هاشمی: نمی توانیم ریالی به باشگاه های استقلال و پرسپولیس کمک کنیم

هاشمی: نمی توانیم ریالی به باشگاه های استقلال و پرسپولیس کمک کنیم

وزیر ورزش و جوانان گفت: یکی از چالش های همیشگی که مجموعه ورزش کشور با آن روبرو بوده است، بحث اساس نامه های فدراسیون های ورزشی است. ورزش ما به این بلوغ رسیده است که فدراسیون ها دارای اساس نامه مستقل باشند.

به گزارش آیت البرز و به نقل از وزارت ورزش و جوانان، کیومرث هاشمی، درخصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی و حضور جامعه ورزش در این انتخابات گفت: از مردم عزیز ایران خصوصا جامعه ورزش خواهش می کنم حضور پررنگی پای صندوق های رای داشته باشند. رای هر یک از آن ها می تواند در تعیین سرنوشت مردم موثر باشد. ما در این راستا اقدامات بسیار خوبی انجام دادیم و یک صندوق ویژه قهرمانان در ورزشگاه شیرودی در نظر گرفتیم. حضور مردم همیشه در انتخابات موثر بوده است.
 
وی افزود: خیلی از نماینده ها هستند که در برنامه های خود توجه به ورزش را جزو اولویت های خود قرار دادند و این نشان می دهد که ورزش جایگاه خود را پیدا کرده است. امیدوار هستیم افرادی که انتخاب می شوند در تمامی زمینه ها کمک کنند و ناظرین خوبی باشند و این اتفاق باعث خوشحالی ما است. این افراد نمایندگان مردم هستند و هر چقدر پشتوانه رای بیشتری داشته باشند، از قدرت بیشتری بهره مند خواهند بود.
 
هاشمی گفت: مسایل ورزش کشور در مجلس شورای اسلامی، در کمیسیون فرهنگی مجلس بررسی می شود و هر اتفاقی که رخ دهد، در آن کمیسیون و کمیته تخصصی در نظر گرفته خواهد شد. نظرات آن ها کارشناسی است و یکی از ظرفیت های خوب برای ورزش کشور است و الان هم داریم از آن استفاده می کنیم. خروجی کمیسیون ها در صحن مجلس و تصمیم گیری کلان نماینده نقش دارد و امیدوارم حضور پررنگی را پای صندوق های انتخابات شاهد باشیم و اتفاقات خوبی رقم بخورد.
 
وزیر ورزش درخصوص انتخابات فدراسیون های ورزشی و مسایلی درخصوص اساس نامه های این فدراسیون ها وجود دارد، گفت: یکی از چالش های همیشگی که مجموعه ورزش کشور با آن روبرو بوده است، بحث اساس نامه های فدراسیون های ورزشی است. برخی فدراسیون ها هستند که شکل صنفی دارند و برخی دیگر فدراسیون های پشتیبان هستند و برخی دیگر هم فدراسیون های چند رشته ای هستند. یک سری دیگر از فدراسیون ها رشته های المپیکی را شامل می شوند. ورزش ما به این بلوغ رسیده است که فدراسیون ها دارای اساس نامه مستقل باشند.
 
وی گفت: در دیداری که جامعه ورزش با مقام معظم رهبری داشت یکی از مسایلی که مطرح شد، حل مسایل قدیمی ورزش بود و یکی از مسایلی که ما داریم دنبال می کنیم، این است که هر فدراسیون اساس نامه اختصاصی خود را داشته باشد. با این که شکل اساس نامه ها ممکن است یکی باشد اما هر فدراسیون مسایل مستقل خودش را در اساس نامه پیش خواهد برد. نزدیک 70 درصد اساس نامه شکل مشترکی خواهد داشت و بقیه اساس نامه ها مسایل اختصاصی و مستقل خود را درنظر خواهد گرفت تا این مشکل هم برطرف شود. تلاش ما بر این است که این اتفاق در سال آینده رقم بخورد و کار را شروع کردیم. در جلسه ای که با روسای فدراسیون های ورزشی داشتیم، کمیته ای را برای هر فدراسیون در نظر گرفتیم تا با همکاری مجموعه های دیگر به یک جمع بندی خوبی در اساس نامه ها برسیم.
 
هاشمی درخصوص حضور پیدا نکردن سرپرست در انتخابات فدراسیون های ورزشی گفت: ما در این زمینه اعلام کردیم که هر کسی که می خواهد سرپرست فدراسیون شود، در فرایند انتخابات نقشی نخواهد داشت و به این موضوع ورود نکنید. اتفاق خوبی با این حرکت رقم خورده، این است که با حضور سرپرست در فدراسیون، حضور سیاسیون در کار کمتر می شود. معمولا در هر انتخاباتی لابی هست و یک چیز طبیعی است و سعی کردیم شرایطی را فراهم کنیم که کسی که دغدغه ورزش را دارد، بتواند مسیر مشخصی را طی کند. وقتی که ما به جامعه مخاطب آن رشته اعتماد می کنیم، به رای آن ها احترام می گذاریم.
 
