خبر خوش رییس قوه قضاییه در آستانه روز درختکاری

خبر خوش رییس قوه قضاییه در آستانه روز درختکاری

به گزارش آیت البرز، رییس قوه قضاییه گفت: بسیاری از اراضی که در آنها ساخت وسازهای غیرمجاز صورت گرفته است پس از اجرای قانون در قبال آنها و قلع و قمع، مجدداً به حالت اولیه بازنمی گردند اما در اقدام صورت گرفته در اراضی نوشهر، در نتیجه تدابیر اتخاذ شده، این مهم تحقق یافت و در این اراضی با هزینه خود فرد خاطی، درختکاری برای انتفاع عمومی صورت گرفت.

میزان در خبری نوشت: حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای امروز دوشنبه (14 اسفند) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه، ضمن اشاره به برگزاری انتخابات یازدهم اسفند در سلامت و امنیت، اظهار کرد: از مردم ایران اسلامی که علی رغم تبلیغات سوء بدخواهان، در روز جمعه یازدهم اسفند در پای صندوق های رای حاضر شدند و اشخاص مدنظر خود را برای دو مجلس مهم خبرگان رهبری و شورای اسلامی انتخاب کردند، تقدیر و تشکر داریم؛ همچنین از تمامی دست اندرکاران برگزاری انتخابات در بخش های مختلف اجرایی، نظارتی، انتظامی و امنیتی نیز سپاسگزار هستیم. بدون تردید این انتظار وجود دارد که منتخبان ملت پس از تایید اعتبارنامه های شان و تصدی مسیولیت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، از وظایف و اختیارات قانونی ای که دارند در راستای اعتلاء و پیشرفت همه جانبه کشور بهره بگیرند؛ به موجب فصل ششم قانون اساسی، اختیارات مطلوبی در ید نمایندگان مجلس قرار دارد؛ اختیاراتی نظیرِ تصویب قانون در همه حوزه ها در محدوه قانون اساسی، تحقیق و تفحص در همه امور، رای اعتماد به کابینه، سوال و استیضاح وزرا و مقامات دولتی، تصویب عهدنامه ها و مقاولنامه های بین المللی و غیره.

رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به روز چهاردهم اسفند که با عنوان روز احسان و نیکوکاری نامگذاری شده است، به مسیولان قضایی ذیربط از جمله در «سازمان زندان ها»، «شورای حل اختلاف» و کلیه دادستان ها و مقامات محاکم قضایی دستور داد که زندانیان و محکومان نیازمند و خانواده های آنان که بضاعت مالی اندکی دارند را مورد حمایت ویژه قرار دهند و در راستای مساعدت به آن دسته از زندانیان و محکومان واجدشرایط که نه در اثر سرقت و یا کلاهبرداری بلکه در اثر غفلت، با محکومیت مالی مواجه شده اند نیز تدابیر مقتضی را در چهارچوب قانون اتخاذ کنند.

دستگاه قضایی علیه سرریز منابع مالی به جیب های خاص

رییس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به در پیش بودن هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، ضمن تشریح اقدامات و تدابیری که دستگاه قضایی در راستای احیای حقوق عامه در حوزه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست صورت داده است، اعلام کرد: در برخی موضوعات مرتبط با تضییع حقوق عامه در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به صورت موردی ورود پیدا کردیم؛ نظیرِ اقدامی که چندی پیش در نوشهر صورت گرفت و به موجب آن، با دستوری که صادر کردیم، مقام قضایی بصورت ویژه به موضوع ورود کرد و با سرعت در راستای احیای حقوق عامه تدابیر مقتضی اتخاذ شد و ضمن تخریب ساخت وسازهای غیرمجاز که در قالب 64 ویلا در زمین های چندین هکتاری جنگل های جلگه ای نوشهر بود، کار بازگرداندن آن اراضی به حالت اولیه نیز با هزینه خود فرد خاطی در دستور کار قرار گرفت؛ بر همین اساس، در آن اراضیِ رفع تصرف شده، درختکاری صورت گرفت و این مهم، فردا در روز پانزدهم اسفند که روز درختکاری نام نهاده شده است، تکمیل می شود؛ در این راستا با تدابیر اتخاذ شده، فرد خاطی نیز همکاری های لازم را به عمل آورد که طبعاً با نظر مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده می تواند از ارفاقات قانونی نیز بهره مند شود.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: بسیاری از اراضی که در آن ها ساخت وسازهای غیرمجاز صورت گرفته است پس از اجرای قانون در قبال آن ها و قلع و قمع، مجدداً به حالت اولیه بازنمی گردند، اما در اقدام صورت گرفته در اراضی نوشهر، در نتیجه تدابیر اتخاذ شده، این مهم تحقق یافت و در این اراضی با هزینه خود فرد خاطی، درختکاری برای انتفاع عمومی صورت گرفت.

