واکنش رسانه های ایران به مرگ استالین، 71 سال پیش!

آفتاب نیوز :

آیت البرز نوشت: شامگاه پنج شنبه 14 اسفند 1331 ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در اثر سکته ی مغزی چشم از جهان فرو بست. این خبر تا فردای آن روز رسانه ای نشد، آن شب سران دولت شوروی تا صبح به نوبت بر سر جنازه ی پیشوای خود کشیک کشیدند و شور کردند که چطور به گوش مردم برسانند، و البته دغدغه ی مهم ترشان این بود که کدام یک جانشین او شوند.

اعضای این کمیته پس از رایزنی های فراوان به این نتیجه رسید که خبر درگذشت پیشوای خود را صبح روز بعد رسانه ای کند و در نتیجه این خبر ساعت 6 صبح روز جمعه 15 اسفند به وقت مسکو پخش شد و گویندگان رادیو مسکو هر دو ساعت یک بار اعلامیه ی رسمی را که درباره ی درگذشت استالین منتشر شده بود قرایت می کردند. در فاصله ی بین برنامه ها هم موسیقی غم انگیز پخش می شد. (کیهان 16 اسفند 31)

واکنش رسانه های چپ ایران نیز درباره ی این ماجرا جالب بود، مثلا نشریه ی ظفر، ارگان شورای متحده ی مرکزی اتحادیه های کارگران و زحمتکشان ایران در تاریخ پنج شنبه 28 اسفند 1331 در صفحه نخست خود تیتر زد: «زندگی استالین سرمشق درخشان برای همه ی زحمتکشان جهان است» و باز در مطلبی مفصل، زیر عنوان «چه مشعل فروزان عقلی خاموش شد» ضمن ستایش بی حد و حصر استالین نوشت:

«بدرود ای آموزگار و پیشوای ما ای دوست گرامی ما، رفیق استالین عزیز!

در راه پیروزی کارِ باعظمتِ لنین – استالین به پیش

زحمتکشان ایران در غم و اندوه بزرگی به سر می برند»

واکنش رسانه های ایران به مرگ استالین، 71 سال پیش!

واکنش رسانه های ایران به مرگ استالین، 71 سال پیش!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش رسانه های ایران به مرگ استالین، 71 سال پیش!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش رسانه های ایران به مرگ استالین، 71 سال پیش!"، کلیک کنید.