سایه متمم 14 بر سر ترامپ؛ ترس بزرگ سیاستمدار جنجالی!

سایه متمم 14 بر سر ترامپ؛ ترس بزرگ سیاستمدار جنجالی!

ترامپ نگران آن است که فرامتنی به نام حادثه ششم ژانویه 2021، تبدیل به پاشنه آشیل انتخاباتی وی در سال 2024 شود.

به گزارش آیت البرز، به نقل از بصیرت، رییس جمهور سابق آمریکا دیگر کمترین تردیدی نسبت به پیروزی در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان ندارد. نیکی هیلی یا نامزدهای دیگر، قدرت سبقت از وی را در نظرسنجی ها و رقابت های مستقیم انتخاباتی نداشته و تا کنون نیز نتایج انتخابات درون حزبی یکی پس از دیگری به سود او رقم خورده است. در این میان، تنها یک احتمال است که می تواند در مسیر پیشروی انتخاباتی ترامپ سکته ایجاد کند و آن، محرومیت وی از انتخابات به دلیل تشویق شهروندان به شورش در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 میلادی می باشد. به عبارت بهتر، ترامپ نگران آن است که فرامتنی به نام حادثه ششم ژانویه 2021، تبدیل به پاشنه آشیل انتخاباتی وی در سال 2024 شود. این نگرانی زمانی (برای ترامپ) بیشتر شده که کمپین جمهوریخواهان نشانه هایی را از خیز دموکرات های سنا برای محرومیت ترامپ از انتخابات ریاست جمهوری مشاهده کرده اند.
چندین ایالت آمریکا شاهد کارزار حقوقی پرریسکی برای رد کردن صلاحیت دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2024 بوده اند، کارزاری که در دو ایالت کلرادو و مین با موفقیت نیز همراه شد. هسته اصلی این استراتژی تلاش برای جلوگیری از شرکت ترامپ در انتخابات مقدماتی با استناد به یکی از تمهیدات بسیار کم استفاده قانون اساسی است.
ماده سوم متمم چهاردهم هر کسی را که «در شورش یا غایله» علیه کشور شرکت کرده باشد از کسب مناصب فدرال منع می کند.

خیز حقوقدانان علیه ترامپ
ارایه کنندگان این طرح فعالان لیبرال بودند، اما این تیوری که ترامپ پس از شورش 6 ژانویه 2021 فاقد شرایط لازم برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری است در ماه های اخیر برجسته تر شد و حالا بعضی از محافظه کاران هم از آن استقبال کرده اند.دادگاه عالی کلرادو اولین مرجع قضایی بود که از این ایده حمایت حقوقی کرد و روز 19 دسامبر سال گذشته دستور داد که نام ترامپ از انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه حذف شود.این نخستین بار بود که از ماده سوم متمم چهاردهم برای رد صلاحیت یک نامزد ریاست جمهوری استفاده می شد.سپس بلندپایه ترین مسیول انتخابات در ایالت مین – شینا بلوز دموکرات که وزیر داخله این ایالت است – روز 28 دسامبر با ارجاع به متمم چهاردهم دستور داد که ترامپ نمی تواند در این ایالت نامزد ریاست جمهوری شود.هر دو حکم تا زمان دادگاه تجدید نظر تعلیق شده اند، اما منتقدان هشدار داده اند که به سرانجام رسیدن این پرونده ها شاید باعث شود که رای دهندگان فرصت پیدا نکنند که خود درباره بازگشت ترامپ به کاخ سفید تصمیم بگیرند.

کار به دادگاه عالی کشیده است
حالا دادگاه عالی ایالات متحده که خود آقای ترامپ به شکل گیری ترکیب فعلی آن کمک کرده است در جایگاه داور نهایی قرار دارد و باید در هفته های آتی نظر خود را راجع به این که آیا می شود او را از انتخابات کنار گذاشت یا نه اعلام کند.
متمم چهاردهم پس از جنگ داخلی آمریکا تصویب شد، و هدف از ماده سوم جلوگیری از بازگشت جدایی طلبان به مناصب دولتی گذشته خود بعد از پیوستن دوباره ایالت های جنوبی به ایالات متحده بود.از آن علیه کسانی چون جفرسون دیویس، رییس جمهور ایالات موتلفه آمریکا، و معاونش الکساندر استفنز استفاده شد که هر دو پیش از آن عضو کنگره بودند، ولی بعد از آن استفاده چندانی نداشته است.در پی تلاش های ترامپ برای باطل کردن نتیجه انتخابات 2020 که به شورش در ساختمان کنگره منجر شد، این متمم هم دوباره بر سر زبان ها افتاد.پس از آن شورش، مجلس نمایندگان آمریکا رییس جمهور وقت را به اتهام «تحریک به شورش» استیضاح کرد.اگر مجلس سنا او را محکوم کرده بود، می توانست در ادامه رای دیگری بگیرد و با تنها اکثریت نسبی او را برای همیشه از حضور در مناصب دولتی منع کند.اما آن اتفاق نیافتاد: برای محکوم کردن آقای ترامپ در مجلس سنا به دو سوم نمایندگان احتیاج بود که حاصل نشد، لذا رای دوم هم گرفته نشد.

