هشدار درباره تصادف کامیون ها

هشدار درباره تصادف کامیون ها

آفتاب نیوز :

سرهنگ رابعه جوانبخت با اشاره به تعریف خودروهای سنگین گفت: به آن دسته از خودروهایی که وزن و ابعاد آنها از سایر خودروهای معمولی وسیع تر و بزرگتر است، خودروهای سنگین می گویند که شامل کامیون ها، تک محورها، چند محورها و کشنده ها می شود.

وی با اشاره به تخلفات شایع کامیون ها گفت: تخلف یک خودروی سنگین می تواند در بروز تصادفات نقش بسیار مهمی داشته باشد. ما در بررسی تخلفات خودروهای سنگین دریافتیم که رانندگان این خودروها، برخی تخلفات را بیشتر انجام می دهند، تخلفاتی نظیر حمل بارهای نامتعارف توسط کامیون های کشنده یا همان عدم رعایت میزان بار استاندارد  از جمله مهم ترین این تخلفات است. ارتکاب این تخلف از سوی کامیون ها باعث می شود سطح راه آسیب ببیند، همچنین ترمزها در این مواقع عملکرد درستی ندارند و به خاطر همین باعث ایجاد تصادفات ناگوار می شوند که پلیس روی این موضوع بسیار حساس است.

جوانبخت ادامه داد: سرعت زیاد کامیون ها نیز تخلف دیگری است که مورد توجه پلیس قرار دارد. کامیون ها علاوه بر اینکه حجیم هستند، خیلی هم تمایل به این دارند که سرعت را تجربه کنند. سرعت یک کامیون را هیچگاه نمی شود با سرعت یک خودروی سواری یکی دانست و این دو با هم بسیار متفاوت هستند. کامیون ها در اطراف خود نقاط کور زیادی دارند. نقاط کور به نقاطی گفته می شود که راننده اشرافیت لازم را در دید اطراف کامیون خود به خوبی ندارند و متاسفانه در بسیاری مواقع خودروها و موتورسیکلت ها در همین نقاط کور قرار می گیرند و وقتی هم که سرعت آنها بالا باشد خب طبیعی است که شاهد تصادفتا فوتی و جرحی سنگین باشیم.

به گفته رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ، سرعت، اضافه بار و تغییر مسیرهای ناگهانی بیشترین تخلفات خودروهای سنگین هستند.

وی با بیان اینکه در 10 ماهه سال جاری در شهر تهران 21 درصد تصادفات فوتی مربوط به خودروهای سنگین بوده است، گفت: این آمار بسیار قابل توجه است . در بحث تصادفات جرحی نیز این عدد به 9 درصد می رسد.

جوانبخت در ادامه به سهم تغیبر مسیر ناگهانی وسایل نقلیه سنگین در وقوع تصادفات پرداخت و گفت: این تخلف باعث وقوع 21 درصد تصادفات منجر به فوت افراد شده است. همچنین بررسی علت  تصادفات فوتی در 10 ماهه سال جاری در پایتخت نشان می دهد که 24 درصد از علت تصادفات فقط به عدم توجه به جلو بازمی گردد.

وی ادامه داد: همچنین خستگی و خواب آلودگی رانندگان، خوردن و آشامیدن، صحبت با تلفن همراه نیز از دیگر دلایل تصادفات خودروهای سنگین در شهر تهران است.

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد : رانندگان خودروهای سنگین باید بدانند وقتی در یک معبر بزرگراهی در خارج از شهر تردد می کنند،  فضا با محدوده های بزرگراهی شهری متفاوت است. پس رانندگان باید این تفاوت را بدانند و باید جنس رانندگی خود را بدانند و طبق شرایط درون و برون شهری رانندگی کنند. همچنین 15 درصد از علت تصادفات فوتی ناشی از حرکت با دنده عقب است. نکته دیگری که درباره خودروهای سنگین وجود دارد حرکت با دنده عقب آنهاست که معمولا بارهایی را جابجا می کنند خیلی وقت ها حواس آنها نیست و به مسیر آشنایی ندارند و خودروهایی که در این مسیر در حال تردد هستند خیلی متوجه حرکت دنده عقب آنها نمی شوند و باعث بروز حوادث ناگواری می شود.

به گفته وی فاصله طولی و عرضی نیز یکی دیگر از نکاتی است که رانندگان خودروهای سنگین باید آن را رعایت کنند تا کمتر دچار تصادف شوند.

بیشترین تصادفات خودروهای سنگین چه ساعتی و در کجا رخ می دهد؟
جوانبخت ادامه داد: بیشترین سهم تصادفات خودروهای سنگین در بزرگراه ها است.تصادفات شدید خودروهای سنگین بیشتر در بزرگراه های آزادگان، بزرگراه مخصوص یا همان بزرگراه شهید لشگری و بزرگراه امام رضا (ع) رخ داده است.

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: پیگیری های زیادی از ناحیه پلیس راهور تهران برای روشنایی بخشی از بزرگراه امام رضا (ع) که در حوزه راهور تهران بزرگ قرار دارد، انجام شده است که امیدواریم سازمان های دخیل نسبت به افزایش روشنایی قسمت هایی که نیاز است اقدام کنند.

وی اضافه کرد: بیشترین زمان وقوع تصادفات خودروهای سنگین از ساعت 12 تا 16 است چرا که تردد این خودروها با حرکت خودروهای سنگین یکی می شود و ساعت 8 تا 12 ظهر نیز به میزان 28 درصد در رتبه بعدی قرار دارد.
 
رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که در خصوص خودروهای سنگین مطرح است بحث خستگی و خواب آلودگی رانندگان خودروهای سنگین است که معمولا آنها مسافت های طولانی را طی می کنند. آنها وقتی به نزدیکی شهرها می رسند خستگی و خواب آلودگی بر آنها چیره می شود.

جوانبخت ادامه داد:  به دلیل اینکه سایر خودروها و موتورسیکلت ها در نقاط کور این خودروهای سنگین قرار می گیرند رانندگان می توانند از سیستم های پیشرفته و سنسورهای خوبی که به همین منظور وجود دارد در شیشه ها و آیینه بغل استفاده کنند و این نقاظ ضعف و نقاط کور خودروها را با آن وسیله ها به خوبی پوشش دهند.

وی افزود: راننده کامیون واقعا افراد و خودروها و موتورسیکلت سوارانی را که در نقاط کور قرار می گیرند، نمی بیند. از این رو هشدار پلیس این است که این افراد سعی نکنند در این نقاط قرار بگیرند و به موازات این نقاط کور حرکت کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار درباره تصادف کامیون ها" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار درباره تصادف کامیون ها"، کلیک کنید.