5 ترفند کلیدی برای کاهش چربی شکم با افزایش سن

الهه جعفرزاده: خطر تجمع چربی احشایی اضافی با بالا رفتن سن، عمدتاً به دلیل تغییر در متابولیسم، توده عضلانی و توانایی انجام حرکت کافی در طول روز افزایش می یابد. همه این عوامل می توانند کاهش وزن را با سختی مضاعفی همراه کنند. تجمع چربی شکمی و اضافه وزن می تواند بر سلامت کلی تاثیر منفی بگذارد و خطر سکته مغزی، بیماری قلبی و دیابت را افزایش دهد. خوشبختانه، عاداتی در سبک زندگی وجود دارد که با اتخاذ آنها می توانید این بحران را مدیریت کنید:

1) یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید

مطمین شوید که رژیم غذایی شما متعادل و شامل تمام گروه های غذایی است. رژیم غذایی متعادل متشکل از میوه ها، سبزیجات، پروتیین های بدون چربی، غلات کامل و چربی های سالم است. این رژیم غذایی، مواد مغذی لازم را برای حفظ توده عضلانی را برای بدن فراهم می کند و به افزایش متابولیسم و سوزاندن کالری، از جمله کالری های حاصل از چربی های شکمی منجر می شود. مهم تر از همه، یک رژیم غذایی متعادل باعث تنظیم قند خون، به حداقل رساندن افزایش انسولین و ذخیره چربی در اطراف شکم می شود.

5 ترفند کلیدی برای کاهش چربی شکم با افزایش سن

2) مصرف قند را کنترل کنید

حذف قند و شکر یا کاهش مصرف آن یکی از بهترین راه ها برای کاهش چربی شکم در پی افزایش سن است. تحقیقات نشان می دهد که قند اضافی منجر به تجمع چربی های ناخواسته، بخصوص در ناحیه شکم، می شود. مطالعات متعدد بر این باورند که مصرف منظم نوشیدنی های شیرین شده با قند، مانند نوشابه ها، با افزایش حجم چربی شکم در بزرگسالان مرتبط است.

5 ترفند کلیدی برای کاهش چربی شکم با افزایش سن

3) حواستان به کالری دریافتی باشد

بسیاری از افراد با ندیده گرفتن کالری مواد غذایی، در خوردن غذا زیاده روی می کنند و در آخر هم متعجب می شوند که چرا و چطور اضافه وزن پیدا کرده اند! دلیل این امر این است که کالری اضافی در بدن به صورت چربی ذخیره می شود. کالری شماری را به طور آزمایشی یک هفته امتحان کنید تا بتوانید تصور متناسبی از کالری دریافتی فعلی خود داشته باشید. این کار باعث می شود که در خوردن وعده های غذایی خود محتاط تر عمل کنید و به مرور شاهد کاهش وزن سالم و چربی سوزی باشید.

5 ترفند کلیدی برای کاهش چربی شکم با افزایش سن

4) مصرف غذاهای فوق فرآوری شده را محدود کنید

افزودن پروتیین، فیبر و چربی های سالم به برنامه غذایی روزانه گام مهمی در جهت رسیدن به وزن ایده آل است، اما در این مسیر، انواع خاصی از غذاها نیز وجود دارند که باید مصرف آنها را محدود کنید. غذاهای فوق فرآوری شده، مانند تنقلات، فست فودها، آبنبات ها، نوشابه ها و …، اغلب سرشار از قند افزودنی، چربی های ناسالم و سدیم هستند. این مواد می توانند سبب دریافت کالری بیش از حد، نفخ و احتباس آب و در نهایت منجر به افزایش چربی شوند. هم چنین این خوراکی ها معمولاً دارای فیبر و مواد مغذی کمی هستند و نمی توانند احساس سیری کاملی را ایجاد کنند؛ از همین رو باعث پرخوری و انباشت چربی می شوند.

5 ترفند کلیدی برای کاهش چربی شکم با افزایش سن

5) چربی های سالم بخورید

منابع چربی های سالم مانند ماهی های چرب، آجیل، دانه ها و روغن زیتون را جایگزین چربی های ناسالم کنید. چربی های سالم به ایجاد احساس سیری کمک می کنند و از این طریق جلوی پرخوری را می گیرند، به تنظیم کالری دریافتی کمک می کند و در نهایت چربی اضافی شکم را کاهش می دهند. چربی های سالم هم چنین سطح قند خون را در محدوده نرمال تثبیت کرده و از افزایش انسولین، که می تواند باعث ذخیره چربی در اطراف شکم شود، جلوگیری می کنند. علاوه بر این، این چربی ها می توانند جذب مواد مغذی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای حفظ وزن سالم را افزایش دهند.

5 ترفند کلیدی برای کاهش چربی شکم با افزایش سن

این ها دشمن لاغری تان هستند، بشناسیدشان!

5 ترفند برای احساس سیری بیشتر با خوردن غذای کمتر

معرفی 10 ماده غذایی چربی سوز

شکم صاف و تخت می خواهید؟ این مواد غذایی را بیشتر مصرف کنید

منبع: eatthis

47232

5 ترفند کلیدی برای کاهش چربی شکم با افزایش سن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "5 ترفند کلیدی برای کاهش چربی شکم با افزایش سن" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "5 ترفند کلیدی برای کاهش چربی شکم با افزایش سن"، کلیک کنید.