رامسر میزبان رویداد ملی روز جهانی تالاب ها

رامسر میزبان رویداد ملی روز جهانی تالاب ها

مدیر اجرایی حفاظت محیط زیست تالاب ها، مرکز منطقه ای رامسردر مرکز و غرب آسیا گفت: رویداد ملی روزجهاتی تالاب ها روزشنبه ( 14 بهمن ماه) با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست در رامسر برگزار می شود.

به گزارش آیت البرز رضا زمانی افزود: کنوانسیون رامسر یا کنوانسیون تالاب ها، قدیمی ترین معاهده بین المللی با تاکید بر حفاظت از طبیعت در جهان است که آغاز آن با حضور نمایندگان 18 کشور جهان در دوم فوریه 1971 میلادی مطابق با 13 بهمن 1349 در شهر رامسر بوده است.

مدیر اجرایی حفاظت محیط زیست تالاب ها، مرکز منطقه ای رامسردر مرکز و غرب آسیا  اضافه کرد: میزبانی ایران در انعقاد چنین پیمانی در شهر رامسر موجب شد تا نام رامسر بر کنوانسیون بین المللی تالاب ها نقش ببندد و پرچم پیشرفته ترین کنوانسیون زیست محیطی جهان در مقر دایمی این کنوانسیون در شهر گلند سوییس با نام رامسر مزین شود. این روز (13 بهمن هر سال) به عنوان روز جهانی تالاب ها نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری روز جهانی تالاب ها، افزایش آگاهی جهانی در مورد نقش حیاتی تالاب ها برای مردم و سیاره است. روز جهانی تالاب ها پس از تصویب آن توسط مجمع عمومی در 30 اوت 2021 و در قطعنامه ای با حمایت 75 کشور عضو به عنوان یکی از روزهای بین المللی سازمان ملل متحد شناخته شده است و برگزار می شود.

زمانی تاکید کرد: ماموریت این کنوانسیون حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب ها از طریق اقدامات ملی و محلی و همکاری های بین المللی به عنوان کمک به دستیابی به توسعه پایدار در سراسر جهان است. طی گذشت سال ها کنوانسیون رامسر گستره نگرش خود را چنان افزایش داده است که تمام ابعاد حفاظت و بهره برداری خردمندانه و پایدار از تالاب ها را در بر می گیرد و تالاب ها را در زمره زیست بوم هایی می داند که در حفاظت از تنوع زیستی و رفاه جامعه بشری اهمیت فوق العاده ای دارند.

مدیر اجرایی حفاظت محیط زیست تالاب ها، مرکز منطقه ای رامسردر مرکز و غرب آسیا  در ادامه گفت: دبیرخانه کنوانسیون رامسر در مقر اتحادیه حفاظت از طبیعت (IUCN) در شهر گلند سوییس مستقر است و در حال حاضر تعداد اعضای متعاهد 172 کشور و تعداد تالاب های با اهمیت بین المللی ثبت شده 2503 مورد و با مجموع مساحتی بیش از 257 میلیون هکتار است. تالاب های مشمول این پیمان با نام «تالاب رامسر یا رامسر سایت» شهرت دارند.

وی اضافه کرد: طرف های متعاهد در این کنوانسیون موظفند که تالاب های حایز اهمیت سرزمین خود را تعیین، نقشه های اصلاحی تالاب ها را به نحوی تنظیم و اجرا کنند که حفظ و حراست و بهره برداری صحیح از آن ها را در سرزمین خود تسهیل کنند همچنین در جهت اعمال مدیریت صحیح کوشش کنند و تسهیلات لازم برای حفاظت تالاب ها و موجودات وابسته در منطقه تالاب ها فراهم شود.

زمانی در پایان گفت: نماینده و سازمان مرجع کنوانسیون رامسر در ایران، سازمان حفاظت محیط زیست است که مسوولیت نظارت و اجرای آن را برعهده دارد. سازمان حفاظت محیط زیست نیز برای پیشرفت کار، کمیته ای با نام کمیته ملی کنوانسیون رامسر با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف وزارت علوم، وزارت نفت، وزارت امورخارجه، وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگانی از سازمان های غیر دولتی تشکیل داده است که مهمترین گروه تصمیم گیرنده در این رابطه هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست ، علاقه مندان برای حضور به صورت وبیناری در این مراسم  از طریق آدرس لینک https://live614.videocake.ir اقدام کنند.

پایان خبر آیت البرز

رامسر میزبان رویداد ملی روز جهانی تالاب ها

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رامسر میزبان رویداد ملی روز جهانی تالاب ها" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رامسر میزبان رویداد ملی روز جهانی تالاب ها"، کلیک کنید.