9 استاد ممتاز نشان ویژه دریافت کردند

9 استاد ممتاز نشان ویژه دریافت کردند

نشان ویژه استاد ممتازی» برای نخستین بار در دانشگاه تهران طی مراسمی با حضور وزیر علوم و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به 9 استاد ممتاز این دانشگاه اعطا شد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزو فناوری آیت البرز،  نشان استاد ممتازی دانشگاه تهران امشب (دوشنبه، 7 اسفند 1402) به اساتید برجسته محمدرضا مخبر دزفولی، محمدرضا شفیعی کدکنی، علی اکبر موسوی موحدی، علی اکبر صبوری، غلامعلی افروز، مهدی اخوان بهابادی،  محمود کمره ای،  جواد فیض و  عباس مصلی نژاد اعطا شد. 

در این مراسم محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران و جمعی از شخصیت های علمی و فرهنگی و سیاسی در محل تالار علامه امینی حضور داشتند.

دانشگاه تهران از سال 1386 برنامه اعطای نشان استاد ممتاز را آغاز کرد و پس از دانشگاه تهران، این برنامه در برخی دیگر از دانشگاه های کشور نیز اجرا شد.

با تصویب آیین نامه استاد ممتاز و آخرین بازنگری در شیوه انتخاب و معرفی استاد ممتاز در سال 1397 توسط هیات امنای دانشگاه تهران، استادان ممتاز طبق این آیین نامه معرفی و انتخاب می شوند.

در انتخاب استاد ممتاز، فرد نمی تواند خود را به عنوان نامزد استاد ممتازی معرفی کند و فرآیند انتخاب استاد ممتاز مثل دانشیاری و استاد تمامی نیست که عضو هیات علمی خود را برای احراز رتبه استاد ممتازی معرفی کند، بلکه باید افراد دیگری که استاد تمام هستند، فردی را که بیش از 10 سال رتبه استاد تمامی داشته است، به دبیرخانه معرفی کنند البته این فرایند کاملاً محرمانه است.

پس از دریافت اسامی نامزدهای دریافت درجه استاد ممتازی، بررسی صلاحیت نامزدها برای دریافت این درجه، در سه کمیته جداگانه  صورت می گیرد.

بر اساس مصوبه هییت امنای دانشگاه تهران مصوب 1397، امتیازدهی پرونده در دبیرخانه توسط کمیسیون تخصصی انتخاب استاد ممتاز متشکل از رییس کمیسیون تخصصی مربوطه هیات ممیزه، نماینده یا نمایندگان دانشکدگان/دانشکده در هیات ممیزه و سه استاد صاحب نظر و سرآمد انجام می شود.

پس از بررسی در کمیته تخصصی، انتخاب استاد ممتاز در شورای انتخاب استاد ممتاز که متشکل از رییس دانشگاه، معاون پژوهشی، معاون آموزشی، معاون بین الملل و معاون فرهنگی و دبیر هیات ممیزه و سه نفر از شخصیت های، فرهنگی، علمی و پژوهشی برجسته کشور است، بررسی و استادی که حایز دریافت استاد ممتازی است معرفی می شود و پس از معرفی حکم استاد ممتازی توسط رییس دانشگاه تهران صادر و در مراسم ویژه ای اعطا می شود.

در این شورا بیشتر بر روی شخصیت و برجستگی استاد تاکید می شود و زمانی که نام استادی به عنوان استاد ممتاز معرفی شد مورد تایید همگان باشد.

در حال حاضر دانشگاه تهران دارای 9 استاد با درجه ممتازی است که بر اساس آیین نامه مصوب 30 مردادماه 1397 چهار استاد از سوی دبیرخانه استاد ممتازی که در معاونت پژوهشی تشکیل شده است، به عنوان استاد ممتاز معرفی شدند که دکتر اخوان بهابادی در سال 1401 و دکتر کمره ای، دکتر مخبر، دکتر فیض و دکتر مصلی نژاد نیز برای سال 1402 معرفی شدند.

اعطای پایه تشویقی، پذیرش دو دانشجوی دکترا در هر سال، تعویق بازنشستگی و اعطای گرنت های ویژه به دارندگان عنوان استاد ممتازی را از جمله تسهیلات اعطای به استادان ممتاز که برای نخستین بار در سال 1386 دانشگاه تهران آیین نامه استاد ممتازی را تدوین، تصویب و اجرا کرد.

در آیین نامه استاد ممتازی علاوه بر شاخص های کمی و کیفی، اشاره کوتاهی هم به اثر بخشی اجتماعی شده است، ولی در بازنگری آیین نامه آنچه که مد نظر و مورد تاکید ریاست دانشگاه بوده اثربخشی اجتماعی باید اصل باشد و اثر بخشی اجتماعی به عنوان اصلی ترین شاخصی در نظر گرفته شده است.

شاخص مرتبط با اثربخشی نیز گسترش یافته است و شاخص های مثل شاگردپروری، فعالیت های فرهنگی و بین المللی و فعالیت های با اثرگذاری اجتماعی در بازنگری آیین نامه انتخاب استاد نمونه مورد تاکید قرار گرفته اند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "9 استاد ممتاز نشان ویژه دریافت کردند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "9 استاد ممتاز نشان ویژه دریافت کردند"، کلیک کنید.