیاستی و پژوهشی: مرتضی انصاری با «معرفی مسایل نوپدید آینده: ارتقای خبررسانی جمهوری اسلامی ایران»/ امیر هاشمی مقدم با «آسیب شناسی و ارایه راه کارهای پیش روی ایرانیان در زیارت اربعین»/ امیر بهرام عرب احمدی با «ردپای عمیق فرهنگ و تمدن ایران در شرق آفریقا»/ امیر رضایی پناه با «سپهر ایرانشناسی در غرب».

گفتنی است؛ شناسایی آثار علمی تولیدشده مرتبط با روابط فرهنگی بین المللی جمهوری اسلامی ایران و بهره گیری از نتایج پژوهشی و مطالعاتی در حوزه سیاست پژوهی دیپلماسی فرهنگی کشور و نیز معرفی آثار برتر از اهداف برگزاری این جایزه فرهنگی توصیف شده است.

نفرات برتر اولین دوره جایزه ملی پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی معرفی شدند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نفرات برتر اولین دوره جایزه ملی پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی معرفی شدند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نفرات برتر اولین دوره جایزه ملی پژوهش های برتر روابط فرهنگی بین المللی معرفی شدند"، کلیک کنید.