آیا ماده سوم شامل حال ترامپ می شود؟
گروهی به نام «آزادی بیان برای مردم» می گوید که ماده سوم شامل ترامپ نیز می شود. آن ها به وکالت از گروهی از رای دهندگان در ایالت های ایلینوی و ماساچوست از دادگاه خواسته اند که مانع از شرکت ترامپ در انتخابات های این دو ایالت کلیدی شود. اخیرا با این درخواست مخالفت شد، اما این گروه قول داده است که درخواست تجدید نظر کند.
آن ها پارسال نیز از پنج قانون گذار حامی ترامپ که «شورشی» می خواندند شکایت کردند.یکی از این شکایت ها – علیه مارجری تیلر گرین، نماینده جورجیا در مجلس نمایندگان – در دادگاه مطرح شد اما نهایتا شکست خورد.
ران فین، مدیر حقوقی این سازمان، معتقد است که متمم چهاردهم صرفا برای استفاده در پسایند جنگ داخلی نوشته نشده بود.او به بی بی سی گفت شورش در کنگره آمریکا موفق شد که «برای نخستین بار در تاریخ کشورمان انتقال مسالمت آمیز قدرت را به تعویق بیاندازد، کاری که ایالات موتلفه هرگز نتوانست بکند.ما در سال 2022 مشخصا نامزدهایی را به چالش کشیدیم که یا در اقدامات منتهی به شورش نقش داشتند یا به آن روند یاری رسانده بودند.»
او معتقد است که این پرونده ها سوابق حقوقی مهمی ایجاد کردند که می شود از طریقشان نشان داد که «ترامپ شورشی اصلی است».
کوی گریفین، یکی از مقامات محلی که در شورش آن روز شرکت داشت، در ایالت نیومکزیکو با استناد به همین ماده سوم از کار برکنار شد – رایی که از 1869 به بعد بی سابقه بود. پرونده را گروهی به نام «شهروندان حامی مسیولیت و اخلاق در واشنگتن» به دادگاه برده بودند.

ادامه روند قضایی چه شکلی خواهد بود؟
همین گروه بود که در ایالت کلرادو به وکالت از شش ساکن این ایالت صلاحیت ترامپ را به چالش کشید.رای دهندگان و گروه های حقوقی در دیگر ایالت ها نیز پرونده های مشابهی گشوده اند.این چالش حقوقی حالا به دادگاه عالی رسیده است، دادگاهی که آقای ترامپ در تعیین ترکیب قاضی هایش نقش داشته است. این استراتژی حقوقی از ماه اوت، هنگامی که ترامپ در دو پرونده کیفری جداگانه به کارشکنی انتخاباتی متهم شد، دور بیشتری برداشته است.
همان ماه، ویلیام باوده و مایکل استوکس پولسن، حقوقدان های محافظه کار، در مقاله ای حقوقی نوشتند که ماده سوم «خوداجرا است و بی درنگ باعث رد صلاحیت می شود و نیازی نیز به اقدام اضافی کنگره ندارد».
آن ها نتیجه گرفتند که ممکن است ترامپ بر این اساس واجد شرایط لازم برای انتخابات نباشد.این دو نفر از اعضای انجمن فدرالیست اند، گروهی از لابی گران بسیار بانفوذ که موضعشان در ادامه توسط دیگر کارشناسان حقوقی محافظه کار نیز تایید شد.جفری سوننفیلد، یکی از رییسان مدرسه مدیریت ییل که حامی نقطه نظر باوده و پولسن است، می گوید که حتی دادگاه عالی، با اکثریت محافظه کار و سه عضوش که در دوره ترامپ منصوب شدند، هم شاید پذیرای استدلال آن ها باشد.دادگاه عالی روز 8 فوریه برای بررسی پرونده ایالت کلرادو تشکیل جلسه داد.

استدلال های مخالف چیست؟
مخالفت ها از دو منظر بوده است؛ اجرایی بودن این تیوری و این که آیا در آمریکایی که چنین دچار شکاف شده است باید دست به چنین کاری زد یا نه.
کریس ایگر، رییس حزب جمهوری خواه نیوهمپشایر، گفت «استفاده از یک منطق پیچیده حقوقی برای این که نگذاریم مردم به کسی که دوست دارند رای بدهند مانند رویه های مرسوم در شوروی و کشورهای بی دروپیکر است. من طرفدار ترامپ نیستم. بی طرف ام. اما مبادرت به این کار برای کشور بد است.»
با وجود مشکلات حقوقی فزاینده اش، ترامپ هنوز پیشتاز بلامنازع رقابت داخلی حزب جمهوری خواه است و در نظرسنجی ها هم با جو بایدن، رییس جمهور فعلی، شانه به شانه است.ستاد انتخاباتی او گفته است که این چالش حقوقی دارد «از قانون سوء استفاده بی حدوحصر می کند» و هیچ اساسی ندارد «به جز در ذهن کسانی که آن را پیش کشیده اند».
وکیل ترامپ در کلرادو مدعی شد که مخالفت دادگاه با این درخواست در دو ایالت میشیگان و مینه سوتا مدرکی است دال بر «بروز اجماع در دستگاه قضا». به گفته اسکات گسلر «درخواست کنندگان دارند از این دادگاه چیزی می خواهند که در تاریخ ایالات متحده سابقه نداشته است. دادگاه قطعا نمی تواند بر اساس مدارک موجود دست به چنین کاری بزند.»

پایان خبر آیت البرز

سایه متمم 14 بر سر ترامپ؛ ترس بزرگ سیاستمدار جنجالی!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سایه متمم 14 بر سر ترامپ؛ ترس بزرگ سیاستمدار جنجالی!" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سایه متمم 14 بر سر ترامپ؛ ترس بزرگ سیاستمدار جنجالی!"، کلیک کنید.