در پی زیان دهی خودروسازان بزرگ؛ وزیر صمت دست به کار شد

در پی زیان دهی خودروسازان بزرگ؛ وزیر صمت دست به کار شد

به گزارش خبرگزاری آیت البرز، عباس علی آبادی در نامه ای خطاب به محسن رضایی (دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا)، به بیان نگرانی خودروسازان از بابت افزایش زیان انباشته و شمولیت ماده 141 قانون تجارت برای سومین سال متوالی و همچنین عواقب ناشی از این زیان دهی بر سهامداران خرد و تاثیر قابل توجه معاملات دو نماد سایپا و ایران خودرو بر روند شاخص کل و کاهش ارزش دارایی های سهامداران پرداخت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن اشاره به شرایط حاکم بر صنعت خودرو کشور و افزایش زبان دو خودروساز بزرگ طی نیمه نخست امسال، خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت از طریق کاهش زیان انباشته تا مهلت تعیین شده را غیرممکن خوانده و تنها راهکار عملیاتی جهت این امر (خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت) را افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، اعلام کرده و خواستار احتساب معافیت مالی تا پایان تیرماه 1403، شده است.

آیت البرز نوشت: متن نامه مذکور مقام عالی وزارت صمت به شرح زیر است:

”چنانچه استحضار دارید، افزایش زیان انباشته شرکت های سایپا و ایران خودرو منجر به شمولیت ماده 141 اصلاحی قانون تجارت برای سومین سال متوالی شده و بر اساس مصوبات هیات پذیرش اوراق بهادار (صورتجلسه پیوست به شماره 272 تاریخ 24 مرداد1402 )، در صورت عدم خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت تا تاریخ 31 تیر 1403 نماد معاملاتی دو شرکت مذکور، لغو پذیرش و از بازار دوم بورس به بازار پایه فرابورس منتقل خواهند شد.

این امر با توجه به حضور بی شمار سهامداران خرد و تاثیر قابل ملاحظه معاملات دو نماد سایپا و ایران خودرو در روند شاخص کل، تبعات منفی برای سهامداران بواسطه کاهش ارزش دارایی های شان و به تبع آن بازار سرمایه کشور خواهد داشت.

در این خصوص، ذکر این نکته ضروری است که با عنایت به شرایط حاکم بر صنعت خودرو و افزایش زبان دو خودروساز بزرگ در شش ماهه ابتدایی سال 1402، خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت از طریق کاهش زیان انباشته تا مهلت تعیین شده امکان پذیر نخواهد بود و انجام افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به عنوان تنها راهکار عملیاتی جهت خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت است، که بواسطه ثبت افزایش سرمایه از این محل در اردیبهشت 1399 توسط شرکت های مذکور و عدم امکان استفاده تا پنج سال پس از آن (اردیبهشت 1404) با مانع قانونی مواجه است.

لذا در جهت رفع موانع ایجاد شده و با عنایت به مفاد ماده 14 قانونِ حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور مصوب 15 اردیبهشت 1398 خواهشمند است مساعدت لازم برای صدور مجوز انجام افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها برای شرکت های یادشده به صورت معاف از مالیات و صرفاً برای یکبار تا تیرماه سال 1403 مبذول فرمایند. ”

223223

در پی زیان دهی خودروسازان بزرگ؛ وزیر صمت دست به کار شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در پی زیان دهی خودروسازان بزرگ؛ وزیر صمت دست به کار شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در پی زیان دهی خودروسازان بزرگ؛ وزیر صمت دست به کار شد"، کلیک کنید.