آیین آواز به ایستگاه چهل و پنجم رسید

آخرین نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» در سال جاری جدای از بحث های فنی و تخصصی، با چندین اجرای موسیقی از ساعت 18 سه شنبه 15 اسفند در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

به گزارش آیت البرز به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، این برنامه با رویکرد اجرای ساز و آواز و تصنیف در چند بخش مختلف با مجری گری حمید سهرابی برگزار می شود. بحث فنی تخصصی و کارشناسی این نشست با عنوان «یه دهن آواز» [یک دهان آواز] توسط سعید مجیدی، محقق و مدرس صداسازی و آواز ایرانی ارایه می شود. 

مجیدی در این سخنرانی به نقش دهان در آواز خواهد پرداخت. این پژوهنده در این بار می گوید: «حفرۀ دهان در کنار حفره ها ی حلق و بینی یکی از موثرترین قسمت های مجرای گفتار در تولید و شکل دهی صدا و آواهاست.

در جهان با روش های مختلفی اعضای دهان را در تولید و تغییر صدا به کار می گیرند، در این سخنرانی تلاش می شود با مرور تکنیک  برخی اساتید ایرانی و دیگر کشورها، این نقش را بهتر شناخته و با ارایۀ تمرین هایی به بهبود کیفیت صدا در خوانندگی کمک کنیم.»

در بخش آواز و سخن نیز بامداد فلاحتی به همراه پوریا سبزواری آهنگساز و نوازنده تار حضور می یابند. فلاحتی لابلای اجرای ساز و آواز به فراخور صحبت هایی مرتبط با اجرایش ارایه می کند.

در بخشی دیگر داریوش آریان پور با تار و علیرضا شریعتی با پیانو، مسعود مظلوم خواننده را همراهی می کنند. دل شکن به آهنگسازی اکبر محسنی و شعر بیژن ترقی و نیز دلتنگی با آهنگسازی و ترانه سرا مسعود مظلوم (در دشتی و بیات اصفهان) از دیگر بخش های آیین آواز این ماه است.

در بخشی دیگر احسان عبایی نوازنده تار، مجید رهنما نوازنده نی و مهدی رنگین کمان نوازنده تمبک، صدای امیرحسین رحمتی را به ترتیب با اجرای پیش درآمد دشتی اثر غلامحسین بیگجه خانی، ساز و آواز دشتی، تصنیف نرگس مست و رنگ دشتی شهنازی

همراهی می کنند. غزل آواز این اجرا اثر از مهدی اخوان ثالث خواهد بود.

امیرعلی هاشمی خواننده و ادیب تیرانداز سه تارنواز دیگر اجرای نشست را بر عهده دارند. اجرای جداگانه آواز توسط ادیب تیرانداز به همراه سه تارنوازی خودش از جمله برنامه هایی است که پیش روی مخاطبان برنامه قرار می گیرد.

حضور در این برنامه برای عموم علاقه مندان آزاد و رایگان است و برای شرکت در آن می توانید به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه کنند.

آیین آواز به ایستگاه چهل و پنجم رسید

پایان خبر آیت البرز 

آیین آواز به ایستگاه چهل و پنجم رسید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیین آواز به ایستگاه چهل و پنجم رسید" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیین آواز به ایستگاه چهل و پنجم رسید"، کلیک کنید.