ساخت و سازهای غیرمجاز کم شده است اما در ایام تعطیلات عید مراقب تخلفات اینگونه باشید

رییس عدلیه در ادامه تصریح کرد: با اقدامات و تدابیر اتخاذ شده در قوه قضاییه، از میزان تصرفات اراضی و ساخت وسازهای غیرمجاز کاسته شده است؛ با این وجود همچنان باید اقدامات پیشگیرانه را در این حوزه با قوت در دستور کار داشت؛ بر همین اساس، با عنایت به در پیش بودن تعطیلات نوروز، دادستانی کل و دادستان های سراسر کشور در قبال این موضوع، تدابیر پیشگیرانه مقتضی را اتخاذ نمایند.

سارق و مخل امنیت جامعه و مردم اصلا به مرخصی عید نروند، با مرخصی به این افراد به مردم ظلم می شود

قاضی القضات بیان داشت: به طور معمول در عید نوروز و مقاطعی از ماه مبارک رمضان، مرخصی هایی شامل حال زندانیان و محکومان واجدشرایط می شود؛ ما بر تحقق این مهم تاکید داریم؛ اما در همین زمینه باز هم تاکید موکد دارم که این مرخصی ها به هیچ وجه نباید شامل حال زندانیان و محکومانی شود که بیرون آمدن آن ها از زندان سبب برهم خوردن امنیت فیزیکی و روانی و مالی شهروندان می شود؛ قطعاً مرخصی دادن به زندانی ای که در ایام مرخصی مبادرت به سرقت اموال شهروندان و یا تهدید امنیت آن ها می کند، ظلم به مردم است.

رییس قوه قضاییه در همین راستا گفت: همچنین در آزادسازی آن دسته از معتادان که به موجب قانون در مراکز و اردوگاه های ترک اعتیاد مستقر هستند و باید ترک اعتیاد آن ها کامل شود نیز دقت لازم لحاظ شود؛ تا مبادا فردی که هنوز به صورت کامل اعتیاد خود را ترک نکرده و ممکن است مُخل آرامش خانواده خود و یا دیگر شهروندان شود، از مراکز و اردوگاه های فوق الذکر آزاد شود.

تعیین مجازات متناسب؛ کلیدواژه تذکر دوباره رییس قوه قضاییه به قضات

رییس دستگاه قضا در ادامه نشست امروز، به مقامات قضایی ذیربط در محاکم دستور داد که در تعیین مجازات برای مجرمین به نکاتی مهم نظیر «تعیین کیفر متناسب از همه جهات»، «بازدارنده بودن و موثر بودن مجازات»، «قابلیت اجرا داشتن آن» و «موهِن نبودن آن» توجه ویژه داشته باشند.

رییس عدلیه تاکید کرد: قضات در تعیین مجازات، به مندرجات ماده 13 قانون مجازات اسلامی و مفاد مندرج در قانون آیین دادرسی کیفری در این خصوص اهتمام داشته باشند و در موعد استفاده از مقولاتی نظیر «تبدیل مجازات» باز هم به قاعده متناسب بودن، توجه و عنایت کنند تا خدای ناکرده، مجازات نتیجه عکس نداشته باشد و مسایلی در حاشیه بوجود نیاید.

رییس قوه قضاییه: در مورد شعار سال 1402 گزارش بدهیم؛ به مردم بگویید چکار کرده ایم و چقدر موثر بوده ایم

رییس قوه قضاییه به بخش های قضایی ذیربط دستور داد که گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای تحقق شعار سال را هر چه زودتر تدوین گردانند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در پایان به تداوم جنایات سبعانه صهیونیست ها در غزه اشاره کرد و ضمن اشاره به جنایات اخیر آن ها در کشتار کودکان گرسنه ای که در صف دریافت غذا بودند، گفت: با کمال تاسف برخورد متناسبی با جنایات سبعانه صهیونیست ها در غزه از ناحیه دولت های اسلامی و دولت های مدعی حقوق بشر و سازمان های به اصطلاح حقوق بشری بین المللی صورت نمی گیرد.

47236

خبر خوش رییس قوه قضاییه در آستانه روز درختکاری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خبر خوش رییس قوه قضاییه در آستانه روز درختکاری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خبر خوش رییس قوه قضاییه در آستانه روز درختکاری"، کلیک کنید.