وزیر ورزش و جوانان درخصوص ابطال برخی از انتخابات فدراسیون ها گفت: ما اعتقاد داریم که فدراسیون ها استقلال دارند اما اگر حس کنیم که اشتباهی دارد صورت می گیرد، واحد حقوقی ما کارهای لازم را پیش خواهد برد. در این موضوع، برخی مشکلات حل شده است و فدراسیون ها دارند پیگیری های لازم را انجام می دهند.
 
هاشمی خاطرنشان کرد: مشکلی که در روند برخی انتخابات پیش آمده است، به خاطر ضعف اساس نامه بوده و این مسایل بررسی شده است و حق تجدید نظر برای فدراسیون باقی مانده است. فوتبال به نوعی استقلال خودش را دارد و یکی از ایرادهای فدراسیون جهانی گرفته بود، اساس نامه ای که به تصویب رسیده بود و مقداری تفاوت در این مورد وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی از تفاوت ها درخصوص اعضای مجمع است که این ها قابل حل شدن است و اگر ما بتوانیم دفاعاعیات خوبی در این خصوص داشته باشیم، اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد. اختلافات، اختلافات خیلی بزرگی نیست اما باید رایزنی و تلاش کرد.
 
وی در پاسخ به این سوال که کدام رشته ورزشی و فدراسیون را بیشتر دوست دارید؟ گفت: من به واسطه شغل خودم، باید همه فدراسیون ها را دوست داشته باشم اما اینکه باید به چه فدراسیون هایی بیشتر توجه شود، باید گفت به رشته های مادر و پرمدال باید توجه کرد. در سال منتهی به المپیک، باید به رشته های المپیکی مثل کشتی، وزنه برداری و تکواندو توجه شود.
 
هاشمی درباره میزبانی مسابقات دوومیدانی داخل سالن آسیا که هفته گذشته در تهران برگزار شد، گفت: میزبانی یک رشته مادر، یکی از اتفاقات خوبی بود که ما از آن ها دفاع می کنیم. ما از میزبانی هایی که در رشته های مختلف برگزار شده بود حمایت و کمک کردیم. سیاست دولت گرفتن میزبانی ها است. ما میزبانی های تک رشته ای می توانیم داشته باشیم و همین مسابقات دوومیدانی داخل سالن آسیا، باعث شد تا ورزشکاران دختر ما، شرایط خوبی را داشته باشند. این از مزایای میزبانی است و یکی از سیاست های قطعی ما این است که بتوانیم میزبانی مسابقات را بگیریم و مقدمات آن را فراهم کنیم.
 
وی درخصوص مسایل زیرساخت و پروژه های ورزشی گفت: از زمانی که ما آمدیم، هیچ پروژه ای را کلنگ نزدیم. پروژه های نیمه تمام احصا و شناسایی شد و در مجموع 31 استان کشور، حدود 3 هزار و 428 پروژه نیمه تمام در گونه های مختلف ورزشی داریم. برخی از این پروژه ها چندین سال است که هنوز به مساله مشخصی نرسیدند و نگاه دولت این است که پروژه جدیدی شروع نکنیم و پروژه های نیمه تمام را به اتمام برسانیم. قرار است قبل از طرح آمایش سرزمین هیچ پروژه ای آغاز نشود. در طرح آمایش سرزمین دیگر رابطه ها نقشی در پروژه ها ندارند. در شهری ورزشگاه 25 هزار نفره ساخته شده است اما هیچ کارایی در آن وجود ندارد و این به خاطر نبود آمایش سرزمین است.

وزیر ورزش و جوانان درخصوص حضور بخش خصوصی در ورزش کشور گفت: در شورای عالی ورزش، رییس جمهور به حضور بخش خصوصی تاکید داشت. ما می توانیم پروژه های نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار کنیم. اگر دولت روی این پروژه ها تمرکز کند، بحث نگهداری و اعتبارات نگهداری آن مطرح می شود. می توانیم این را به سرمایه گذار یا قهرمان ورزشی واگذار کنیم و طبق قراردادی که بسته می شود، مدیریت آن پروژه ورزشی با خود آن قهرمان یا سرمایه گذار است و این باعث می شود بهره وری اش بالا برود. این پروژه ها باعث می شود تا بخش خصوصی هزینه بیشتری و وقت بیشتری برای آن بگذارد.
 
وزیر ورزش و جوانان درباره معایب حضور بخش خصوصی در ورزش کشور گفت: الان بالای 100 پروژه ورزشی به بخش خصوصی واگذار شده و یکی از معایب حضور بخش خصوصی در ورزش این است که بخش خصوصی در مناطق کم برخوردار هزینه نمی کند و گفتیم که دولت در مناطق محروم سرمایه گذاری کند تا فشار روی مردم نباشد. به طور کلی نگاه مردم برای ما مهم است.
 
