آمریکا پیش نویس قطعنامه الجزایر را وتو کرد

آمریکا پیش نویس قطعنامه الجزایر را وتو کرد

نماینده دایم آمریکا در سازمان ملل پیش نویس قطعنامه الجزایر را که خواستار آتش بس فوری در غزه به دلایل بشردوستانه است، وتو کرد.

به گزارش آیت البرز، نماینده دایم آمریکا در سازمان ملل پیش نویس قطعنامه الجزایر را وتو کرد و این پیش نویس 13 رای مثبت گرفت و با وتوی آمریکا شکست خورد.

«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل در این جلسه آمریکا را مسوول ممانعت از صدور قطعنامه آتش بس دانست و گفت آنچه واشنگتن می خواهد این است که زمان بیشتری را برای عملیات نظامی رژیم صهیونیستی بخرد و از رهبران آن در برابر پاسخگویی محافظت کند.

«عمار بن جامع» نماینده دایم الجزایر در سازمان ملل نیز تاکید کرد شورای امنیت نمی تواند در اجرای وظایف خود درباره حفظ صلح، صرفا به درخواست برقراری آتش بس اکتفا کند.

وی با اشاره به پیش نویس قطعنامه ای که کشورش ارایه کرده، تصریح کرد پیش نویس قطعنامه ارایه شده به شورای امنیت خواستار آتش بس بشردوستانه و ورود بدون مانع کمک ها به تمام نقاط غزه است.

بن جامع گفت این پیش نویس خواستار مخالفت با کوچ اجباری مردم غزه و پایبندی به حکم دیوان بین المللی دادگستری درباره غزه است. با وجودی که یک ماه از صدور حکم این دیوان می گذرد اما در عمل هیچ تغییری رخ نداده است و زمانش رسیده که شورای امنیت به مسوولیت خود عمل کند.

نماینده الجزایر ضمن ارایه پیش نویس قطعنامه، تاکید کرد رای دادن به نفع این قطعنامه، حمایت از حق حیات فلسطینیان محسوب می شود و مخالفت با آن به منزله اعمال گرسنگی بر مردم غزه است.

پیشتر لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل در واکنش به پیش نویس الجزایر گفته بود: اگر پیش نویس قطعنامه آتش بس در غزه به شکل فعلی به رای گذاشته شود، از طرف ما تایید نخواهد شد.

یکی از برجسته ترین مفاد پیش نویس طرح الجزایر این است که شورای امنیت «خواهان آتش بس فوری به دلایل بشردوستانه است که باید توسط همه طرف ها رعایت شود». پیش نویس قطعنامه با رد «آوارگی اجباری غیرنظامیان فلسطینی»، بار دیگر «همه طرف ها را به رعایت قوانین بین المللی» فراخواند.

این در حالی است که پیش نویس چهار صفحه ای افشا شده قطعنامه آمریکا به طور غیرعادی بر جنبش حماس تمرکز دارد و شش بار در بندهای مختلف به آن اشاره کرده است. زبان مورد استفاده در مورد آتش بس نیز کلی است و زمینه را برای گریز رژیم صهیونیستی فراهم می کند.

طرح پیش نویس آمریکا بارها جنبش حماس را با ادعاهای خود محکوم می کند و اتهامات واهی اشغالگران را تکرار می کند.

از زمان تهیه طرح پیش نویس قطعنامه الجزایر در پایان ژانویه، طرف آمریکایی تلاش کرد تا از روند مذاکره بر سر متن این پیش نویس جلوگیری کند و با ارایه پیش نویس دیگری به اقدامات بشردوستانه الجزایر حمله کرده و مانع از اجرای آن شود.

پایان خبر آیت البرز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا پیش نویس قطعنامه الجزایر را وتو کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا پیش نویس قطعنامه الجزایر را وتو کرد"، کلیک کنید.