وی درخصوص اینکه از عملکرد کاروان ایران در بازی های آسیایی هانگژو راضی بودید؟ گفت: راضی نبودیم اما قابل پیش بینی بود. یک پروسه 8 ساله ای برای بازی های آسیایی و المپیک در نظر گرفته می شود و یک شبه نتایج به دست نمی آید اما اتفاقات خوبی در برخی رشته ها افتاد و به طور مثال در رشته ژیمناستیک شاهد افتخارآفرینی مهدی الفتی بودیم.
 
وی افزود: زمانی که ما به وزارت ورزش آمدیم، ستاد بازی های المپیک وجود داشت و افرادی در آنجا بودند که تخصص لازم را برای پیگیری امور نداشتند. ما از روز اول گفتیم نیازی به تشکیل این ستاد نیست و الان با تشکیل جلسه های مربوطه داریم کارهای لازم را انجام می دهیم. ما دخالتی روی امور نداریم و در جلسه هیات اجرایی کمیته المپیک درخصوص مسایل مختلف و حمایت هایی که وزارت ورزش و جوانان باید انجام دهد، صحبت می کنیم.

هاشمی در پاسخ به این سوال که عملکرد کاروان ایران را در بازی های المپیک پاریس چطور پیش بینی می کنید؟ گفت: قضاوت الان زود است و من الان نمی توانم ارزیابی داشته باشم و الان بخواهم حرفی بزنم، دور از نگاه کارشناسی است و به خودم اجازه نمی دهم که صحبت کنم. ما الان جلسات مشترکی با کمیته ملی المپیک و فدراسیون های المپیکی برگزار کردیم و خواهیم کرد و دغدغه های آن ها را خواهیم شنید تا کاروان بدون دغدغه اعزام شود. در المپیک قبلی یک فرصت طلایی برای ما وجود داشت و آن هم حضور رشته ورزشی کاراته بود که آقای سجاد گنج زاده مدال طلا را کسب کردند و این فرصت برای ما وجود ندارد و این برای ما و برای ظرفیت ملی یک آسیب به حساب می آید.
 
وزیر ورزش و جوانان درخصوص عملکرد فوتبال ایران در رقابت های اخیر گفت: فوتبال رشته مورد علاقه من است و من رشته تخصصی ام فوتبال بوده است. اگر کمتر اظهار نظر می کند به خاطر شرایط خاص فوتبال است. من به نظرات کارشناسان احترام می گذارم و اگر نقدی است، بگذاریم کارشناسان درباره آن نظر بدهند. فوتبال ما در جام ملت های آسیا، می توانست بهتر از این نتیجه بگیرد و شرایط بهتری را رقم بزند. تیم ملی در جام ملت های آسیا یک بازی سینوسی داشت و در بازی مقابل ژاپن، مردم امیدوار شدند. ما در این مسابقات به میزبان و قهرمان بازی ها باختیم و اگر آن ضربه علیرضا جهانبخش به گل تبدیل شده بود، دیگر این بحث ها نبود.
هاشمی خاطرنشان کرد: برد و باخت در ورزش وجود دارد و مردم ما با هر بردی خوشحال و ناراحت می شوند. ما باید عمقی تر نسبت به فوتبال نگاه کنیم و یکی از اشتباهات ما در فوتبال کشور، خوابیدن در باد رنکینگ آسیا است. این ها یک مسایل نمادین است و نباید گول این ها را بخوریم و باید کارهای زیربنایی کنیم. ما باید در بحث ساختارهای باشگاه ها کارهای لازم رانجام دهیم و باید بخش خصوصی وارد شود. تیم ملی خوب از دل باشگاه های خوب بیرون می آید و این ضعف را باید برطرف کنیم. قانون نظام باشگاه داری در دست مجلس است و اگر در مجلس حال حاضر به تصویب برسد، خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد.
 
وی درخصوص مشکلاتی که برای حرفه ای سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پیش آمده است، خاطرنشان کرد: بحث مالکیت دو باشگاه مربوط به وزارت ورزش و جوانان است. وزارت خانه نباید تیم داری کند و نمی تواند کمکی به این باشگاه ها انجام دهد. این باشگاه ها هوادار دارند و بالای 40 میلیون هوادار نگران سرنوشت دو باشگاه هستند. نمی شود نظرات آن ها را نادیده گرفت و قبل از موعد مشکل مالکیت حل خواهد شد. وزارت ورزش و جوانان هیچ تیمی را نباید تحت پوشش قرار دهد. امیدوار هستیم این دو تیم مردمی، توسط مردم مدیریت شود و از ظرفیت های بخش خصوصی قرار بگیرد.

پایان خبر آیت البرز

هاشمی: نمی توانیم ریالی به باشگاه های استقلال و پرسپولیس کمک کنیم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هاشمی: نمی توانیم ریالی به باشگاه های استقلال و پرسپولیس کمک کنیم" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هاشمی: نمی توانیم ریالی به باشگاه های استقلال و پرسپولیس کمک کنیم"، کلیک کنید.